Pomôžme spolu Ukrajine

24. február 2022 sa pre Ukrajinu, ale aj celú Európu a svet zapíše do histórie čiernymi písmenami. U našich východných susedov sa začala vojna. Slovensko čelí náporu ľudí, ktorí utekajú pred vojnou do bezpečia.

Vláda, všetci kompetentní, ale aj obyčajní ľudia každou hodinou ukazujú svoju dobrosrdečnosť a pomáhajú, ako sa dá. Prinášame zoznam niekoľkých organizácií, prostredníctvom ktorých môžeme podporiť ukrajinský ľud aj my všetci. Pretože každá pomoc sa ráta.

Donio

Organizácia Donio na situáciu okamžite reagovala vytvorením kampane „Kto pomôže Ukrajine?“. Peniaze z tejto zbierky sú použité na humanitárnu pomoc – zabezpečenie potravín, hygienických pomôcok a liekov.

Depaul Slovensko

Nezisková organizácia Depaul vyhlásila krízovú zbierku na pomoc kolegom Depaul Ukrajina. Organizácia pomáha nielen ľuďom na ulici, ale aj iným, ktorí z vojny ušli alebo stratili svoj domov.

Úsmev ako dar

Úsmev ako dar poskytuje pomoc rodinám, ktoré pred hrozbou vojny museli utiecť z východu Ukrajiny do Užhorodu. Úsmev ako dar pomáha s úhradou energií, liekov a zdravotných pomôcok, lekárskych výkonov, operačných zákrokov či rekvalifikáciou do potrebného zamestnania.

Človek v ohrození

Človek v ohrození zbiera peniaze na pitnú vodu a jedlo, bezpečné ubytovanie či psychologickú podporu. Prvých 20-tisíc eur okamžite vyčlenili na pomoc pre ohrozených ľudí z humanitárneho fondu, ktorý tvoria pravidelní darcovia z Klubu priateľov.

Dary budú použité na pomoc obetiam ozbrojeného konfliktu, ľuďom, ktorí pre vojnu opúšťajú svoje domovy a na ochranu ohrozených rodín a jednotlivcov.

Charity

Podporiť môžeme aj rôzne charity sídliace na Slovensku, napríklad Slovenskú katolícku charitu. Dobrovoľníci pomáhajú jedlom, liekmi a psychologickou pomocou.

„Vo svete utrpenia, ktoré vojna prináša, je našou odpoveďou solidarita a zmierenie. Mlčanie nie je na mieste, najmä ak ide o nášho suseda, ktorému už dochádzajú sily,“ hovorí generálny sekretár Slovenskej katolíckej charity Erich Hulman pre portál teraz.sk.

Unicef

Na vojenský konflikt reaguje aj celosvetová organizácia UNICEF. Prostredníctvom UNICEF môže prispieť dobrovoľnou čiastkou každý, vrátane osôb, ktoré nemajú možnosť prichýliť ľudí utekajúcich pred vojnou či darovať väčší obnos financií. Stačí poslať SMS na číslo 844 s textom Ukrajina. Cena SMS je tri eurá. Každý cent sa počíta.

MAGNA

Ďalšou neziskovou organizáciou, ktorá dlhoročne pomáha a lieči v ťažkých časoch, je MAGNA. Ak ju chcete podporiť, stačí zaslať SMS na číslo 836 v tvare MAGNA. Cena SMS je desať eur a celá suma poputuje na pomoc Ukrajine.

Ľudia na Ukrajine postupne prichádzajú o svoje domovy. Slovensko je pripravené pomôcť. Foto: donio.sk

K ďalším nadáciám, ktoré sa rozhodli pomôcť ľuďom utekajúcim pred vojnou sú Občianske združenie Pokoj a dobro, Nadácia Integra a Pápežská nadácia ACN. Pomoc sa rozhodli poskytnúť aj mobilní operátori Slovenska.

Ak by ste chceli pomôcť ďalším organizáciám, či už jedlom, materiálnou pomocou alebo poskytnutím ubytovania pre ľudí, ktorí sa zo dňa na deň pre hrôzy vojny ocitli na ulici a hľadajú útočisko v našej krajine, obrátiť sa môžete aj na váš mestský či obecný úrad, kde by vám mali byť poskytnuté bližšie informácie.

Taktiež sa môžete obrátiť na vládu SR, a to na telefónnom čísle +421 2 48 59 33 12 alebo prostredníctvom e-mailu pomocpreukrajinu@minv.sk.

Titulná fotografia: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre: