Študenti UKF sa s nami podelili so skúsenosťami z brigád

Práca na doma, v sklade, vo výrobe, v gastre alebo iných službách. To všetko láka mladých študentov, aby si mohli privyrobiť nejaké to euro. Nie je však raritou, ak sa naskytne nie jedna veselá či zarážajúca situácia.

Študentský život nie je vždy ľahký. Je prirodzené, ak si práve v tejto etape života študenti hľadajú rôzne príležitosti na zlepšenie finančnej situácie. Tí naši sa s nami podelili o svoje skúsenosti z brigád a prác, ktoré vykonávali alebo naďalej vykonávajú. Prezradili nám pozitívne, ale aj negatívne zážitky.

Neľahká práca s ľuďmi

Práca s ľuďmi je vždy stresujúca, vyčerpávajúca a niekedy aj život ohrozujúca. Ivana pracuje už päť rokov v predajnom reťazci Tesco. Za najhoršie obdobie počas celého roka považuje predvianočné ošiale. Dôvodom je, že ľudia nakupujú všetko a vôbec im neprekáža, aj keby mali čakať štyri hodiny v rade. „Potom, keď im už nablokujem nákup, tak schytávam nadávky za to, že som si sama nahodila ceny a oni musia platiť viac. Obviňujú ma z pokusu o ich okradnutie. Neraz sa po mne aj zahnali,“ prezradila Ivana. S úsmevom však spomína na svoju prvú písomnú pochvalu, ktorú dostala od zákazníka.

Zahraničné brigády

Veľa mladých ľudí sa vyberie za zárobkom do zahraničia. „Nie je to také jednoduché. Agentúr, ktoré ponúkajú túto možnosť, je nemalé množstvo. Nájsť práve tú správnu, je ako hľadať ihlu v kope sena,“ povedala Miroslava, ktorá už tretí rok cestuje počas leta za prácou po Európe. Za najlepšiu skúsenosť považuje prácu v sklade. Malý kolektív vnímala ako rodinu. Každý sa poznal po mene, pristavil sa na kus reči. „Bolo to úžasné. Keď som odchádzala, všetci sa prišli rozlúčiť. Vyšla mi aj slza,“ zdôverila sa.

Nie každý rok to bola prechádzka „ružovou záhradou“. „Pracovala som aj za pásom. Robili sa nočné a denné. Dvanásť hodín stáť a baliť hygienické potreby nebola vždy moja predstava o strávení letného večera.“ Minulý rok sa prišli ubytovať do hotela, kde o nich nikto nič konkrétne nevedel. „Mali len štyri izby presne pre túto firmu. Dostali sme kľúče. Na druhý deň nám zazvonil telefón, že na nás na recepcii čaká šéf. Tiež sa tváril prekvapene, keď sa do ich izieb ubytovali ľudia, o ktorých nemal ani potuchy,“ dodala ku skúsenostiam s agentúrami.

Foto: pixabay.com

Problém s vedením

Niekedy nie je problém v zákazníkoch či agentúre, ale často aj v samotnom vedení. „Mám 22 rokov a brigádujem od mojich sedemnástich. Zažila som už naozaj všeličo. Taký brigádnik je v podstate ako otrok.“ Takýto pohľad zdieľa nejeden náš študent. Ivana sa ďalej vyjadrovala k práci v kníhkupectve. Práca ako-taká jej neprekážala. Bavila ju. Problémom bola však manažérka. „Pracovala som tam počas tej najväčšej vlny korony. Toto obdobie bolo celkom náročné z toho dôvodu, že moji kolegovia boli jeden po druhom chorí. Ja taktiež,“ opísala situáciu.

Tej sa však pochopeniu od manažérky nedostalo. Keďže nemal kto pracovať, povolala na pomoc ľudí z iných miest. „Celé pracovisko bolo choré a ona tam priviedla ďalších ľudí. Po novom roku vyhodila všetkých brigádnikov, ktorí jej odmietli prísť do práce počas choroby.“ Toto riešenie prišlo Ivane nevhodné. Taktiež sa vyjadrila aj k jej správaniu na pracovisku počas väčšieho návalu: „Stále sa postavila len k pokladni, kde nič nerobila. V podstate nám tam iba zavadzala.“

Každé jedno zamestnanie má svoje výhody a nevýhody. Nie je možné, aby všetko išlo hladko a bez väčších problémov. Vždy sa nájde totiž niekto alebo niečo, čo dokáže pokaziť celý deň alebo atmosféru na pracovisku.

Titulná fotografia: pixabay.com, upravené

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.