Udržateľná gastronómia je novodobým trendom

Životné prostredie je pre nás dôležité, a preto už nie je raritou, že stále viac a viac ľudí podporuje trendy ako nakupovanie z druhej ruky či recyklovanie.

Naša planéta Zem je jedinečná, a preto nie je prekvapením, že ak chceme žiť dlho, musíme ju chrániť. Žijeme v uponáhľanej dobe, keď si často dôležitosť ekológie ani neuvedomujeme. Je však čoraz viac ľudí, ktorí sa snažia našej planéte pomôcť. Niektorí pochádzajú práve z gastronómie.

Ako gastronómia pomáha

Udržateľná gastronómia sa zameriava na všetky kroky, ktoré súvisia nielen s prípravou pokrmov, ale aj s pestovaním jednotlivých surovín. Kontroluje tiež kvalitu, ktorá sa dostáva k nám – konzumentom. Hlavným dôvodom tejto gastronómie je podnebie. Vplyvom jeho zmien nastáva aj problém v pestovaní. Udržateľná gastronómia preto hľadá spôsoby, ako túto záležitosť vyriešiť.

Problémom je aj množstvo jedla, ktoré ročne vyhadzujeme. Nadmerné množstvo vyprodukovaných odpadkov vedie k plytvaniu. A preto je trvalo udržateľná gastronómia vynikajúcim spôsobom, ako prehodnotiť to, čo kupujeme a jeme, a zároveň tak urobiť niečo viac pre zdravie nás aj našej planéty.

Ľudstvo vyprodukuje ročne desať miliónov ton odpadu.
Foto: pixabay.com.

O odpad dbá aj Nitra

Existujú obchody, ktoré na nadmerné smeti myslia a  svoje produkty predávajú bez zbytočného plastu. Jedným z nich je aj drogéria v Nitre s názvom Bez obalu.

Táto čapovaná slovenská kozmetika neponúka len tovar bez použitia plastových obalov, ale aj sortiment prospešný prírode, vyrábaný z rozložiteľných zložiek. Obchod má prijateľné ceny a odnesieš si odtiaľ aj dobrý pocit. Okrem drogérie tu nájdeme aj obchodík s názvom Dobromysel, ktorý okrem kozmetiky ponúka aj cestoviny, pečivo, korenie či rôzne liečivá. Samozrejme, všetko bez plastu.

Postupy udržateľnej gastronómie

Ďalším krokom, ako môžeme pomôcť našej klíme, je obmedzenie konzumácie mäsa a mäsových výrobkov. Podľa odborníkov môže prijatie vegánskej stravy za jeden rok ušetriť 150-krát viac emisií ako pri využívaní opakovane použiteľnej nákupnej tašky v rovnakom časovom období. Chov a následné spracovanie mäsa patrí medzi najväčších prispievateľov produkcie skleníkových plynov.

Dobrou pomocou je konzumácia rastlinnej stravy. Keď je niekto veľkým mäsožravcom, je jasné, že prejsť na rastlinnú stravu preňho nebude jednoduché. Preto sa odporúča na začiatok konzumovať mäso len raz alebo dvakrát týždenne.

Páni Baklažáni v Nitre

Ak sa práve nachádzate v Nitre a rozmýšľate nad vegánstvom, alebo vegánom ste, Páni Baklažáni sú skvelou voľbou. Varia celistvú rastlinnú stravu, bez pridania chemických alebo toxických prísad. Ich potraviny sú navyše čerstvé.

To, že je tento podnik v Nitre výnimočný, hovorí aj jeden zo zakladateľov, Ján Hubinský. „Naša reštaurácia sa jednoznačne líši svojím konceptom, ktorý je založený na 100 % rastlinnej báze. Má to, samozrejme, aj svoje opodstatnenie, a to v prepojení na medicínske a vedecké výskumy, ktoré odhalili, že celistvá rastlinná strava je pre človeka tou najideálnejšou, pokiaľ si chce udržať kvalitu života a zdravia čo najdlhšie. Nejde teda až tak o koncept podnikateľský, ako o koncept pomoci ľuďom začať sa stravovať zdravšie.“

Aj chutná, aj ekologická

Reštaurácia varí nielen chutne, ale je tiež ekologicky zodpovedná. Okrem toho, že je výrazne rastlinná, dbá na odpady, ktoré pri varení vyprodukuje. Zvyšky z varenia sa nevyhadzujú. Podnik tiež využíva kompostovateľné obaly, ktoré sú šetrné pre našu planétu.

„Naše jedlo balíme výhradne do plne kompostovateľných obalov, vyrobených z cukrovej trstiny, teda plasty neprichádzajú do úvahy. Zároveň veľmi dbáme na to, aby sa potravinami neplytvalo, takže varíme vždy čerstvo a napríklad zvyšky zeleniny nosíme na konzum divej zveri,“ hovorí Ján Hubinský, ktorý považuje tento krok podniku za prospešný.

Páni baklažáni sú jedinečným ekologickým podnikom.
Foto: pixabay.com/silviarita.

Baklažáni sa tešia svojej obľube

Tento zaujímavý podnik, ktorý nájdeme blízko autobusovej a vlakovej stanice v Nitre, má nejedného fanúšika. Navyše tu nenájdeme len polievky a hlavné jedlá. Ponúkajú aj chutné vegánske dezerty.

Okrem vareného jedla majú Baklažáni aj svoj bioobchod s kvalitnými a čerstvými surovinami. Aj reštaurácia, aj potraviny sa tešia veľkej obľube. Ján Hubinský má z postojov ľudí veľkú radosť: „Každý, kto si tieto skutočnosti uvedomuje, dostatočne oceňuje náš koncept a môže si byť vždy istý tou najvyššou kvalitou našej stravy.“

Titulná fotografia: pixabay.com/PIRO4D

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.