Toxická pozitivita: Keď prehnaný optimizmus viac škodí, ako pomáha

Ak sa človek drží myšlienky vidieť za každú cenu len svetlú stránku vecí a potláča všetky negatívne emócie, prekračuje hranicu toxickej pozitivity. Tak si v dôsledku optimizmu privedie viac úzkostí ako radosti.

Médiá a sociálne siete vyvolali vlnu toxickej pozitivity. Čím ďalej, tým viac je možné sa denne stretávať s motivačnými citátmi a sloganmi. Hovoria o tom, ako majú byť ľudia šťastní, a že je potrebné sústrediť sa najmä na to, čo v nich dokáže vyvolať pocit radosti.

Pozitívne myslenie vie poskytnúť nádej, avšak iba vtedy, kým neprechádza do extrému. Inak sa dá hovoriť už o spomínanej toxickej pozitivite. Je potrebné dopriať priestor aj negatívnym emóciám. Ich potláčanie totiž nie je žiadnou pomocou pri prekonávaní životných prekážok.

Čo je toxická pozitivita?

Toxická pozitivita vnucuje presvedčenie o pozitívnom myslení ako o jedinom z riešení. Touto myšlienkou núti človeka, aby sa vyhýbal akémukoľvek spochybňovaniu, celkovému negatívnemu mysleniu a negatívnym emóciám. Všetko, čo sa zdá byť zlé, sa tak stáva potláčaným, umlčaným a nevhodným.

Od ľudí vyžaduje optimizmus bez ohľadu na výzvy, ktorým čelia. Utlmuje tak emócie a odrádza ich od prípadného hľadania podpory či riešenia. Presvedčenie o tom, že všetko je alebo bude v poriadku, nepomáha pri zdolávaní skúšok. Pri večnom zachovaní pozitívneho myslenia bez ohľadu na okolnosť sa postupne likvidujú pocity a reakcie, ktoré sú pre danú skúsenosť prirodzené.

Ako zistiť, kedy ide o toxickú pozitivitu?

Každý jedinec vo svojom živote občas potrebuje povzbudiť či sústrediť sa na radostnejšie myšlienky. Otázkou však zostáva, kedy je takýto postup riešenia problémov v poriadku a kedy už siaha do nezdravého optimizmu.

Prejavov toxickej pozitivity je niekoľko, a preto môže byť jej odhalenie zložitejšie. Fotografia: pixabay.com

Čo je dôležité sledovať? Prejavov tohto novodobého problému je niekoľko, a preto môže byť jeho odhalenie zložitejšie. Niektoré zo znakov každodenného života sú napríklad pociťovanie viny za negatívne emócie, maskovanie skutočných pocitov, naliehanie na niekoho, aby prekonal svoje utrpenie a zameral sa na pozitívne aspekty, zosmiešňovanie vážnych situácií, používanie tvrdení typu, že všetko sa deje z nejakého dôvodu či všetko sa nakoniec vyrieši.

Kedy môže byť nebezpečná a riskantná?

Ak človek verí, že všetko musí byť pozitívne a berie veci na ľahkú váhu, následkom toxickej pozitivity môže ignorovanie základných problémov skĺznuť do závažnejších problémov. Preto je potrebné uvedomovať si možné riziká a dosahy:

Izolácia: Človek, ktorý verí, že mu úsmev na tvári pomôže, a sústredí sa na to, aby bol plný optimizmu, už ďalej nevyhľadáva pomoc. Dôveruje totiž sile pozitívneho myslenia, a tým pádom už nepotrebuje pomocnú ruku. V následku toho upadá do izolácie, vytráca sa z kontaktu a čelí psychickým poruchám podmieneným z nevyriešených trápení a uzatvárania sa do seba.

Násilie: Prehnané pozitívne zmýšľanie a podceňovanie závažnosti je v prípade násilia veľmi nebezpečné. Optimizmus spojený s nádejou a odpustením, nútiaci ľudí ostať v hrubom vzťahu, ešte viac zvyšuje riziko stupňujúceho násilia, ktorému budú následne vystavení.

Prečítajte si aj: Ako dopadol týždeň na internetovej zoznamke? Študentka popísala svoje skúsenosti

Nedostatočná komunikácia: Už spomínaným uzatváraním sa, keď sa človek nesnaží problém riešiť, pretože verí, že „všetko dobre dopadne“, sa vytráca komunikácia. Rovnako aj v prípade vzťahov je dôležitá schopnosť riešiť problémy, a teda komunikovať ich. Toxická pozitivita však povzbudzuje ľudí k ignorovaniu akýchkoľvek nepríjemností vo vzťahoch, ktoré bez prediskutovania problémov veľmi ľahko zanikajú.

Ponižovanie straty: Smútok v prípade akejkoľvek straty je viac ako bežný. Osoba, ktorá opakovane počúva o tom, ako sa musí pohnúť vpred, aby naďalej ostala šťastná a verila v dobrý koniec, môže mať pocit, že sa druhí o ňu a jej stratu nezaujímajú. Ak ide o stratu príbuzného, tak v dotknutom, ktorý si vďaka typickým prehnane motivačným výrokom uvedomuje, že pre ostatných strata nie je dôležitá, to môže spôsobovať znásobenie smútku.

Problémy v živote sú prirodzené, a treba o nich rozprávať. Prehnaná pozitivita ich naopak môže o to viac skomplikovať. Fotografia: freepik.com

Sociálne siete: Používatelia na internete sa často stretávajú s rôznymi motivačnými citátmi a výrokmi od známych celebrít, v zmysle „buď vďačný za to, čo máš“. Koľkokrát je naň možné naraziť úplne náhodou, nečakane a nechcene.

Takáto snaha šíriť toxickú pozitivitu a vnucovať širokému publiku pozitívne myslenie sa môže veľmi ľahko zvrhnúť. Ide o neúprimné zmýšľanie, ktoré spôsobí viac škody ako úžitku. A keďže sú šíritelia týchto myšlienok dostupní veľkému množstvu ľudí, nemôžu vedieť, kedy niekomu namiesto pomoci nechcene ubližujú. Problémy v živote sú prirodzené, a treba o nich rozprávať. Prehnaná pozitivita ich naopak môže o to viac skomplikovať.

Ako sa vyvarovať toxickej pozitivite?

Ak si človek uvedomuje, že je tým, ktorý sa sám seba snaží neutíchajúcou pozitivitou povzbudiť, no v skutočnosti si ubližuje, existujú spôsoby, ktoré dopomôžu sa tomu vyvarovať. V prvom rade je potrebné sa negatívnym pocitom a emóciám nevyhýbať a uznať si ich. Dôležitým bodom je aj komunikovanie svojich problémov a uvedomenie si, že je v poriadku necítiť sa neustále v poriadku.

Ak si človek uvedomuje, že je rovnako aj tým, ktorý svojimi prehnane povzbudivými, no v skutočnosti toxickými slovami zahŕňa okolie, takisto sú prínosné nasledujúce rady: vyhýbanie sa vlastným sústavným pozitívnym reakciám na všetko, čo druhý povie, neodsudzovanie negatívnych prejavov, podporovanie druhých, aby otvorene hovorili o svojich problémoch a vypočuť ich, zbavenie sa snahy presviedčať druhých o pozitívnom myslení, neposkytovanie nevyžiadaných rád, namiesto: „nemysli na to, ostaň pozitívny“ povedať: „opíš, čo cítim, som tu pre teba“, a tak nepodceňovať problémy, ale naopak podať pomocnú ruku.

Autor: Kristína Vidová

Titulná fotografia: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre: