Silvestrovský výber šéfredaktora: Prečítajte si najvýznamnejší text každého mesiaca z uplynulého roka

Tento rok sme v Občase Nečase publikovali 153 textov. Množstvo z nich bolo o dôležitých spoločenských témach, ktoré zaujímajú Slovensko a svet. Iné boli z prostredia UKF.

V posledné hodiny roka tak vyberáme 12+1 textov z roka 2022.

Január

Aneta Černáková otvorila rok 2022 článkom o fast fashion. Odprezentovala ním aj prácu študentov UKF.

Skupina študentov Katedry masmediálnej komunikácie a reklamy FF UKF v Nitre preto vytvorila projekt, ktorého cieľom je zamyslieť sa nad súčasnými environmentálnymi problémami v oblasti módy a konzumného spôsobu života, ktorý presadzuje nakupovanie nepotrebného množstva oblečenia.

Prečítajte si: Projekt Obleč sa s rozumom: Študenti poukazujú na problematiku rýchlej módy a vyzývajú ľudí, aby sa nad touto témou zamysleli kriticky.

Foto: Obleč sa s rozumom.

Február

Vo februári nás všetkých šokovala celoplošná invázia na Ukrajinu. Aj na Slovensko prišlo množstvo ľudí zasiahnutých vojnou. Jessica Vulganová pripravila dva dni po invázii prehľad pomáhajúcich organizácií.

Vláda, všetci kompetentní, ale aj obyčajní ľudia každou hodinou ukazujú svoju dobrosrdečnosť a pomáhajú, ako sa dá. Prinášame zoznam niekoľkých organizácií, prostredníctvom ktorých môžeme podporiť ukrajinský ľud aj my všetci. Pretože každá pomoc sa ráta.

Prečítajte si: Pomôžme spolu Ukrajine.

Marec

Začiatkom jari sme v spoločnosti otvorili tému podvodov na vysokých školách. Aj v Občase Nečase sme vtedy o tejto téme písali.

Jana bola ďalšou osobou, ktorá takéto práce písala. „Oslovili ma ľudia, ktorí vedeli, že píšem, s otázkou, či im nepomôžem. Robila som rôzne práce, semestrálky aj záverečné. Je to biznis. Nemám žiadne výčitky. Ako študentka som si zarobila a to, že si niekto nechal napísať prácu, je jeho morálny problém.“ 

Prečítajte si: Množstvo študentov ukončí každý rok vzdelávanie podvodom.

Apríl

Nikola Michalková sa v apríli pokúsila vyvrátiť mýtus o drevených príboroch. Pripravila o nich článok a vysvetlila, že používaním drevených jednorazových vidličiek neprispievate ku klčovaniu stromov.

Vyskytli sa aj názory, že kvôli ich výrobkom sa vyklčujú lesy. Dalibor Juráš však tvrdí, že kvôli nim sa les neklčuje. ,,Je to odpad z dreva, klčovanie lesov sa s tým nespája. Keď niekto iný vyklčuje lesy, my len všetok ten odpad, ktorý vzniká, ďalej zužitkujeme,” hovorí.

Prečítajte si: Spoločnosť SlovFork dovážajúca ekologické príbory: Je to odpad z dreva, klčovanie lesov sa s tým nespája.

Foto: Osobný archív Dalibora Juráša/SlovFork.

Máj

Dva roky sme ako spoločnosť diskutovali o pandemickej pomoci rôznym sektorom. Často sme sa stretávali s názorom, že kultúre Slovensko nepomohlo tak, ako by malo. Jessica Vulganová sa aj o pomoci kultúre rozprávala s Jozefom Palitefkom, pedagógom na vtedajšej Katedre kulturológie FF UKF.

Tu, podľa mojej mienky, dlhodobo vidíme nedostatočný záujem o kultúru a jej podporu. Veď si len spomeňme, koľko rokov trvala výstavba novej budovy SND, prípadne koľko rokov už prebiehajú opravy hradu Krásna Hôrka.

Prečítajte si: Jozef Palitefka: Prvá pomoc kultúre je potrebná zhora. Odtiaľ ale vidíme dlhodobo nedostatočný záujem.

Jún

V týchto turbulentných časoch je mentálne zdravie o to väčšou témou. V Občase Nečase sa mu venujeme pravidelne. Písala o ňom aj Mária Pytlová vo svojom článku o ľuďoch s depresiami.

„Občas mám pocit, že nebojujem len proti sebe, ale aj proti celému svetu. Uvedomujem si, že život ide ďalej, ale niekedy je to akoby išiel pomimo mňa. Mávam dobré dni, zlé dni, ale najhoršie sú asi tie, kedy sa cítim jednoducho prázdno. Akoby som už ani nemala silu snažiť sa,“ povedala študentka trpiaca depresiou.

Prečítajte si: Pohľadom psychologičky a študentky trpiacej depresiou: Je na čase stať sa ochotným pomôcť.

Júl

Na jej prácu naviazala o mesiac neskôr Kristína Vidová a ukázala, ako sa dá ľuďom trpiacim depresiami pomôcť. Čo robiť a čomu sa vyvarovať si prečítate v jej článku.

Je dôležité zariadiť, aby si osoba s depresiou uvedomovala, že v živote nie je sama. Dajte priateľovi vedieť, že ste tu pre neho. Podeľte sa so svojimi obavami o neho, napr.: „Všimol som si, že v poslednom čase si trochu skleslý. Deje sa niečo, o čom by si sa chcel so mnou porozprávať?“

Prečítajte si: Pomocná ruka pre človeka s depresiami: Ako mu ju správne podať?

August

Filozofická fakulta UKF si tento rok zvolila nové vedenie. Jeho súčasťou je aj Daša Nováčiková. Občas Nečas pri príležitosti organizačných zmien na Katedre žurnalistiky a nových médií priniesol celé znenie rozhovoru Jessicy Vulganovej s prodekandkou pre medzinárodné vzťahy.

Na katedre žurnalistiky vždy panovala rodinná atmosféra. Pedagógovia i študenti boli plní nadšenia, vzájomne s entuziazmom kreovali novovznikajúci odbor. A vďaka niekdajšiemu vedúcemu katedry Karolovi Orbanovi, ktorý vedel výborne prepájať umenie s prácou žurnalistu, boli pamätné exkurzie do Českej republiky, ktoré sme radi spojili s návštevou divadla v Prahe.

Prečítajte si: Daša Nováčiková: Vnútorná dynamika a procesy na nitrianskej žurnalistike vždy reflektovali aktuálne trendy vzdelávacej, mediálnej i spoločenskej praxe.

Daša Nováčiková.
Foto: Osobný archív Daše Nováčikovej.

September

Na začiatku nového akademického roka sme si prešli rôznymi zmenami. Okrem stravovania sa opäť menil aj AiS. Kristína Gogolová sa pozrela na pretrvávajúce problémy univerzitného systému.

Očakávania boli vysoké, no finálna verzia neočarila tak, ako by mala. AiS2 je vynovený a niektoré veci fungujú, ako majú, alebo dokonca lepšie. No niektoré staré problémy zostávajú, navyše nastávajú nové, a tak sme sa spýtali študentov na ich negatívne skúsenosti s AiS2.

Prečítajte si: Systém AiS2 dostal nový vzhľad, problémy však pretrvávajú. Ako ich riešiť?

Október

Október tohto roka bol tragický. Smrteľná nehoda na Zochovej a potom teroristický útok na Zámockej. Občas Nečas a jeho vydavateľ Študentský parlament UKF publikovali spoločné vyhlásenie.

Študentský časopis Občas Nečas a Študentský parlament Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre stoja za všetkými, ktorých sa nenávisť dotýka, na univerzite aj mimo nej. Stojíme nielen za LGBT+ ľuďmi, ale všeobecne za všetkými menšinami. Každý z nás je súčasťou nejakej. Minulý týždeň to boli queer ľudia, v budúcnosti to môže byť niekto iný, ďalší.

Prečítajte si: Spoločné vyhlásenie Občasu Nečasu a Študentského parlamentu UKF v Nitre.

Foto: ON/Lucia Majanová.

November

V novembri sa analytička Eva Sadovská pozrela na separovanie odpadu na Slovensku. Sofia Vorontsova sa vo svojom texte v anglickom jazyku na tieto dáta pozrela. Článok preložila Viktória Andrusová a publikovali sme ho aj v slovenčine.

Ľudia na Slovensku vytvoria o polovicu viac odpadu než pred desiatimi rokmi. V priemere za deň vyhodíme približne 1,4 kilogramov na osobu, tvrdí Sadovská v svojej analýze.

Prečítajte si: What does waste recycling lead to and how can we improve the life of modern Slovakia?

Prečítajte si: Ako pomáha recyklovanie odpadu a ako môžeme zlepšiť život moderného Slovenska?

December

December je čas Vianoc a Vianoce sú časom lásky. Soňa Charvátová sa začiatkom adventu venovala práve láske a pomoci iným. Publikovala text o pravidelnej vianočnej zbierke pre seniorov.

Občianske združenie Koľko lásky o. z. tento rok už piatykrát organizuje zbierku Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok. Zbierku pôvodne vytvorila iba jedna zo zakladateliek občianskeho združenia so skupinou jej známych na Facebooku, ktorí sa tiež rozhodli prispieť maličkosťami a potešiť tak seniorov v domove dôchodcov. Dnes je z nej už vianočná tradícia, do ktorej sa s radosťou zapája veľké množstvo ľudí z celého Slovenska.

Prečítajte si: Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok: Potešme spoločne vianočným darčekom seniorov po celom Slovensku.

Ďakujeme, že nás čítate. Dúfame, že nám zostanete verní aj v roku 2023.

Titulná fotografia: pexels.com.

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.