Príďte na workshopy, ktoré majú zmysel. Krajská knižnica v Nitre bojuje za zelenší svet

16. október sa niesol v znamení ochrany ozónovej vrstvy. Pri príležitosti medzinárodného dňa sa rozhodla Krajská knižnica Karola Kmeťka v Nitre hostiť kombinovanú prednášku s workshopom na tému zero waste a udržateľnosti. Vlastné slovo dostala aj Zuzana Knollová, ktorá sa už niekoľko rokov venuje bezobalovému a lokálnemu predaju produktov v nitrianskom obchodíku Špajza.

„V prednáškach sa zameriavame na udržateľnosť, lokálnosť, ekológiu a poznanie, že stačí malá zmena v našom správaní, ktorá dokáže zabezpečiť lepšiu budúcnosť na našej planéte,“ hovorí Petra Vatehová, pracovníčka Krajskej knižnice Karola Kmeťka a jedna z iniciátoriek prednášok.

Koncept zero waste sa stal populárnym pred pár rokmi, keď sa naprieč svetom rozprúdila búrlivá debata o nevyhnutných ekologických zmenách v prospech našej Zeme. Vizionársky cieľ nulového odpadu sa rozhodla propagovať vo svojej prednáške aj nitrianska Krajská knižnica, ktorá tému symbolicky predstavila v Medzinárodný deň ochrany ozónovej vrstvy. Prednáška bola v poradí už treťou v cykle viacerých vzdelávacích popoludní, počas ktorých sa návštevníci knižnice mohli oboznámiť s dôležitými ekologickými témami spadajúcimi pod aktuálnu problematiku klimatickej zmeny.

Knihovníčky Daniela a Petra (zľava) sa rozhodli založiť cyklus vzdelávacích prednášok.
Foto: Archív Krajskej knižnice Karola Kmeťka v Nitre

Zero waste znamená v preklade nulový odpad a ide o myšlienku eliminovať produkciu odpadu do takej miery a podoby, ktorá by nezaťažovala planétu. Každodenná nadmerná tvorba odpadu vedie k drastickému znečisťovaniu prírody, oceánov, ale aj k nelegálnym skládkam a spaľovaniu. To, čo sa niekedy vnímalo ako problém svetových mocností, je dnes problémom aj nás – malého Slovenska.

Prax, nie teória – prednášky ponúkajú možné riešenia

Avšak každý problém si vyžaduje riešenie. To ponúka aj Zuzana Knollová, majiteľka nitrianskeho bezobalového obchodu s názvom Špajza. Posledných pár rokov zasvätila život nielen ekologicky neškodnému predaju, ale aj zdravej výžive a podpore lokálnych potravín, kozmetike a iným esenciálnych produktov do domácností. Zuzana počas prednášky vysvetľovala hlavný pilier zero waste konceptu, ktorý vo svojej knihe Domácnosť bez odpadu predstavuje aj francúzska blogerka Bea Johnson, známa propagátorka životného štýlu s nulovým odpadom.

Zuzana knollová ponúka alternatívny spôsob nákupu
Foto: FB/spajzabezobalova

U mnohých vyznávačov udržateľnosti sa ujal tzv. „5R“ koncept: refuse, reduce, reuse, recycle, rot. Zamietni, zredukuj, znova použi, zrecykluj a zahoď do kompostu. Triviálne frázy, ktorými môžete viesť svoj života zároveň tak vedome znížiť negatívny vplyv na našu planétu.

Práve druhý krok je možný realizovať aj v Nitre, a to v spomínanom bezobalovom obchode. Ten popri inom predáva aj čapovaný sortiment v takom množstve, o ktorom rozhoduje samotný zákazník. Domov si teda odnesiete toľko, koľko naozaj dokážete spotrebovať. V jednom kroku sa tak šikovne ukrývajú ďalšie dva, keď pri zredukovaní vlastnej chamtivosti dokážete odmietnuť nadmerný konzum a pri nákupe znova použijete nádobky, ktorým sa viacnásobným používaním prinavráti ich pôvodné poslanie.

Hlas študentov je na ceste k zelenšej budúcnosti dôležitý

Študentský život je miestami drahý, miestami chaotický a miestami až príliš rýchly. Pre mnohých tak môže byť udržateľný spôsob života na prvý pohľad nezdolateľnou horou. Dôležité je však postupovať po malých krôčikoch. Na začiatok môžete vymeniť plastovú fľašu za sklenenú, triediť odpad dôsledne i mimo svojho domova, ale aj odolať silnému nutkaniu nabehnúť do najbližšieho fast fashion obchodu s oblečením len preto, že výklady zdobia červené nápisy oznamujúce jesenný výpredaj.

Prednášky v knižnici sú vždy prepojené s praktickým workshopom a ukážkou produktov.
Foto: Archív Krajskej knižnice Karola Kmeťka v Nitre

 „Študent môže začať tým, že skúsi nakupovať v nejakých sekáčoch, kúpi si niečo lokálne,“ udáva jednoduché príklady Zuzana Knollová. „Za všetkým sa dá hľadať hlbší zmysel – kto to vyrobil, akú energiu do toho vložil.“ Podľa jej slov je zároveň dôležité, aby študenti sami bojovali za zmenu aj na pôde vzdelávacích inštitúcií, a tak premenili snahu jednotlivca v kolektívnu: „Práve mladí ľudia sú tí inovatívni, majú nejaké nové myšlienky, viac pozorujú svet.“

Ak máte záujem obohatiť sa o nové praktické poznatky z oblasti zelených tém, knižnica ponúka svoju poslednú prednášku v novembri tohto roku, a to na tému komunitných záhrad v mestách a pestovania v súlade s prírodou. Dovtedy máte možnosť začať so zmenou aj vy, stačí vám na to rozvaha a odhodlanie. Nikdy však nezabúdajte, že aj pomalý progres je progres k lepšiemu.

Titulná fotografia: Archív Krajskej knižnice Karola Kmeťka v Nitre

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.