Silvestrovské ohňostroje. Aký máme vplyv na svoje okolie?

Blíži sa koniec roka 2022 a s ním aj Silvester. S novoročnými oslavami je okrem šampanského úzko spätý aj ohňostroj. Pre väčšinu predstavuje krásne svetielka na oblohe, avšak čo všetko je naozaj za tým?

To, že ohňostroje škodlivo vplývajú na domácich miláčikov, je nám evidentné, keďže ich reakciu možno okamžite spozorovať. Ohňostroje však škodlivo vplývajú na všetky zvieratá – aj tie domáce, aj tie vo voľnej prírode.

Najškodlivejším je pre zvieratá hluk, ktorý ohňostroje vydávajú. Sluch mnohých zvierat je omnoho citlivejší než ten ľudský. Ohňostroje môžu podľa Academy Hearing Centres dosiahnuť hluk od 150 až 175 decibelov. Takýto hukot môže byť často nebezpečný aj pre človeka. Zvieratám hrozí nielen poškodenie sluchu, ale tiež jeho úplná strata.

Foto: ON/Viktória Andrusová.

Strach a stres

Ohňostroje pre zvieratá predstavujú neuveriteľný stres a strach. Ide tu hlavne o nepredvídané hlasné zvuky, ktorým nič nenasvedčovalo, a preto sa na nich zvieratá nemôžu pripraviť. Mnoho zvierat sa bojí aj búrok. Jediný rozdiel je v tom, že na búrky sa zvieratá pripraviť vedia. Pred hlasným zvukom (hromom) dostanú varovanie (blesk), preto takéto zvuky vedia vycítiť vopred. Opakované vystavovanie k nepredvídateľným hlasným zvukom môže viesť až k fóbiám. Tie dokážu u zvierat vyvolávať nepredvídateľné reakcie, nervozitu a únik.

Často sa reakcia psov na ohňostroje prirovnáva k posttraumatickej stresovej poruche u ľudí. Pre psov je však táto úzkosť horšia, keďže ju nevedia racionalizovať. Je pravdepodobné, že tak prežívajú omnoho intenzívnejší teror.

Vtákom môžu ohňostroje spôsobiť srdcovú arytmiu alebo dokonca smrť. Z hlasných výbuchov sú dezorientované a hrozí napríklad ich náraz do budov. V panike zvyknú vtáky opúšťať svoje hniezda. Pre značný stres sa potom nevedia vrátiť naspäť k svojim hniezdam, čo vedie k zahynutiu ich mláďat.

Nebezpečné chemické častice

Petardy a ohňostroje produkujú škodlivé plyny, ktoré znečisťujú ovzdušie, vodu a pôdu. Výbušniny v zábavnej pyrotechnike prechádzajú zmenou pri spojení s kyslíkom. Táto chemická reakcia uvoľňuje dym a plyny, ako je oxid uhličitý, oxid uhoľnatý a dusík. To sú niektoré z hlavných skleníkových plynov, ktoré sú zodpovedné za zmenu klímy. Tieto plyny sú nebezpečné ako pre ľudí, tak aj pre zvieratá. Atómy kovov sa dostávajú do ovzdušia a pri ich vdýchnutí môže dôjsť k zdravotným ťažkostiam a dýchacím problémom.

Veľkým problémom sú takisto zvyšky z ohňostrojov, ktoré znečisťujú prírodu. Pri ich požití zviera čakajú veľké zdravotné komplikácie až smrť.

Nesprávne používanie ohňostrojov môže mať fatálne následky. Stačí malá nepozornosť a môže nám vybuchnúť tak, ako by sme nechceli. To vedie k závažným popáleninám a zmrzačeniu. Ohňostroje môžu takisto spôsobiť požiar.

Ako pomôcť?

Existuje mnoho šetrnejších alternatív, ktoré sa dajú využiť namiesto ohňostrojov. Niektoré pokročilejšie mestá začali namiesto ohňostrojov využívať lasery alebo drony. Lasery však spotrebujú veľa elektrickej energie a taktiež môžu byť nebezpečné pre vtáky. Mnoho miest si takéto možnosti nemôže dovoliť z peňažného hľadiska. Ako teda vyriešiť túto situáciu?

Oslava 4. júla v USA s laserovou show.
Foto: lasershows.net.

Riešenie je veľmi jednoduché. Nekupujme ohňostroje a nepodporujme ich. Osláviť sa dá aj jednoducho bez nich. Niektoré mestá na Slovensku odmietli mestský ohňostroj. Peniaze, ktoré mali byť určené na ohňostroj, venovali na pomoc útulkom. Každá rodina takisto určite vie peniaze využiť inak ako na kúpu ohňostrojov, ktoré sa rozplynú do prostredia za niekoľko sekúnd. Namiesto zapaľovania petárd sa môžeme ísť prejsť do prírody alebo stráviť čas s priateľmi či rodinou. Možnosti sú nekonečné. Preto nebuďme ignorantskí k prírode, zvieratám aj sami k sebe a nepodporujme sekundovú zábavu na úkor nevinných.

Titulná fotografia: shutterstock.com.

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.