Systém AiS2 dostal nový vzhľad, problémy však pretrvávajú. Ako ich riešiť?

Akademický informačný systém AiS2 prešiel inováciou. Zaručuje modernejší systém a dizajn konečnú bezchybnosť aplikácie?

Aplikácia a internetová stránka, cez ktorú si študenti pridávajú predmety a prihlasujú sa na hodiny, je konečne prehľadnejšia. Jednoduchšie sa používa a cez mobilnú aplikáciu už dokážeme veci, ktoré predtým boli možné iba cez počítač. Na prvý pohľad mnohé pozitíva, no čo sa skrýva pod povrchom a aké negatíva stále trápia študentov?

Ako si AiS2 pamätáme?

Niekoľko rokov boli zápisy predmetov, prihlasovanie sa do rozvrhu a mnohé iné kroky pre študenta tvrdým orieškom na rozlúštenie. Dizajn AiS2 bol komplikovaný, neprehľadný a príliš odlišný od ostatných moderných aplikácií. Noví študenti a niekedy i tí starší s ňou mali problém. Nehovoriac o naprogramovaní, ktoré často vykazovalo systémové chyby a tie bránili v jeho správnom fungovaní.

Fotka registra predmetov v starej verzii AiS2.
Foto: AiS2/Screenshot

Moderný dizajn sa nerovná kvalite

Mnohých z nás naisto očarila nová estetická a jednoduchá prehľadnosť. Internetová stránka stále funguje na podobnom systéme, avšak je uhladenejšia a dá sa v nej jednoduchšie orientovať.

S tým však prichádzajú mnohé otázky. Študent všetko správne zaklikol, prečo sa teda nedokáže prihlásiť na predmet? Ostatní spolužiaci sú prihlásení, ale prečo to nejde práve mne? Niekomu systém funguje bezchybne, niekomu naopak.

Ilustračná foto.
Foto: pixabay.com

Konkrétne problémy študentov

Očakávania boli vysoké, no finálna verzia neočarila tak, ako by mala. AiS2 je vynovený a niektoré veci fungujú, ako majú, alebo dokonca lepšie. No niektoré staré problémy zostávajú, navyše nastávajú nové, a tak sme sa spýtali študentov na ich negatívne skúsenosti s AiS2.

Anonymný študent (Filozofická fakulta)

Som medziodborová študentka a mala som problém s pridaním povinného A predmetu do rozvrhu. Vyučujúca sa dozvedela až na hodine, že bude učiť aj mňa a ešte jednu medziodborovú spolužiačku, pretože nás nemala v zozname študentov. Jednoodborovým študentom všetko fungovalo.

Vyriešila som to len rozhovorom s vyučujúcou na danej hodine.

Emma (Pedagogická fakulta)

Ja som nemala žiadny veľký problém. Mám operačný systém IOS, na ktorý len nedávno vytvorili appku. Čo je skvelé, pretože nemusím zakaždým otvárať prehliadač, keď si chcem pozrieť niečo v AiS2. Jediné negatívum je, že mi neukazuje, v akej miestnosti mám vyučovanie.

Vylepšená mobilná aplikácia AiSu.
Foto: AiS2/Screenshot

Viktória (Filozofická fakulta)

Každý rok menia AiS2, čo ma hnevá, pretože je to neprehľadné, mobilná aplikácia je úplne nanič a polovica funkcií v nej chýba.

Lili (Filozofická fakulta)

Iným študentom sa dá dať do rozvrhu prax, no mne to nefungovalo, neviem prečo. Okrem toho som mala viacero rovnakých C predmetov na výber a nevedela som, ktorý z nich je správny (išlo o rovnaký názov predmetu aj vyučujúceho). Riešila som to pár dní, ale nakoniec som si žiadny z predmetov nepridala.

Kristína (Filozofická fakulta)

Potrebovala som si pridať do rozvrhu iný C predmet, lebo môj sa mi krížil s povinnými hodinami. Vybrala som si jeden, na ktorý sa prihlásila moja spolužiačka. Ona ho mala normálne v rozvrhu, ale mne to nefungovalo. Na predmete nebol žiadny limit, no i tak ho nešlo pridať do rozvrhu.

Na čo si dať pozor

Niekedy sa stáva, že v našej hlave nastane planý poplach. V študijnom pláne zreteľne vidíme predmet, no v AiS2 neexistuje alebo sa nedá pridať do rozvrhu. Čo robiť práve v takomto prípade, ak nám AiS2 sťažuje štúdium?

Základom je komunikácia a opýtať sa na problém alebo o ňom informovať študijné oddelenie UKF. Existuje aj možnosť kontaktovať dotyčného vyučujúceho, vedúceho katedry alebo sa spýtať spolužiakov v oficiálnej UKF študentskej facebookovej skupine. Predmet totiž môže mať len zmenený názov, iného vyučujúceho alebo mohol byť oficiálne zrušený. Preto netreba vyvolávať paniku a je nutné komunikovať s vierohodným zdrojom informácií.

Titulná fotografia: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.