Vláda padla, ale nič sa nemení. Čo bude ďalej v neistých časoch?

15. decembra 2022 o 18:29 padla vláda Eduarda Hegera po tom, ako jej parlament vyslovil nedôveru.  Predchádzalo tomu zopár nedôstojných momentov, na ktoré sme si už akosi zvykli.

Vládna kríza trvala tak dlho, že bežný občan ju už prestal registrovať. Aspoň do momentu, kým nevyšiel z domu a nezastavil sa v obchode. Rekordná inflácia, ktorú sme nezažili posledných dvadsaťdva rokov vyráža dych okrem chudobnejších ľudí už aj každému priemerne zarábajúcemu Slovákovi.

Hlasovať o vyslovení nedôvery vláde Eduarda Hegera mali poslanci pôvodne už v utorok. Nakoniec sa dohodli na ďalších rokovaniach, a hlasovanie tak odložili na štvrtok podvečer.

Igor Matovič a jeho ponuka

Vo štvrtok dopoludnia na tlačovej besede Igor Matovič ponúkol svoju demisiu, ale podmienil ju dvomi podmienkami. Prvou bola, že SaS stiahne návrh na vyslovenie nedôvery vláde a druhou, že podporí rozpočet. Hneď po vyslovení týchto požiadaviek už bolo jasné, že líder strany SaS nebude súhlasiť s touto ponukou.

Hlasovať mali vo štvrtok o 17:00, ale ako už býva zvykom, hlasovanie sa opäť oddialilo. Možno by to bolo aj dobre dopadlo, ak by Igor Matovič zase raz nebol prekvapil. Tesne pred hlasovaním o vyslovení nedôvery vlády, Richard Sulík informoval poslancov v parlamente o tom, že Igor Matovič odišiel do prezidentského paláca osobne podať demisiu, no na poslednú chvíľu si to rozmyslel a papier vytrhol z rúk pracovníkovi prezidentského paláca. O tomto incidente neskôr informovala na svojom Facebooku aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá potvrdila Sulíkove slová.

Igor Matovič sa však bráni a hovorí, že sa to celé odohralo trochu inak. Ako sa to stalo naozaj sa už asi nedozvieme. A pravdepodobne sa nikdy nedozvieme ani to, kto bol ten záhadný človek, ktorý mu volal a povedal, že bojovník sa pred mafiou neskláňa. Vieme len, že je to niekto, koho si Matovič veľmi váži a tým pádom dal na jeho slová a svojou (ne)demisiou dal oficiálne koniec Hegerovej vláde.

Vláda padla, ale nič sa nemení

Ešte v ten večer sa u prezidentky zišli predseda parlamentu Boris Kollár a premiér Eduard Heger. Na druhý deň prezidentka odvolala vládu a pri tomto procese vyslovila svoje želanie, a síce, aby sa predčasné voľby uskutočnili ešte v prvej polovici budúceho roka. O tom, ako sa im darí tieto voľby uskutočniť, ju majú informovať do konca januára.

Ak sa pozrieme na súčasné preferencie politických strán, do parlamentu by sa dostal naozaj pestrý mix. Je však pravdepodobné, že by sa do vlády dostala bývalá garnitúra a aj extrémistická politická strana, čo by pre Slovákov neznamenalo nič dobré. V opozícii, z ktorej by sa mohla po voľbách stať koalícia sa totiž nachádzajú aj politici, ktorí neveria, že sa odohral holokaust, sú proti akýmkoľvek právam pre LGBT+ ľudí a s infláciou by si asi tiež neporadili.

Ukrajina sa pádu vlády bála

Súčasné politické dianie na Slovensku sledujú viaceré štáty sveta. Výnimkou nie je ani náš sused, ktorý sa zmieta vo vojne. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj totiž priznal, že sa obáva toho, čo sa stane, ak na Slovensku padne vláda. Vyslovil obavu, že ak slovenská vláda dostane nové vedenie, Ukrajine sa nebude dostávať dostatočná pomoc alebo sa dodávanie pomoci, hlavne vojenskej, zastaví úplne.

Ako to však naozaj bude, ukáže až čas. Opoziční politici, okrem strany SaS, si želajú predčasné voľby, podobne ako prezidentka. Eduard Heger si želá rekonštrukciu vlády a Richard Sulík by nebol ani proti tzv. úradníckej vláde odborníkov, ktorú by zostavila prezidentka. Faktom zatiaľ zostáva, že práve prezidentka má aktuálne najväčšie právomoci v krajine.

Titulná fotografia: nrsr.sk.

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.