Pomocná ruka pre človeka s depresiami: Ako mu ju správne podať?

Snaha o podporu pre človeka môže byť komplikovaná až zdrvujúca. Neexistujú jednoduché odpovede na to, ako pomôcť niekomu, kto práve bojuje s depresiou.  Najmä ak ste sa o to už nejedenkrát pokúšali. Napriek tomu je však dôležité pri tejto osobe zostať stáť. A práve preto prinášame niekoľko rád, ako pomôcť a zároveň predísť vzniku ešte väčších komplikácií.

Smútkom si v živote už prešiel hádam každý. Spôsobovať ho môžu čo i len maličkosti, ako napríklad padajúci kopček topiacej sa zmrzliny či zamotané slúchadlá. V týchto prípadoch však samotný smútok pominie za pomerne krátky čas. Pokiaľ pretrváva dlhšie, ide už priamo o depresiu. Depresia je typ extrémneho smútku, ktorý je považovaný za psychické ochorenie. Je to zúfalstvo, ktorého nie je jednoduché sa zbaviť. Do života zasahuje až v takom množstve, že ovplyvňuje konanie človeka v každodenných činnostiach. Ako sa cíti a ako myslí. Trvať môže niekoľko dní, týždňov, ba dokonca až rokov.

Aké sú príznaky depresie?

Pred samotným rozhodnutím sa trpiacemu človeku pomôcť, je potrebné poznať príznaky, ktoré ho sprevádzajú, aby bolo možné zabrániť ich šíreniu. Nie každý prežíva depresiu rovnako, a preto sa môžu symptómy individuálne líšiť. Oboznámenie sa s možnými príznakmi pomôže ľahšie pochopiť, čo zasiahnutý prežíva. 

Ak človek trpí depresiou, môže predovšetkým vyzerať oveľa smutnejšie ako zvyčajne. Veľmi často sa u neho vyskytuje plač. Je pesimistický, prípadne až beznádejný vo veci budúcnosti. Hovorí o pocite bezcennosti, prázdnoty a viny. Je podráždený a veľmi ľahko sa dokáže rozčúliť. Pohybuje sa pomaly, ťažkopádne, má menej energie. Trpí nedostatkami spánku, alebo naopak spí až nevídane často. Nedokáže sa sústrediť, stráca záujem o svoj vzhľad, ale aj o čas strávený v spoločnosti. Výrazne menej komunikuje, vyskytuje sa u neho zábudlivosť a má problém s rozhodovaním sa. V niektorých prípadoch začne viac jesť, čo sa prejaví aj na váhe a výzore, ale takisto môže chuť do jedla postupne stále viac strácať. A pokiaľ sa u neho začnú objavovať aj slová o samovražde alebo sebapoškodzovaní, vtedy už naozaj netreba strácať čas, a venovať mu o to viac pozornosti.

Ako sa správať k ľuďom s depresiou?

Ak je osoba, ktorá je vášmu srdcu blízka, a trpí depresiami, môže sa zdať, že ponúkanie rád a múdrostí smerované k zasiahnutému, môžu byť prínosom. Mysliac si, že je to mienené s dobrým úmyslom a za účelom pomoci. Nie každé slovo môže byť pochopené so správnym významom. Počas rozprávania sa s blízkym o jeho depresií časté opakovanie rovnakých fráz vyvoláva pocit, že sa jeho neľahká situácia minimalizuje. Tieto frázy, ktoré používate so snahou pomôcť, sa môžu z jeho pohľadu zdať vecné a jasné.

Avšak pozor! Osoba s depresiou sa tak môže cítiť o to viac napadnutá, zranená, či nepochopená. Pomoc priateľovi s depresiou sa preto považuje za náročnú. Pokiaľ niekto v okolí trpí depresiou, sa človek, ktorý by mu rád pomohol, môže veľmi ľahko cítiť v rozpakoch, ako túto osobu podporiť. Čo je teda najlepšie robiť, a čomu sa je vhodné vyhýbať? 

Problémy človeka s depresiou sa dokážu znásobiť, ak nemá pri sebe nikoho, kto by mu podal pomocnú ruku. Preto je dôležité stáť pri ňom.

Problémy človeka s depresiou sa dokážu znásobiť, ak nemá pri sebe nikoho, kto by mu podal pomocnú ruku. Preto je dôležité stáť pri ňom. Foto: pexels.com

ÁNO: Komunikácia so záujmom

Je dôležité zariadiť, aby si osoba s depresiou uvedomovala, že v živote nie je sama. Dajte priateľovi vedieť, že ste tu pre neho. Podeľte sa so svojimi obavami o neho, napr.: „Všimol som si, že v poslednom čase si trochu skleslý. Deje sa niečo, o čom by si sa chcel so mnou porozprávať?“ 

Váš priateľ nemusí mať chuť hovoriť o svojich prebiehajúcich ťažkostiach, avšak je potrebné mu pripomenúť, že vám na ňom záleží. Pokúste sa viesť osobný rozhovor vždy, keď je to možné, skúšajte to ďalej, zdieľajte svoje obavy, ale otázky neklaďte s nátlakom. Nemožno robiť z depresie tabu, ale naopak sa o nej otvorene porozprávať.

NIE: Podávanie rád

Myslite na to, že váš priateľ, hoci môže hovoriť o tom, čo cíti, pravdepodobne nebude stáť o vašu radu. O to, ako by bolo dobré sa s depresiou vysporiadať. Uvedomte si, že podporovať ho neznamená riešiť jeho problémy. Osoba s depresiou totiž často potrebuje odbornú liečbu za účelom zlepšenia stavu, a to je niečo, čo vy, ako laik, poskytnúť nedokážete.

ÁNO:  Podpora liečby

Depresia sa len málokedy zlepší bez akéhokoľvek zásahu liečby. Bez nej sa naopak môže o to viac zhoršiť. Ak padne reč o možnosti návštevy lekára, podeľte sa s priateľom s poznatkami o negatívnych stránkach a dopadoch depresie, a ako dokáže poznačiť ľudí aj do budúcnosti. Nestrašte ho, no upozornite ho. Pretože aj tým môžete smerovať k tomu, že je dôležité takýto problém riešiť s odborníkom. Pomôžte mu spísať zoznam vecí, ktoré by mal pred terapeutom spomenúť, alebo sa na ne spýtať. Prípadne sa ponúknite, že ho na stretnutia budete sprevádzať. Aspoň sa tak bude cítiť menej sám na ceste k zlepšeniu. 

NIE: Snaha o zjednodušenie

Možno sa snažíte o rozveselenie, avšak vami dobre mienené frázy, ktoré sa môžu zdať priateľské a podporujúce, v skutočnosti zjednodušujú pocity smútku, ktoré prežíva váš priateľ. Človek prežívajúci depresiu sa nemôže jednoducho rozhodnúť byť zrazu šťastný. Praktizovanie pozitívneho myslenia určite nestačí na to, aby ste niekoho vyliečili z depresie. On sám sa o to viac začne cítiť ukrivdený a nepochopený. Preto sa vyhnite frázam ako: „Neboj sa, to prejde!“, „Veď mysli niekedy aj na to všetko skvelé, čo máš v živote!“ a pod. 

ÁNO: Ponúkanie pomoci

Zohľadnite, že i každodenné činnosti, ktoré sa vám môžu zdať úplne bežné, sú pre ľudí s depresiami razom nemožné. Depresia môže spôsobiť úbytok energie, slabosť, a s nimi aj nechuť do práce či bežných aktivít. Ponúknite sa, či váš priateľ nepotrebuje pomôcť s odvozom, nákupom potravín, plánovaním času, prácou v dome a okolo neho. Rovnako tak mu navrhnite spoločnú prechádzku, pozeranie filmov, či iné aktivity, v rámci ktorých by sa socializoval. 

Prichádzaním na iné myšlienky, napríklad prostredníctvom krátkej prechádzky, je možné pomôcť blízkej osobe vyrovnať sa s jej symptómami depresie. Foto: pexels.com

Prichádzaním na iné myšlienky, napríklad prostredníctvom krátkej prechádzky, je možné pomôcť blízkej osobe vyrovnať sa s jej symptómami depresie.

NIE: Spochybňovanie

To, ako vyzerajú navonok ľudia, ktorí potrebujú pomoc, nemusí nevyhnutne odrážať to, ako sa skutočne cítia aj vo vnútri. Platí to pre množstvo duševných chorôb. Človek sa totiž snaží skryť to, čím si prechádza, pretože buď nepotrebuje, aby sa na neho príliš upriamovala pozornosť okolia, alebo sa bojí reakcie a zmeny vzťahov po tom, ako druhí zistia, že si prechádza depresiou. To však neznamená, že keď sa tvári, že je všetko v poriadku, tomu naozaj aj tak je. Treba naopak hľadať príčinu, prečo sa v istých smeroch správa tak, ako udávajú symptómy depresie. Za žiadnych okolností nehovoriť: „Ale veď nevyzeráš smutne.“ , „Dostaneš sa z toho!“ , „Nemôže to byť až tak zlé..“ 

ÁNO: Všímanie si zmienok o smrti 

Každú zmienku o smrti berte vážne. Spozornite aj vtedy, ak osoba s depresiou spomenie smrť alebo samovraždu náhodne. Je potrebné klásť doplňujúce otázky a ďalej zisťovať ich postoj  k týmto činom. Ak jeho odpovede vo vás napriek tomu nezanechajú istotu, kontaktujte jeho rodinu, aby zvýšila opatrnosť, viac na neho dohliadala alebo mu čím skôr zohnala odbornú pomoc. Ak už terapeuta má, kontaktujte priamo jeho.

NIE: Vzdať sa

Depresia sa zvyčajne zlepšuje liečbou, no i tá môže mať pomalý proces. Ten zahŕňa rôzne pokusy a omyly. Človek s depresiou si prejde mnohými dobrými, ale aj zlými dňami. Pri pozorovaní jeho rozmanitých stavov však nemôžete vzdať snahu o pomoc, na ktorej ste pracovali. Ak aj vidíte návrat príznakov, o ktorých ste si mysleli, že zmizli, alebo priateľ odmieta vašu pomoc, nevzdávajte to s ním. Naopak, buďte trpezliví. Všetko má svoj čas. Verte, že raz sa z toho dostane. Tak stojte pri ňom, aby to dopadlo tak, ako ste si priali.

Titulná fotografia: pexels.com

Zdieľajte článok

Komentáre: