Spoločnosť SlovFork dovážajúca ekologické príbory: Je to odpad z dreva, klčovanie lesov sa s tým nespája

Predaj jednorazových plastov je od 1. júla 2021 podľa smernice Európskej únie zakázaný. Spoločnosť SlovFork na Slovensko priniesla koncept jednorazového ekologického príboru, ktorý je vyrobený z druhotných a rozložiteľných surovín.

SlovFork je autorizovaný partner a dovozca produktu ReFork. S myšlienkou priniesť jednorazové ekologické príbory sa začali zaoberať koncom roka 2020. ,,Rozmýšľali sme, čo by sme priniesli na Slovensko, čo by bolo také jedinečné a boli by sme v tom v rámci Slovenska prví. Samozrejme, s ohľadom na ekológiu,” hovorí riaditeľ spoločnosti SlovFork Dalibor Juráš.

Z prieskumu si vybrali najlepšiu možnosť

Hľadali rôzne možnosti a po prieskume sa napokon rozhodli pre produkty ReFork: Re – recyklované, Fork – vidlička. Keďže od 1. júla 2021 sa zakázal predaj jednorazových plastov, videli v produktoch ReFork potenciál. ,,Zisťovali sme viac informácií k materiálu samotného príboru. Následne sme založili spoločnosť SlovFork a v šiestom mesiaci sme doviezli prvé výrobky na Slovensko. Avšak, nebol to beh na krátku trať,” opisuje Dalibor Juráš.

Prečítajte si aj: Chcem byť hlasom vedcov, ktorí hovoria o ekológii, tvrdí Marta Fandlová

Keďže jednorazové príbory sú sezónny tovar, napríklad na grilovaciu sezónu, minulý rok sa spoločnosti nepodarilo sezónu využiť. Môže za to aj fakt, že veľa spoločností či obchodných partnerov má zásoby plastových príborov, ktoré môžu v rámci smernice Európskej únie dopredať. ,,Tu niekde začala tá myšlienka, a čím ďalej, tým viac sme zisťovali, že je to dobrá idea a celý príbeh vzniku produktov ReFork,” hovorí riaditeľ Dalibor Juráš.

Spoločnosť SlovFork začínala s myšlienkou jedinečnosti, preto si produkty ReFork vybrali v rámci prieskumu. ,,Chceli sme ukázať, že máme úprimný záujom o prírodu, a tak sme usúdili, že toto má budúcnosť, myšlienku, zmysel či nejaký príbeh. Toto boli naše hlavné kritériá. Prešli sme celú Európu, lebo sme nechceli ísť do Ázie. Chceli sme sa sústrediť skôr na lokálnosť, čiže Európa alebo blízka Európa. Ideálne sme chceli Slovensko alebo Česko. Nakoniec sa nám podarilo nájsť produkty ReFork,” hovorí Juráš.

Materiálom na výrobu sú druhotné suroviny

Jednorazový, ekologický príbor spoločnosti SlovFork sa vyrába z drevnej štiepky. Táto surovina sa získava ako odpadová surovina, ktorá sa produkuje v priemysle s drevom. ,,Nie je to samotné vyklčovanie, ale je to spracovanie druhotnej suroviny pri spracovaní dreva, ako napríklad piliny a hobliny v stolárskom remesle,” opisuje Dalibor Juráš. Dodáva, že odpad sa spracúva rozomletím na drevnú múčku.

Ďalšou surovinou je spojivo PHBV (polyméry vyrábané kvasením baktérií, pozn. red.), ktoré sa získava z tukových buniek. Tie sa bežne nachádzajú v prírode. ,,Následne sa primiešajú minerály, ktoré sa tiež nachádzajú v prírode. Toto všetko sa spojí do jedného granulátu, z ktorého sa vylisuje daný výrobok, ako lyžička, vidlička, nožík, malá lyžička či slamka,” vysvetľuje Dalibor Juráš.

Príbor je vyrobený z drevnej štiepky, ktorá je odpadovou surovinou pri priemysle s drevom. Foto: osobný archív Dalibora Juráša/SlovFork

Vyskytli sa aj názory, že kvôli ich výrobkom sa vyklčujú lesy. Dalibor Juráš však tvrdí, že kvôli nim sa les neklčuje. ,,Je to odpad z dreva, klčovanie lesov sa s tým nespája. Keď niekto iný vyklčuje lesy, my len všetok ten odpad, ktorý vzniká, ďalej zužitkujeme,” hovorí.

Udržateľnosť a pomoc planéte

Hoci sú výrobky prioritne určené na jednorazové použitie, spoločnosť SlovFork tvrdí, že sa môžu používať aj viackrát. Preto po použití nie je potrebné kupovať nový príbor. Niektorí klienti ho dokonca dávajú aj do umývačky riadu. ,,Takisto ho vieme recyklovať. Napríklad na veľkých festivaloch, kde sa konzumuje jedlo vo veľkom množstve, vieme použitý príbor zobrať naspäť, spracovať ho a opakovane zrecyklovať,” opisuje Dalibor Juráš.

Príbor je kompostovateľný v domácom komposte či v komposte používanom v záhrade. ,,Naše príbory je možné dáť do domáceho kompostéru, nevyžaduje si žiadne technické kompostovanie, ako sa to robievalo pri kompostovateľných plastoch, kde musela byť dodržaná určitá teplota a ďalšie veci,” hovorí.

V rámci udržateľnosti Dalibor opisuje, že je to cirkulované, obehové hospodárstvo. ,,My zoberieme drevo, ktoré je vlastne odpadom, pridáme minerály a urobíme z toho materiál, ktorý je funkčný. Ak sa človek rozhodne prestať ho používať, môže ho kompostovať, čiže sa vráti do prírody, kde sa rozloží na drevo. PHB(V) spojivo, teda tuková bunka, sa tiež vráti do prírody a minerály sa rozpadnú do vody či rôznych solí, ale nie do žiadnych toxických látok,” opisuje.

Certifikáty

Spoločnosť SlovFork získala dva certifikáty. Jeden z nich je certifikát rozložiteľnosti, teda kompostovateľnosti. Druhým certifikátom, ktorý spoločnosť vlastní, je Atest styku s jedlom. ,,Je to nezávadné pre styk s jedlom, a príbor je určený až do sto stupňov. Čiže sa nestane, že príbor zmení tvar, keď sa dostane do kontaktu s horúcim jedlom,” hovorí Juráš.

Od minulého roku sa spoločnosť snaží získať aj ďalší certifikát. Výrobky sa skúmajú v laboratóriu v Belgicku. Celkový proces hodnotenia trvá rok a pol. ,,Našou snahou je získať certifikát, že naše produkty sú rozložiteľné v akomkoľvek prostredí. To znamená v bežnom domácom komposte, ale aj v sladkej a slanej vode, či v akomkoľvek inom prostredí v prírode. Čo máme informácie, tak je to na dobrej ceste.”

Príbory sú vhodné aj do domáceho kompostu. Foto: osobný archív Dalibora Juráša/SlovFork

Reakcie zákazníkov bývajú zväčša pozitívne

Ohlasy zákazníkov bývajú väčšinou pozitívne. Zákazníci poznajú príbeh príborov, vidia to, z čoho sú vyrobené, keď to chytia do ruky. Spoločnosť tvrdí, že to nie je klasické drevo, ako bývajú drevené paličky u doktora s drsným povrchom. ,,Náš príbor je jedinečný v tom, že je to granulát, ktorý sa lisuje za vysokej teploty a tlaku, a preto je hladký. Nemáte problém obliznúť ho, lebo vzhľadom pripomína plast, ale nie je to plast. Zároveň nie je žiadne riziko triesky ako pri drevenom príbore,” popisuje Juráš.

Prečítajte si aj: Jednorazové verzus udržateľné plasty. Čo sa oplatí viac?

Dalibor opisuje, že sa vyskytol aj jeden negatívny názor. ,,Jeden negatívny názor bol, že aj tak je to plast a nepresvedčí ma nik. Tento názor nám potvrdil, že máme jedinečný produkt, keďže kvalita spracovania dosahuje úroveň plastového príboru.”

Spoločnosť plánuje sieť predajní

Firma SlovFork sa riadi mottom, ktoré hovorí: ,,Čokoľvek, čo i len málo môžeme urobiť pre prírodu, prečo nie?” SlovFork ako spoločnosť chce pokračovať aj ďalej, a preto otvorili aj svoju prvú predajňu v bratislavskej časti Ružinov. ,,Chceme otvoriť sieť predajní s eko-drogériou, eko-kozmetikou, ale aj čapovanou drogériou. Týmto smerom chceme ísť s našimi lokálnymi výrobkami z Česka a zo Slovenska,” hovorí Dalibor Juráš.

Okrem toho sa spoločnosť zameriava aj na edukáciu ľudí na svojej Facebookovej stránke či na Instagrame. Tiež plánujú nové veci s obchodnými partnermi. Prírode chcú prispieť aj výsadbou drevín, na začiatku v parkoch. ,,Nie je to také jednoduché, že vezmete stromček a idete do Tatier, kde ho vysadíte. Je to beh na dlhú trať. Ale týmto smerom chceme ísť a kúpou našich produktov môžu ľudia prispieť aj na takéto veci,” uzatvára Juráš.

Titulná fotografia: osobný archív Dalibora Juráša/SlovFork

Zdieľajte článok

Komentáre: