Herci DAB si v novej inscenácii vyskúšali viaceré funkcie

Divadlo Andreja Bagara už na začiatku sezóny avizovalo novú inscenáciu. Hra dostala názov Nádej zomiera posledná. Úloh sa zhostili herci z DAB, ktorí si okrem role hercov mali možnosť vyskúšať aj iné funkcie.

Nová inscenácia s názvom Nádej zomiera posledná mala mať prvú premiéru 29. novembra 2021, avšak pre opatrenia v súvislosti s pandemickou situáciou sa neuskutočnila. Divadlo odohralo dve verejné premiéry, ktoré sa uskutočnili 13. a 14. januára 2022. Inscenácia je novinkou v repertoári divadla. Réžiu mal na starosti herec DAB Peter Oszlík.

Adaptácia grotesiek

Inscenácia Nádej zomiera posledná je divadelná adaptácia minútových grotesiek, ktorých autorom je maďarský dramatik István Örkény. Ide o úsmevnú grotesku, ktorá obsahuje prvky kabaretu či čierneho humoru. Posolstvom nového predstavenia je, že na všetky ťažké situácie je možné pozerať sa s humorom a ľahkosťou. Obsahuje kvalitný humor a vyvoláva otázku zmyslu existencie, vyrovnávania sa so životom, smrťou a bytím.

Téma inscenácie sa zaoberá hľadaním odľahčenia, radosti či nadhľadu v dobe, ktorá nie je jednoduchá. ,,Divadlo je vždy zrkadlom doby a aj my sme chceli reflektovať túto šialenú dobu a covidové roky. István Örkény má úžasný humor, dúfam, že sa nám ho podarí dostať aj do našej inscenácie,” uvádza režisér hry Peter Oszlík v tlačovej správe DAB.

Inscenácia prináša humor a posolstvo, že na všetky ťažké situácie sa dá pozerať s humorom a ľahkosťou. Foto: Collavino/DAB

Predstavenie tvorí približne dvadsať poviedok Istvána Örkényho. ,,Z nich boli dve alebo tri kľúčové, v ktorých sa nám ozval príbeh. Tie sme spojili a ďalšie sa postupne pridávali. Je to veľmi hravé, neustále si to overujeme, ako text funguje v priestore, ako ho skladať, aby to všetko ,,hralo”. Örkény je geniálny v tom, že jeho text drží sám o sebe a my už len napĺňame fornu,” uviedla dramaturgička predstavenia Hana Launerová.

Herci si vyskúšali aj iné funkcie

Na novej inscenácii je zaujímavé, že herci, ktorí v hre účinkujú, sa na príprave podieľali aj v iných umeleckých profesiách. Peter Oszlík, ktorý v divadle pôsobil ako herec, sa zhostil režírovania, a spolu s dramaturgičkou Hanou Launerovou hru aj dramatizoval.

Herci Tomáš Turek a Andrej Remeník sa okrem hereckých rolí zhostili aj prípravy hudby či zvukových efektov. ,,S hudbou pomáhal aj Martin Nahálka. Eva Pavlíková s Kristínou Turjanovou zasa pomáhali so spevom a vokálmi. Celkovo sme zhudobnili tri Örkényho poviedky,” povedal režisér Peter Oszlík.

V pozícii režiséra sa cítil dobre

Peter Oszlík, ktorý sa zhostil režírovania, vníma pozíciu režiséra pozitívne. ,,Vnímal som to tak, že cesta je cieľ. Bola to naša iniciatíva, chceli sme niečo robiť a mne šlo o to, aby sme sa na skúškach bavili, aby to bavilo aj hercov, a aby atmosféra bola príjemná,” vysvetľuje Oszlík.

Prečítajte si aj: Marcové kinopremiéry v Cinemax Nitra

Zároveň dodáva, že pozícia režiséra sa líši od pozície herca, keďže herec je v hre zodpovedný sám za seba. ,,Ako režisér už zodpovedám za celok. Je to istý tlak, ale baví nás to a kolegovia mi pomáhajú. Takže, ak náhodou neviem odpovedať na nejakú otázku, tak tie odpovede hľadáme spolu,” opisuje Peter Oszlík.

Účinkujúci herci sa pri príprave inscenácie podieľali aj na tvorbe hudby. Foto: Collavino/DAB

Humor v čase krízy

Nová hra Nádej zomiera posledná prináša mimoriadny humor Istvána Örkényho v čase krízy. Vtedy je totiž jednoduché stratiť nádej či radosť. Cez svoj absurdný svet hovorí o tom, že prijať svet taký, aký je aj s koncom, ktorý je nevyhnutný, nemusí byť také desivé, ako sa môže zdať. ,,S nadhľadom a iróniou poukazuje na to, aké zbytočné je strácať čas hľadaním odpovedí na nezmyselné otázky, a aké dôležité je urobiť si náš čas na zemi čo najviac príjemným,” uvádza sa v tlačovej správe.

Článok vznikol v spolupráci s Divadlom Andreja Bagara v Nitre

Titulná fotografia: Collavino/DAB

Zdieľajte článok

Komentáre: