Ako bojovať s prokrastináciou? Inšpirujte sa našimi tipmi

Prokrastinácia je najväčším nepriateľom nášho času a produktivity. Ako sa premôcť a byť viac produktívny?

Štúdia zverejnená na portáli solvingprocrastination.com ukazuje, že približne 80 až 95 percent vysokoškolákov do určitej miery prokrastinuje. Prokrastinácia chronicky postihuje 15 až 20 percent dospelých. Približne 25 percent dospelých ju podľa výskumu považuje za ich definujúcu osobnostnú črtu. Ako prokrastinovať menej, či už keď sa učíte na skúšku, pripravujete projekt do zamestnania alebo musíte splniť dôležité úlohy?

Zmeňte svoje myslenie

Aby ste odolali pokušeniu robiť niečo menej náročné, ako je jedna z  povinností, ktorú musíte urobiť, skúste prestať myslieť na to, že sa vám ju nechce robiť. Vnímajte konkrétnu úlohu ako niečo, čo splniť chcete, a to vás posunie ďalej. Keď zmeníte svoje myšlienky voči povinnostiam, zmení sa váš prístup k ich plneniu.

Plánujte

Všetko je viac zvládnuteľné, keď máte presný plán. Manažment času hrá veľkú úlohu v boji s prokrastináciou. Je produktívne vytvoriť si plán. Môže byť v podobe „to do listu“, harmonogramu alebo jednoduchého zoznamu úloh, ktoré musíte v určitý deň vykonať.

Prečítajte si tiež: Ako šetriť financie efektívne? Študenti sa podelili o svoje tipy

Rozdelíte si tak deň na výkonnú a relaxačnú časť. Takto budete mať dôvod všetko rýchlo splniť a tešiť sa z nasledovného oddychu.

To najhoršie na začiatok

Zo zoznamu úloh, ktoré musíte v určitý deň splniť, vyberte tú najhoršiu alebo tú, ktorú by ste najradšej odložili. Ak najnáročnejšiu úlohu odkladáte na záver,  napokon zistíte, že na ňu máte málo času.

Úlohy sa dajú zvládnuť rýchlejšie, ak si ich vopred naplánujete. Foto: pexels.com

Zbytočne si spôsobíte stres a nepodáte taký výkon, aký ste chceli. Keď však túto úlohu spravíte ako prvú, budete spokojný a ďalšie povinnosti sa vám budú robiť omnoho jednoduchšie.

Úlohu si rozdeľte

Nech už ide o akúkoľvek povinnosť, platí, že je náročnejšie urobiť všetko naraz, ako si úlohu rozdeliť na viac častí. Je jednoduchšie spraviť viac malých úloh, ako jednu komplikovanú. Najprv si vytvorte plán, zozbierajte potrebné informácie a pustite sa do vypracovania rozdelených sekcií úlohy.

Odmeňte sa

Odmena je jednou z najlepších foriem motivácie. Aby ste boli viac produktívny, odmeňte sa za každú splnenú úlohu. Môže to byť čokoľvek dosť dobré na to, aby ste začali plniť svoje povinnosti. Ak radi pozeráte seriály a vašou prokrastináciou je sledovanie epizódy za epizódou, odmenou za splnenú úlohu bude časť obľúbeného seriálu. Takto bude pre vás ľahšie urobiť niečo produktívne, pretože sa budete tešiť na odmenu. Keď pominie, znova sa pustíte do práce, aby ste si ju mohli opäť vychutnať.

Odmena po dobre odvedenej práci patrí k najväčším motiváciám. Foto: pexels.com

Vďaka týmto tipom sa vám podarí byť o niečo aktívnejší. Myslite inak, naplánujte si deň a začnite tým najhorším. Nezabudnite robiť všetko malými krokmi a nakoniec si vychutnajte odmenu. Budete sa cítiť určite omnoho lepšie, ako keby ste celý deň odkladali povinnosti a večer sa na seba hnevali, že ste cez deň nič neurobili. Ak sa naučíte poraziť prokrastináciu, budete úlohy plniť jedna radosť. V konečnom dôsledku budete dosahovať lepšie výsledky vo všetkom, čo robíte.

Autor: Viktória Grígelová

Titulná fotografia: pexels.com

Zdieľajte článok

Komentáre: