Škôlka pre psov Dunčovňa: Súčasťou je aj animátor, ktorý psíkom pripravuje program

Škôlka pre psov v Bratislave funguje ako klasická škôlka, avšak nenavštevujú ju deti, ale domáci miláčikovia. Majitelia svojich psíkov môžu priniesť ráno a nechať ich počas celých otvorených hodín s ďalšími chlpatými miláčikmi.

Škôlka pre psíkov s názvom Dunčovňa vznikla podľa slov zakladateľa Samuela Magulu ako blesk z jasného neba. ,,Prišla ponuka na priestor, zrodil sa nápad a už sme si len na to ako traja najlepší priatelia ,,plácli” a pustili sa do toho,” opisuje Magula.

Vznikla vďaka psíkovi z útulku

Motiváciou k vzniku Dunčovne bola sučka Luna, ktorú si z útulku vzala spoluzakladateľka Dunčovne – Dominika. O Lunu sa spoločne starali traja kamaráti. ,,Veľa ľudí sa tomu čuduje, ale popravde si myslíme, že niet veľa šťastnejších psov ako ona, keďže nikdy nie je sama. Práve to bol hlavný popud k vzniku Dunčovne. Aby žiadny psík nemusel byť sám,” vysvetľuje Samuel.

Škôlka, kde nie sú deti

Dunčovňa funguje ako klasická škôlka, ale namiesto detí ju navštevujú psi. Psíka treba deň dopredu nahlásiť, nasledujúci deň priniesť a majitelia majú možnosť ponechať ho tam počas celých otváracích hodín. ,,Prevažne je celý deň o tom, že sa chlpáči medzi sebou hrajú a oddychujú. Samozrejme, všetko sa deje pod dozorom,” opisuje Magula.

Ďalej dodáva, že súčasťou škôlky je aj animátor, ktorý sa v daný deň psíkom venuje a vymýšľa im program. ,,Niekedy je to o hladkaní, niekedy o loptičkách či o rôznych úlohách. Keď je dostatočná motivácia, skúšajú ich učiť nové veci,” hovorí Magula.

Dunčovňu navštívi v priemere sedem psíkov za deň. ,,Bolo ich už aj trinásť či štrnásť, a to sme si povedali, že je maximálny strop aj napriek dostatku miesta, keďže sa snažíme, aby bezpečnosť ľudí a psíkov bola na prvom mieste,” vysvetľuje Samuel Magula.

Režim v škôlke

Väčšina majiteľov svojich psíkov privádza do škôlky medzi pol ôsmou až deviatou ráno. ,,Práve rána sú najdivokejšie. Všetci sú dobre vyspatí, majú veľa energie a samých kamošov okolo. Čiže zo začiatku je tam veľa štekania. Pred obedom začnú dochádzať baterky a prichádza spánok,” vraví Magula.

Animátor prichádza okolo obeda, kedy prebudených psíkov vyvenčí. ,,Po venčení sú všetci opäť plní energie. Približne v tomto čase k nám začínajú prichádzať ľudia s ďalšími psíkmi na krátke stráženie alebo len na návštevu,” dodáva Samuel.

Súčasťou škôlky pre psov Dunčovňa je aj animátor, ktorý vymýšľa psíkom program. Foto: osobný archív Dunčovne

Okolo piatej hodiny idú animátori opäť vyvenčiť psíkov. Majitelia si svojich domácich miláčikov zväčša vyzdvihujú okolo šiestej. V tomto čase však Dunčovňu navštívia aj psi, ktorí sa prišli iba pohrať. ,,Do záverečnej sa to nesie v pokojnejšom duchu, lebo pomer psíkov a ľudí je vyrovnanejší,” pokračuje Magula.

Ku psím škôlkarom sa počas dňa pridá viacero nových psíkov. ,,Niekedy ich príde ráno viac, keď sa človek napríklad rozhodne robiť home office u nás, kde sa jeho pes zabaví. Keď vonku prší, využijú, že máme krytý výbeh. Ak si chcú posedieť na káve, koláčiku alebo si zahrať biliard, nemusia mať psa neustále na vôdzke,” opisuje Magula.

Stretáva sa viacero druhov psov

V škôlke pre psíkov sa stretávajú rôzne druhy psíkov, a preto sa stáva, že sa všetci nie vždy znesú. V Dunčovni sa takéto situácie stávajú len sporadicky. ,,Keď sa aj niečo také stane, máme dostatok priestoru, kde je možné psíkov separovať, aby sa upokojili,” opisuje Samuel. Ďalej dodáva, že si väčšinou dajú medzi sebou najavo, že si nie sú po chuti, čo platí najmä medzi rovnakými pohlaviami.

Problém medzi veľkosťami psíkov ešte nezaznamenali. ,,Veľa majiteľov má strach, keď prinesú napríklad maltezáka, čo je taký malý obláčik, a uvidia, že medzi škôlkarmi je doga. No my sme zatiaľ nezaznamenali, že by rozdiel vo veľkosti bol nejaký problém. Psíky si aj napriek veľkostnému rozdielu nájdu spôsob, ako sa spolu zahrať,” hovorí.

V Dunčovni sa denne stretávajú rôzne druhy psíkov. Foto: osobný archív Dunčovne

V Dunčovni sa stretli aj so psíkovým prejavom agresie voči iným. Samuel hovorí, že vtedy sa snažia hľadať dôvod a vyriešiť ho. Ak však agresívne správanie psíka nedokážu rýchlo vyriešiť, nebude mu dovolené naďalej navštevovať škôlku. ,,Jeden zo psíkov, medzi nami obľúbený, žiaľ, prejavil agresiu voči ľuďom, a to bolo naozaj neprípustné. Vtedy sme sa snažili majiteľke podať pomocnú ruku. No ako to býva, na vine nebol psík či výchova, ale náš podnik. No taký je už raz život,” hovorí Magula.

Škôlka a kaviareň v jednom

Víziou vytvoriť škôlku s kaviarňou bola eliminácia času, keď psík musí byť zavretý sám doma. Kaviarňou sa rozhodli prilákať ľudí, kde si môžu posedieť v príjemnom prostredí a zároveň si so sebou vziať aj štvornohého priateľa. Psíky sa môžu slobodne pohybovať, hrať sa spolu alebo sedieť pri svojom majiteľovi, ktorý si môže vychutnať koláč a kávu. ,,Takisto sme chceli vytvoriť miesto, kde prídu práve ľudia, ktorí nemajú psíkov doma, no tieto stvorenia zbožňujú. Často k nám chodia rodiny, ktoré psíka nechcú alebo nemôžu mať doma. Návštevou u nás uspokoja deti, ktoré sú radosťou bez seba, keď sa môžu pohrať s toľkými psíkmi, a oni sa, naopak, tešia z detskej lásky a pozornosti,” dodáva Samuel.

Majitelia môžu prísť na kávu alebo koláč, a nechať psíka voľne sa hrať s ostatnými. Foto: osobný archív Dunčovne

Široká ponuka nielen jedál

V Dunčovni si majiteľ pre psíka môže kúpiť napríklad barf, čo je najprirodzenejšia forma potravy pre psíkov. Táto potrava je surová a zostavený zo živočíšnych produktov a zeleniny. ,,V ponuke máme celý výber našich domácich maškŕt pre psíkov a k tomu pár špecialít ako donuty, hafiny, fit tyčinky či dokonca mini pizzu,” opisuje Magula. Tiež dodáva, že všetky špeciality sú pripravené v súlade s tým, čo psíky môžu jesť.

Okrem potravy pre psíkov si majitelia môžu zakúpiť obojok, peliešok či rôzne hračky. Samuel tiež avizuje, že sortiment v blízkej dobe plánujú rozšíriť.

Zákazníci bývajú z Dunčovne prekvapení

Dunčovňa vznikla nedávno, a preto za krátky čas pôsobenia nemajú až toľko recenzií. Samuel tvrdí, že negatívne reakcie si často ľudia nechávajú pre seba, alebo sa s nimi podelia na internete. Negatívnu reakciu však zatiaľ nedostali. ,,Najviac vždy poteší, keď zákazník príde a je prekvapený natoľko, že má nutkanie pochváliť nápad, priestor alebo celkový dobrý dojem. Tých zákazníkov bolo naozaj dosť. Takéto spätné reakcie nás nesmierne tešia a vážime si ich,” hovorí Samuel.

Dunčovňu však nenavštevujú len milovníci psov či rodiny s deťmi. Z času na čas príde aj návštevník, ktorý má zo psíkov strach. Samuel hovorí, že strach sa najčastejšie objavuje u detí, ktoré rodičia privedú preto, aby sa so strachom naučili pracovať. ,,Je krásne vidieť, ako sa z detských očí postupne vytráca strach a my tak pomáhame obnoviť najdávnejšie priateľstvo medzi človekom a zvieraťom. Ale chodí k nám aj jedna milá pani. Tá stráži labradora svojej dcére, no vždy ho prinesie k nám aj napriek tomu, že sa psíkov bojí,” uzatvára Samuel.

Titulná fotografia: osobný archív Dunčovne

Zdieľajte článok

Komentáre: