Prestaňme tabuizovať duševné zdravie, týka sa nás všetkých

„Musíš myslieť pozitívne. Choď sa prejsť a bude ti lepšie.“ Takéto a podobné vety často počúvajú ľudia, ktorí sa zdôveria so psychickými problémami svojim blízkym. A nemusia to myslieť ani zle. Problém spočíva v tom, že prechádzka a pozitívne myslenie ľuďom v ťažkej depresii naozaj nepomôže.

Na Slovensku sa nachádza takmer milión ľudí s duševným ochorením, pričom pomoc vyhľadá iba mizivá časť z nich. Často sme tak svedkami toho, ako sa nám ľudia pred očami menia, vzdávajú to so svojou kariérou, rodinou a v najhoršom prípade aj so životom. Počet samovrážd v roku 2021 stúpol o 59 % oproti predošlému roku. V roku 2021 eviduje NCZI 548 samovrážd a 660 nahlásených samovražedných pokusov. Muselo k nim ale dôjsť?

Pomoc existuje

Máme pocit, že sa rútime do príšernej doby a lepšie už nebude. Ale bude. Človek trpiaci depresiou však nevidí to povestné svetlo na konci tunela. Vidí len tmu. Ľudia sa boja vyhľadať odbornú pomoc, kde by im odborníci vedeli pomôcť v najťažších chvíľach a neraz aj zachrániť život. Tabuizovanie psychického zdravia je nebezpečné. Ak máme chrípku, ideme k lekárovi, pretože to považujeme za normálne. Prečo tak neurobíme, aj keď sa necítime dobre psychicky?

Kam sa obrátiť a kde vyhľadať prvú pomoc

Pre zvýšený výskyt prípadov samovražedných pokusov u mladých ľudí a detí vznikli rôzne online platformy. Majú mladistvým (ale nie len im) pomôcť v najhorších chvíľach.

IPčko

IPčko tvorí skupina mladých ľudí, psychológov, sociálnych pracovníkov a študentov s túžbou pomáhať ľuďom, ktorí sa nachádzajú v náročných životných situáciách. Okrem poradcov, ktorí sú každý deň na chate alebo e-maili s klientmi, pracujú pre ich dobro aj členovia správnej rady a vedenia IPčka. Občianske združenie IPčko chce byť miestom skutočného stretnutia človeka s človekom. Je súčasťou Integrovaného záchranného systému, Asociácie liniek pomoci, Koalície pre deti Slovensko, Asociácie nízkoprahových programov pre deti a mládež a International Association Suicide Prevention.

Kontakt: 0800 500 333

ipcko@ipcko.sk

Ak sa však cítiš ohrozený na živote a potrebuješ rýchlu pomoc, volaj 155.

Foto: IPčko

Liga za duševné zdravie

Liga za duševné zdravie je nepolitické, charitatívne, humanitné, neprofesionálne a nezávislé záujmové združenie občanov a právnických osôb. Jej cieľom je aktívna podpora duševného zdravia. Vznikla už v roku 2000, keď sa v súvislosti s prípravou Roku duševného zdravia objavila potreba vytvoriť silnú strešnú organizáciu, ktorá bude nielen hlavným organizátorom kampane Roku duševného zdravia, ale bude aj po jej skončení pokračovať v činnosti najmä na poli zlepšenia podmienok a života duševne chorých, ako aj v oblasti prevencie duševných porúch.

Kontakt: 0800 800 566

dusevnezdravie@dusevnezdravie.sk

Foto: pixabay.com

V menej celej redakcie Občas Nečas prosím každého, kto sa nachádza v ťažkostiach, aby vyhľadal pomoc. Nie ste v tom sami. Ak sa cítite vystrašení, smutní, máte pocit, že vám už niet pomoci a cítite úzkosť, tak vedzte, že pomoc je tu vždy. Vyhľadať pomoc nie je hanba, je to veľmi zodpovedné, normálne a správne. Každý má na tomto svete miesto a nikto si nezaslúži trpieť. Buďme viac ohľaduplní voči ostatným. Aj jednoduchá otázka „Ako sa máš?“ dnes vie zachrániť život, ak budeme jej odpoveď počúvať dostatočne a so záujmom. Nekráčajme s klapkami na očiach. Ak vidíte spolužiaka, ktorý sa viditeľne trápi, neváhajte a oslovte ho. Spolu možno prídete na riešenie zdanlivo neriešiteľného problému.

Titulná fotografia: Liga za duševné zdravie

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.