Vedúci študentského divadla VYDI: Diváci čakajú, že ich zabavíme, šokujeme a hlavne vzdeláme

Spev, tance, herecké vystúpenia a výborné predstavenia – to všetko poskytuje študentské divadlo VYDI, ktoré sa nachádza v priestoroch ŠD Nitra na Slančíkovej 1.

Založili ho už v roku 1992. Inšpiráciou pre vznik bolo nadšenie vtedajších študentov Pedagogickej fakulty o divadelnú tvorbu. Dnes tvorí dôležité umelecké teleso v rámci UKF v Nitre. Špecifikom je tvorivý tím študentov. Jedným z nadšencov je aj absolvent UKF Dávid, ktorý v divadle pôsobí ako vedúci.

Vy ste sa v našej komunikácii predstavili ako vedúci študentského divadla. Čo všetko je v tejto pozícii zahrnuté?

Pozícia vedúceho divadla je časovo veľmi náročná. Pracujem prakticky neustále, aby som priniesol nejaké výsledky. Vytváram systém, štruktúru a plány divadla. Do toho aj ľudský prístup v kolektíve. Taktiež riešim pracovné ponuky s majiteľmi priestorov, ako sú kaviarne, iné divadlá či kultúrne centrá. Tam väčšinou nastáva spolupráca alebo propagácia. Do mojej úlohy patrí aj organizácia plánu akcií dvakrát do roka. Stretávam sa so všetkými členmi a tento harmonogram s nimi rozoberám. Snažím sa aj o zabezpečenie komfortu a v neposlednom rade reprezentujem divadlo ako celok, na akýchkoľvek miestach.

Vo VYDI už pôsobíte dlhé roky. Vedeli by ste nám opísať Vaše začiatky?

V divadle som už stálica.Ťahám to tam už skoro šesť rokov. Na UKF som nastúpil v roku 2017 a prvá z vecí, na ktoré som sa pýtal svojho tútora, bola, či máme v škole nejaké divadlo. Vďaka doktorovi Petrášovi a vtedajšej doktorandke Popovicsovej som sa dozvedel o konkurze do VYDI. Prišiel som tam a hlásil som sa na viacero pozícií – herec, scenárista, režisér, výtvarník a možno spevák. Z konkurzu som mal veľkú trému, pamätám si, ako som si deň predtým pripravoval reč, vystúpenie i dokonca, čo si oblečiem. Keď som stál vo vnútri na pódiu, stres opadol a snažil som sa predviesť, čo viem. Mali sme si vytiahnuť nejakú postavu a pri výstupe použiť aj rekvizity. Dodnes nezabudnem, že som mal stvárniť exorcistu na psychiatrii. Nebál som sa byť iniciatívny už od začiatku. Hral som v inscenáciách, kreslil som karikatúru pre Adelu a Viktora, chodil na fašiangový sprievod. Preto som v prvom ročníku na súťaži nadhodil, že jedného dňa by som sa rád stal vedúcim divadla. O štyri roky nato sa to stalo realitou. Pracuje so mnou však aj Henrieta Hojdová.

Koľko študentov tvorí študentské divadlo?

Počet študentov v našom divadle je premenlivý. Každý rok sa to mení, pretože niektorí študenti skončia školu a začnú pracovať, niektorí zmenia školu, niektorým divadlo nesadlo a chceli len body na internát alebo štipendium. Dôvodov je veľa, aktuálne sa však pohybujeme okolo čísla dvadsaťštyri.

Tvoria ho prevažne univerzitní študenti, či sú tam aj iní účastníci, ktorí neštudujú priamo na UKF?

Členovia VYDI sú študentmi na UKF, jedine ja som už ten, ktorý neštuduje.

Aké podmienky musí záujemca spĺňať – organizujete nejaký konkurz?

V minulosti sa to volalo konkurz do divadla VYDI, to sme ako noví vedúci zmenili a nazvali to nábor.

Prekopali sme celú štruktúru pôvodného konkurzu a zjemnili ju, vyšperkovali. Chceli sme docieliť menší stres z vystupovania, čo sa nám aj podarilo. Vytvorili sme teda nábor a oznam o tejto udalosti sme vyvesili na sociálne siete (UKF udalosti) a vyvešali na fakulty plagát – dostavilo sa k nám veľa ľudí. Prišli aj takí, čo sa hlásili na pozície, ktoré sme dlho nemali pokryté. Človeku stačí záujem o kultúru, rozvíjať sa, tvoriť niečo spoločne, prichádzať s nápadmi. Je to dobrovoľná mimoškolská časová aktivita.

Ako prebieha nábor?

Nábor v minulých rokoch prebiehal tak, že sa zapísali na papier, aby sme vedeli ich mená, odbor, mail a na akú pozíciu sa hlásia. Náhodne sme ich podelili do skupín a každá si vytiahla postavy, tému a žáner.

Dali sme im na prípravu scénky, ktoré mali trvať približne polhodinu, a potom mali predviesť výstup – len pred členmi VYDI, nie pred cudzími ľuďmi, aby nemali stres. Počas prípravy sme, samozrejme, chodili k nim a radili, pýtali sa ich, či majú nejakú predstavu, ako by scénu mohli uchopiť, pomáhali sme im, ak chceli použiť rekvizity. Na záver sme im nemienili dávať hodnotenie, skôr sme sa pýtali na ich plány v divadle a dali sme im priestor, aby sa sami zhodnotili, čo urobili zle, čo si o svojom výkone myslia a čo by mohlo byť lepšie. Po nábore sme mali krátku poradu a o pár dní dostali odpovede. Nábor však stále vylepšujeme.

Prijímate ľudí do divadla priebežne alebo sa nábor koná raz ročne?

Záujemcov do divadla berieme len raz ročne, minulý rok to bolo na začiatku zimného semestra. Tento rok zvažujeme, že okrem náboru, ktorý sme mali 4. 10., dáme ešte jeden v letnom semestri. Záleží od okolností a projektov. Preferujeme kvalitu nad kvantitou.

Záujemcovia svoje talenty môžu ukázať na nábore, ktorý zorganizujú každý rok v zimnom semestri.
Foto: pixabay.com.
Ako vás vníma publikum, keď odohráte predstavenie?

Publikum bolo, je a aj bude nepredvídateľné. My sa snažíme vytvárať a stvárňovať na javisku témy, ktoré by oslovili divákov. Vo veľkej miere je to tak, lebo aj my riešime tie isté problémy ako oni. Ak je situácia v spoločnosti napätá, ako napríklad počas covidu, priniesli sme komédiu na odľahčenie. Celkovo diváci očakávajú, že ich zabavíme, šokujeme a hlavne prinesieme vzdelanie. Prichádzajú k nám vo veľkých davoch, pretože vyhľadávajú kultúrny zážitok. A to nás teší. Presne pre toto sme v divadle – pre spokojné publikum.

Ako vnímate budúcnosť divadla VYDI?

Divadlo VYDI je na scéne už 30 rokov a my stále pokračujeme. Snažím sa ho rozvíjať vo viacerých smeroch, aby sme sa nesústredili len na inscenácie ako výsledok práce, ale aby sme priniesli aj podcasty, stand-upy, kombinácie projektov a iné. Preto mávame v divadle brainstormingy, aby sme prišli s novými nápadmi. Myslím si, že udržiavam životnosť VYDI v určitých štandardoch a to mienim robiť i ďalšie roky. Zaúčam po sebe aj náhradu, ktorá to raz celé prevezme, a uisťujem sa, že divadlo nepadne a bude naďalej fungovať. Kým sa nájdu ľudia, ktorých divadlo baví a chcú tvoriť a rozvíjať sa, VYDI je na dobrej ceste. 

Čo by ste odkázali budúcim záujemcom?

Naše divadlo je otvorená možnosť, aby ktokoľvek prišiel a vyskúšal si niečo nové. Záujemca zistí, či sa vie odosobniť, prekročiť svoju komfortnú zónu, možno rozvinie skrytý talent. Ak ťa zaujíma kultúra, zábavné projekty, tvorba divadla a máš kreatívneho ducha, neváhaj a príď k nám do VYDI. 

Titulná fotografia: pixabay.com.

Zdieľajte článok

Komentáre: