Vianočné filmy či pečenie medovníkov. Aj takéto sú Vianoce redaktorov časopisu Občas Nečas.

Vianoce sú sviatkami pokoja, lásky a radosti. Sviatkami, ktoré každý prežíva iným spôsobom. Či už s najbližšou rodinou, s priateľmi a známymi alebo sám. Vianočné sviatky sú sprevádzané aj vianočnými koláčmi, vôňou škorice a pomarančov, koledami či vyzdobeným stromčekom. Niekto má Vianoce v obľube, niekto zasa nie. Ako prežívajú Vianoce redaktori časopisu Občas Nečas?

„Každé Vianoce trávim s rodinou. Spoločne navštevujeme starých rodičov a jeme vianočné koláče,“vravela o Vianociach redaktorka Kika. Pre mnohých sú Vianoce ich najobľúbenejším sviatkom v roku, avšak nie každý sa na to takto pozerá. Jessice sa nepáči, ako sa ľudia počas Vianoc snažia meniť na niekoho úplne iného: „Dajú si na seba pomyselnú masku, aby ich priatelia a blízka rodina okolo nich uverila svetom ponúkanej vianočnej idylke. Ľudia pred Vianocami strácajú rozum i zmysel pre realitu. Vykupujú nákupné centrá a vo veľkom nakupujú vianočné darčeky, na ktoré často ani nemajú peniaze,“ doplnila Jessica. Klárka sa zaraďuje k ľuďom, ktorí Vianoce obľubujú. Hovorila, že u nich doma sa traduje skôr minimalizmus a pod stromček si dávajú skromnejšie darčeky, respektíve to, čo potrebujú, či už doma alebo k vzdelaniu. „A, samozrejme, ponožky. Haló, kto sa akože nepoteší ponožkám?“ dodala Klárka. Šéfredaktor Oliver povedal: „Vianočné sviatky prežívam štandardne, v kruhu rodiny a priateľov. Po tradičnej štedrovečernej večeri si s najbližšími navzájom podarujeme darčeky.“

Foto: pixabay.com.

Vianoce si neviem predstaviť bez…

Stavanie stromčeka, vešanie vianočných svetielok, pozeranie vianočných rozprávok, polnočná svätá omša a mnoho iného sa považuje za vianočné klasiky, bez ktorých si mnohí Vianoce nevedia predstaviť. „Vianoce si neviem predstaviť bez toho najdôležitejšieho – bez oslavy narodenia Ježiša,“ povedala Kika. Barbara si zase Vianoce nevie predstaviť bez vianočných trhov či teplého vianočného punču. Princezná so zlatou hviezdou na čele, Popoluška alebo Princ a večernica. Tieto rozprávky sa podľa Klárky počas Vianoc musia pozerať, nesmú chýbať vo vianočných chvíľach. Jessica, ktorá veľmi Vianoce nemusí, hovorí, že tradičné vianočné upratovanie považuje za zbytočné. A to preto, že mnohí chcú mať domácnosť vyupratovanú do poslednej smietky, avšak Ježiško sa narodil v maštaľke. Ďalej povedala: „Pre mňa osobne Vianoce nastávajú po 6. januári, keď konečne skončí chaos a zmätok a život sa vráti do normálnych koľají.“

Neoddeliteľná súčasť Vianoc

„Neoddeliteľnou súčasťou Vianoc je pre mňa vianočný stromček a zvonček, ktorý mne aj bratovi signalizuje, že prišiel Ježiško,“vravela Barbara. Chodenie do kostola, spievanie chvál, počúvanie vianočných kolied a dodržiavanie tradícií; to je neoddeliteľnou súčasťou Kikiných Vianoc. „Kapor, medovníčky, oblátky, oriešky, to je moja neoddeliteľná súčasť Vianoc,“ dodala Klárka. Oliver za neoddeliteľnú súčasť Vianoc považuje stretnutie s dobrými kamarátmi, rozprávanie sa a hranie spoločenských hier do neskorej noci. „Vianoce sa snažím prežiť v mieri a harmónii. Povoľujem tempo a sústredím sa na rodinu a blízkych,“ doplnila Barbara. Klárka vníma to, že čím je staršia, čoraz viac si uvedomuje, že čas strávený s rodinou počas sviatkov je veľmi dôležitý, pretože naši blízki tu nebudú navždy.

Foto: pixabay.com.

Vianočné sviatky sú aj napriek zhonu či nejakej pretvárke najkrajšími sviatkami v roku. Sú svojím spôsobom sviatkami, ktoré zakončujú rok a otvárajú nový. S Vianocami sa spája aj množstvo tradícií, ktoré má každá rodina iné, jedinečné. Počas týchto chvíľ je dôležité si nájsť čas pre seba, rodinu či priateľov a užívať si vôňu mandarínok a variacej sa kapustnice.

Titulná fotografia: pixabay.com.

Zdieľajte článok

Komentáre: