„Ľuďom viete čo“ alebo ako sa používajú tradičné slovenské vzory a techniky

„Nech naše školy a milovníci umenia ľudového oboznámia sa s týmito slovenskými ľudovými vzormi a upotrebia ich pri každej vhodnej príležitosti.“ Tak píše slovenská folkloristka Drahotína Krížko-Kardossová v knihe Slovenské ľudové vzory so štyroch krajov Slovenska. Jej výzva neostala mlčať a aj v súčasnosti nachádzame krásu tradície v novom šate.

Napriek tomu, že naša krajina nemá veľa rokov, ako národ sme sa vždy pokladali za Slovákov. Už v roku 1887 sa vo vtedajšom Turčianskom Svätom Martine konala výstava slovenských ľudových výšiviek. Chcela predstaviť krásu zručnosti aj ľuďom z miest, kde tvorba tohto typu nebola, odkazuje autorka v knihe.

Veru, našli sa zruční majstri i ženy „do voza aj do koča“. V knihe z roku 1929 sa píše: „Každý, kto bol povedomý Slovák – Slovenka, držal si za svätú povinnosť nosiť vyšívané košele – halenky. Bolo to všetko ľudové vyšívanie z rôznych krajov Slovenska.“ Išlo najmä o to, aby sa tieto vzory a šikovnosť našich predkov dostala do povedomia.

Dnes sa možno bežne nestretneme na ulici s ľuďmi oblečenými do vyšívaných haleniek, prípadne tradičných krojov. Napriek tomu sú tu šikovní tvorcovia, ktorí dokázali pozmeniť, ale i zachovať tradíciu. Urobili sme zoznam, v ktorom predstavujeme slovenské značky oblečenia, šperkov či iných úžitkových predmetov s tradičnými vzormi v modernom a miestami i kontroverznom dizajne.

Z knihy Slovenské ľudové vzory zo štyroch krajov Slovenska, 1929. Zdroj: Knižnica ÚĽUV

Dajana Rodriguez

Ku každej žene patria určite kabelky. Dajana Rodriguez prináša na trh slovenské a kvalitné, určené na špeciálne príležitosti, ale aj na bežné nosenie. Inšpiráciu nachádza všade naokolo a tiež v historických ornamentoch, ktoré pretvorí do súčasnej módnej podoby.

Fakefolk

Originálne kúsky limitovanej edície šiat alebo bytového textilu s krásnou ľudovou ozdobou prináša značka FakeFolk. Ponúka tiež šitie na mieru. Dielňa využíva kombináciu materiálov, strihov, ornamentov a farieb vedúcich k modernému dizajnu a zakladá si na ojedinelosti a originálnosti.

Ukážka výšivky na posteľných obliečkach. Zdroj: fakefolk.sk

Folková

Karolína Hrušková stojí za značkou Folková. Tvorí dámske šaty, pánske motýliky či detské zavinovačky, ktoré ručne vyšíva. Pri svojej tvorbe začala využívať aj látky potlačené modrotlačou, ktorá je tiež tradičným slovenským výrobkom.

Folkshop

…diagnóza folklór. Tak začína sekcia O nás na stránke folkshop.sk. Slogan je tiež jasný – moderné tradície. Firma využíva strojové vyšívanie, pričom ponúka svoje spracovanie tradičných vzorov alebo necháva príležitosť pre kreativitu objednávateľov. Okrem oblečenia ponúkajú aj vyšívané tašky, šiltovky alebo handmade šperky.

Jaroslava Würll Kocanová

Originálne dámske oblečenie s ručnou výšivkou ponúka Jaroslava Wurll Kocanová na svojej stránke kocanova.com. Vzory preberá z tradičných ornamentov jednotlivých regiónov na Slovensku.

Ručne vyšívané šaty od Jaroslavy Würll Kocanovej. Zdroj: kocanova.com

Katarína Žiak

Katarína Žiak sa venuje ručne vyrábaným šperkom. Pri svojej tvorbe používa najmä chirurgickú oceľ, do ktorej pridáva zlato a rôzne ďalšie drahokamy. Náušnice či náhrdelníky si dizajnuje a aj vyrába sama. Jej inšpiráciou je príroda, literárne diela, ale aj ľudová výšivka. Na svojej stránke píše: „Práve vďaka detailom minulosti ukrytých v novom modernom prevedení, si môžeme pripomenúť fragment histórie, ktorý je pre mnohých už zabudnutou súčasťou našej národnej identity.“

Kundy crew

Štvorica dievčat prevzala po svojich starých mamách remeslo ručných prác. Na sociálnej sieti sa prezentuje ako cynická partia, ktorá „ponúka radikálnu výšivku s tematikou feministickou, zábavnou, antifašistickou, sexuálnou, vegetariánskou a podobnou.“ Svedčia o tom pánske a dámske tričká napríklad s názvom „ľuďom viete čo“.

Modranska

Trochu z iného súdka je modranska, značka, pod ktorou sa vyrába úžitková keramika, predovšetkým modranská majolika a kamenina. Spoločnosť za pomoci dizajnérov tvorí umelecké a zároveň praktické predmety do kuchyne zdobené slovenskými tradičnými vzormi.

Hrnček s tradičným ornamentom od značky modranska. Zdroj: modranska.sk

Modrotlač Trnka

Je to rodinná firma s viac ako storočnou generačnou tradíciou. Ich výtvory sú potlačené modrotlačou so vzormi inšpirovanými zo známych výšiviek jednotlivých regiónov. Táto technika úpravy látky je zapísaná aj v nehmotnom kultúrnom dedičstve UNESCO.

Slovakia gift

Značka ponúka suveníry, ktoré prezentujú Slovensko aj v zahraničí práve cez tradičné ornamenty a vzory. Rôzne spoločnosti ich oslovujú so zámerom získať napríklad darčekové predmety či rovnošaty pre zamestnancov s kreatívnym, no zároveň tradičným dizajnom. Slovakia gift tiež navrhuje obaly produktov, interiérové doplnky, merchandising či promo materiály.

Autor: Mária Pytlová

Titulná fotografia: miestni.sk

Zdieľajte článok

Komentáre: