Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok: Potešme spoločne vianočným darčekom seniorov po celom Slovensku

K Vianociam neodmysliteľne patria okrem iného aj darčeky, na ktoré sa tešia i seniori. Keďže mnohým z nich už nemá kto darček dať, vznikla zbierka Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok, vďaka ktorej môžete starším vyčariť úsmev na tvári aj vy.

Občianske združenie Koľko lásky o. z. tento rok už piatykrát organizuje zbierku Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok. Zbierku pôvodne vytvorila iba jedna zo zakladateliek občianskeho združenia so skupinou jej známych na Facebooku, ktorí sa tiež rozhodli prispieť maličkosťami a potešiť tak seniorov v domove dôchodcov. Dnes je z nej už vianočná tradícia, do ktorej sa s radosťou zapája veľké množstvo ľudí z celého Slovenska.

Pomôcť môže naozaj každý

Tento rok zbierka prebieha od 23. 11. do 5. 12. 2022. A ako sa do nej zapojiť? Jednoducho. Zabalíte krabicu, napríklad od topánok, do pekného baliaceho papiera, vložíte do nej drobnosti, ktoré by starších ľudí mohli potešiť a obrátite sa na kontaktnú osobu. Ich zoznam nájdete na webovej stránke občianskeho združenia kolkolasky.sk a oni sa už postarajú o to, aby váš darček bol doručený.

Čo dať do krabičky plnej lásky

Darčeky by sme ostatným dávať od srdca, a preto jednou z vecí, ktorá by v takejto krabici nemala chýbať, je nejaká tá pohľadnica alebo kresbička. Takisto môžete pridať vianočnú dekoráciu, anjelika, plyšového medvedíka či šálku.

Ďalej by krabica mala obsahovať zo všetkého niečo. Z nejakých sladkých drobností to môžu byť napríklad keksíky, piškóty, perníky, sušené ovocie či detské výživy. Zo slaného zas rôzne krekery, chrumky, praclíky a podobne. Rovnako je vhodné do krabičky dať aj niečo teplé. To môže byť napríklad čaj, káva, horúca čokoláda alebo cappuccino. Netreba zabúdať aj na niečo voňavé a mäkké. Do týchto kategórií môžete pridať napríklad sprchový gél, parfum, šampón, krémy, toaletnú vodu, ponožky, deku, papuče, šál a iné.

Na záver netreba zabúdať na to, že starší ľudia majú predsa len o trochu viac voľného času, a aby ho nejako príjemne zaplnili, bolo by vhodné im do balíčka priložiť nejakú tú maličkosť, ktorá im s tým pomôže. Konkrétne to môžu byť krížovky, sudoku, osemsmerovky, knihy s pozitívnou či duchovnou tematikou alebo nejaký ten časopis.

Najväčšiu radosť robia seniorom darčeky od srdca.
Foto: kolkolasky.sk/Jana Galatová.

Vznik projektu a ohlasy verejnosti

„Tam je história trošku osobnejšia. Mala som chorú maminku na onkologické ochorenie. Veľa času trávila v nemocnici. Keď sme ju navštevovali, tak sme, samozrejme, videli, kto s ňou na tej izbe leží. Väčšinou to boli starší, seniori, ktorí tam ležali bez záujmu o okolitý svet, rezignovane, frustrovane zo života. Nikto za nimi nechodil. Bol to strašne smutný pohľad. Vždy, keď sme priniesli mamine nejaké dobroty alebo keď sme sa tam ukázali, pozorovali nás smutným pohľadom. Vtedy som si povedala, ako málo sa myslí na seniorov, a tam vznikol impulz k tomu, že treba aj týmto ľuďom nejakú pozornosť venovať,“ odpovedala na otázku vzniku projektu iniciátorka zbierky pre seniorov Jana Galatová.

Práca organizátoriek a dobrovoľníkov bola niekoľkokrát aj ocenená. Jednou z nich bola aj cena Sociálny čin roka, ktorú získali v roku 2019 a najnovšie ocenenie Senior Friendly. Okrem veľkého množstva pozitívnych ohlasov na organizovanie pomoci pre seniorov sa musí občianske združenie Koľko lásky stretávať, bohužiaľ, aj s negatívnymi skúsenosťami. „Stane sa, že nám príde aj nepekná reakcia. Prišli nám aj ohlasy, že tie darčeky nie sú zmysluplné alebo že bol obdarovaný niekto, kto to nepotrebuje. Rozdali sme však 161-tisíc darčekov a za predpokladu, že 100 z nich bolo nevhodne darovaných, je to percento nevhodne darovaných zanedbateľné, a preto nemôžeme pozerať na tých pár prípadov, ktoré neboli pre niekoho zmysluplné. My sa musíme zamerať na to dobré, na tú väčšinu ľudí, ktorí sú šťastní a ktorým to urobilo radosť, čo sa nám darí,“ prezradila Jana Galatová.

Obdarovaný senior.
Foto: kolkolasky.sk/Jana Galatová.

Pomôcť sa dá aj inak než balíčkami

Občianske združenie Koľko lásky o. z. začalo fungovať v novembri minulého roku. Až tento rok však umožnili verejnosti podporiť ich. S poznámkou ,,Dar“ je tak teraz možné prispieť akoukoľvek finančnou sumou prostredníctvom inštrukcií na ich webovej stránke kolkolasky.sk. Podporiť môžete taktiež zabezpečením služieb, ktoré sú pre občianske združenie veľmi nákladné. Ide napríklad o účtovníctvo, grafické služby, podporu webu, nákup pohonných hmôt, poštové a kuriérske služby, skladovanie a podobne. Pomôcť môže takisto aj zdieľanie plagátu združenia alebo oboznámenie blízkych a známych so zbierkou.

Viac detailov o občianskom združení a o tom, čo by v Krabičke plnej lásky nemalo chýbať, nájdete na ich webovom sídle kolkolasky.sk, na instagramovom profile @kolko_lasky alebo vo facebookovej skupine Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok.

Titulná fotografia: pixabay.com.

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.