Hotujte si na fašiangy kroje, dresy, maškary. Na karneval, do sprievodu, každý nech sa zabaví: Takto znelo heslo nitrianskych fašiangov

Fašiangy sú obdobím, kedy sa naplno oslavuje prechod zimy k jari a takáto oslava neminula ani Nitru. Fašiangové sprievody, nekonečná zábava, spev, tanec, námestie plné vôní domácich mäsových výrobkov či jablkovej štrúdle.

Toto obdobie je podľa dlhoročnej tradície plným tanečných zábav, svadieb, zabíjačiek a rôznych iných obradov veselosti a radosti. Oslava fašiangového obdobia si nekládla žiadne podmienky a predpisy na zábavu. Dedinské tancovačky boli počas fašiangov iné ako počas roka, pretože všetci vedeli, že radosť a tanec sa na chvíľu stopne. Fašiangy sú obdobím, ktoré okrem zábavy a veselosti odkazuje na príchod pôstneho obdobia, stíšenia sa a zahĺbenia  do samého seba.

Nitrianske fašiangy

Aj mesto Nitra si ctí tradície a po dvojročnej pauze opäť zorganizovalo v sobotu, 18. februára, „Nitrianske fašiangy,“ ktoré sa nezaobišli bez bujarej oslavy. Hlavné námestie a pešia zóna boli plné stánkov s domácim občerstvením, ale aj rôznych výrobkov, ako sú kroje, drevené varešky či včelie produkty. Pre záujemcov bol pripravený bohatý program v podobe rôznych vystúpení ľudových súborov a iných kapiel. Pomedzi stánky sa ozýval spev speváckej skupiny Senior Matičiar, ktorá vystupovala aj v rámci programu. Podľa senioriek bolo po dvojročnej pauze menej ľudí aj stánkov, no aj napriek tomu tam vládla skvelá atmosféra. „Čakáme na sprievod a tešíme sa aj na program“ dodali.

Foto: ON/Agnesa Kaľavská.

Tradičný fašiangový sprievod sa začal o tretej hodine popoludní a prechádzal celou pešou zónou. Na čele sprievodu stála nitrianska Campana Batucada a za nimi mažoretky a masky, medzi ktorými boli aj študenti UKF. Účastníčka sprievodu povedala: „Každý tu má svoju masku, je to zaujímavé, vtipné a zároveň veľmi krásne zachovávať takto tradície.“ Pomalým a veselým tempom prišiel fašiangový sprievod až na hlavné námestie, kde sa zhromaždil pod pódium a nasledoval ďalší program. Súčasťou sprievodu boli folklórne súbory, živá hudba, masky ako napríklad labuť, cigáni a cigánky, býk, vlci, kozy či mäsiari s napodobeninou prasaťa.

Pochovávanie basy

Súčasťou osláv fašiangov je aj pripomenutie si blížiaceho sa veľkonočného obdobia, ktorému predchádza pôstne obdobie, a to značí, že zábava ide bokom. Vyvrcholením programu bolo preto pochovávanie basy. Je to ľudová paródia pohrebu, ktorého cieľom je na určitý čas zakázať zábavu. Pri pochovávaní basy bol samozrejme prítomný aj kňaz, smútiaci či smrtka, ktorá si  po basu prišla. „Nebudeme tancovať, ani sa zabávať. Musíme ťa basička, dneska pochovávať. Pri dobrej veselosti si nás opustila. A nám všetkým prítomným žaľu narobila,“ spieval folklórny súbor, ktorý basu pochovával. Pre deti bolo pochovávanie basy veľmi zaujímavé, preto sa aj oni s ňou rozlúčili pohladením. Na konci pochovávania zazneli slová: „Spi sladko naša milovaná basa,“ po ktorých sa prítomní rozpŕchli ku stánkom a ešte si užívali fašiangovú atmosféru.

Titulná fotografia: ON/Agnesa Kaľavská.

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.