Skúškové obdobie nemusí byť stres, pokiaľ vieš, ako na to

Začiatok decembra sa mnohým javí ako vianočné obdobie plné pohody, oddychu a ničnerobenia. Pre študentov je to ale trošku inak. Začiatok zimy znamená začiatok skúškového obdobia, ktorého systém vám vysvetlíme jednoducho v tomto článku.

Skúškové obdobie 2022 na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre sa začína 12. decembra. Trvať bude nie krátko,  presne do 11. februára 2023. Tento čas je dostačujúci na rozdelenie si povinností a skúšok.

Ako na predtermíny

Niektorí študenti nezaháľajú a snažia sa splniť čo najviac skúšok pred vianočnými sviatkami počas predtermínov. Ide o dátumy skúšok krátko po skončení semestra. Pokiaľ vám vyučujúci navrhne takúto možnosť, je to dobrá príležitosť zistiť, ako bude riadna skúška vyzerať. Zarátanie hodnotenia predtermínov záleží na vyučujúcom daného predmetu. Je potrebné vopred sa informovať, či sa predtermín ráta ako riadny, t. j. prvý termín, alebo po neúspešnom absolvovaní budete mať štandardne tri možnosti skúšky.

Foto: pixabay.com.

Termíny skúšok nemusia byť chaos

Iní volia taktiku oddychu pred vianočnými sviatkami. V tomto prípade sú tri možné pokusy na zvládnutie skúšky daného predmetu. Vyučujúci do systému AiS2 vypíše niekoľko možných termínov, z ktorých si môžete vyberať. Je ich viac ako tri, takže nezúfajte, termíny si môžete naplánovať, ako budete chcieť.

Prvý bude riadny termín, ďalšie dva sú opravné. Aj keď vyučujúci vypíšu termínov viac, naplánujte si ich zodpovedne. Dajte si pozor, aby vám vždy vyšli možné tri pokusy na absolvovanie skúšky. Nikdy vopred neviete, ako skúška dopadne.

Hodnotenia skúšok

Výsledky absolvovaných skúšok môžu byť nasledovné: A (1,0 – výborne), B (1,5 – veľmi dobre), C (2,0 – dobre), D (2,5 – uspokojivo), E (3,0 – dostatočne). Pokiaľ ste v danom termíne skúšku nezvládli, príde vám hodnotenie FX (4,0 – nedostatočne).

Čo ak sa žiadny termín nepodarí

Ak sa nepodarí žiadny z termínov, informácie si treba zisťovať u vyučujúceho daného predmetu. Niektorí pedagógovia dávajú možnosť absolvovania len skúšky v budúcom roku, v iných prípadoch je nutné absolvovať odznova celý predmet.

Všetky informácie k termínom skúšok či k hodnoteniam je možné nájsť v systéme AiS2. Skúškové obdobie nemusí byť stres, pokiaľ viete, ako na to!

Titulná fotografia: pixabay.com.

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.