Mladí na internátoch: Čo by zmenili a na čo sa tešia

Vedenie internátov v rozhovore prezradilo, aké zmeny môžu študenti na internátoch očakávať v novom akademickom roku. Spýtali sme sa študentov, čo by privítali oni a na čo sa tešia naši prváci.

Každý koniec so sebou prináša nový začiatok. Po vytúženom oddychu a horúcich letných dňoch sa internáty opäť začínajú plniť staronovými študentmi. Chodby prestanú zívať prázdnotou a izby otvoria svoju náruč mladým obyvateľom, ktorí v nich nájdu svoj druhý domov. Pre vedenia internátov je prioritou, aby sa v nich ubytovaní študenti cítili čo najlepšie, preto sa neustále snažia zveľaďovať interiér či prostredie študentských domovov. 

Krajšie okolie Brezového hája

Tento akademický rok nebude žiadnou výnimkou a študenti sa už teraz môžu tešiť na niekoľko noviniek. Aktuálne zmeny sa týkajú predovšetkým úpravy exteriéru. ŠD Brezový háj prejde výraznou úpravou vonkajšieho prostredia. Realizácia začala koncom augusta tohto roku a má so sebou priniesť okrem estetickej úpravy aj niekoľko praktických výhod. Jednou z nich je plánované parkovisko. V areáli študentského domova sa uskutočnia viaceré sadové či terénne úpravy a dôjde k rekonštrukcii už vybudovaných chodníkov. Pribudnú objekty malej architektúry a nástupnú plošinu vystrieda schodisko. Úprava areálu má nabrať konečný vizuál približne o pol roka.

sdnitra2015
Študentský domov Nitra
Foto: UKF

Zobor medzi rekonštrukciami, Nitra v plánoch

Renováciou vonkajšieho prostredia si nedávno prešiel aj ŠD Zobor. Oddychovú zónu otvorenú len koncom minulého roka postavili na mieste bývalých tenisových kurtov, ktoré tým našli nové využitie. Dnes disponuje príjemným posedením s pergolou, ležadlami, trávnikom, ohniskami a grilom. Študenti majú k dispozícii potrebné príslušenstvo na opekanie a grilovanie, ktoré si môžu bezplatne požičať kedykoľvek na vrátnici. Najbližšie úpravy plánujú na bloku H.

Úpravy na ŠD Nitra sú tiež v pláne, avšak rekonštrukcia je momentálne v procese riešenia s ministerstvom školstva.

Názory ubytovaných

Prostredníctvom ankety vybranej vzorky študentov sme sa snažili zistiť, aké zmeny na internátoch by priali ubytovaní. Medzi odpoveďami dominovalo vybavenie internátnych izieb v podobe lepších postelí a novšieho nábytku, čím by izby nabrali modernejší vzhľad. Niektorí študenti z Brezového hája vyjadrili nespokojnosť so sociálnymi zariadeniami v zmysle, že je potrebné si pri každej návšteve takéhoto zariadenia načítať ISIC kartu, čo môže predstavovať problém pri výpadku elektriny. Ďalšou zmenou, ktorú by študenti uvítali, boli spomínané akcie a podobné podujatia zábavného charakteru. Aj keď majú internáty primárne predstavovať pokojné a tiché prostredie vhodné pre štúdium, počas niektorých víkendov by študenti radi prijali aj tento spôsob obohatenia študentského života. Je nutné spomenúť, že veľká väčšina študentov vyjadrila spokojnosť a na internátoch by momentálne nič nemenila.

Na obrázku môže byť spálňa
Izba na internáte Brezový háj
Foto: FB/Vanda Sopková

Na čo sa tešia prváci

Ako už býva zvykom, nástup na vysokú školu predstavuje veľké očakávania a istú dávku zodpovednosti. Okrem toho množstvo prvákov sa vzdiali od svojich domovov do cudzieho mesta, čo môže predstavovať určité obavy, ako to zvládnu. Mnohokrát sú tieto obavy neopodstatnené a mladí si veľmi rýchlo zvyknú. Väčšina študentov sa teší na nové tváre, ktoré budú mať možnosť vďaka internátu stretnúť. Tešia sa na študentský život so všetkým, čo k nemu patrí a na nové prostredie. Starší študenti sa tešia hlavne na svojich spolubývajúcich a kamarátov, pričom práve internát je miestom, kde trávia spoločný čas a utužujú svoje priateľské vzťahy.

Titulná fotografia: UKF

Zdieľajte článok

Komentáre: