Študentka Tetiana: Slovensko pomáha Ukrajine dosť, nebojím sa tu žiť, no domov mi chýba

Autorkami rozhovoru sú Jessica Vulganová a Soňa Charvátová.

Tento rozhovor si môžete vypočuť aj na Spotify ako epizódu nášho podcastu Z času na čas.
24. februára 2023 sme si pripomenuli prvé výročie ruskej invázie na Ukrajine. Pri tejto príležitosti nám študentka žurnalistiky a redaktorka Občasu Nečasu Tetiana Stetsenko porozprávala o tom, či verí, že Ukrajina vyhrá vojnu, prečo sa rozhodla na Slovensku študovať a aj o tom, čo jej na Slovensku chýba z domova najviac.

Prečo si sa rozhodla študovať na Slovensku?

Našla som na internete reklamu na štúdium na Slovensku. Presviedčala som rodičov, že by som chcela ísť študovať na Slovensko. Povedala som im, kde budem bývať, čo koľko bude stáť, pozitívne aj negatívne stránky. Rodičia ma podporili.

Vidíš sa v médiách?

Áno, jednoznačne sa vidím v mediálnom prostredí. Neviem, či na Slovensku, nevidím sa v televízii ani v rozhlase, lebo jazyk je dôležitý. Chcela by som možno pracovať vo vydavateľstve. Zaujíma ma to. Možno na Slovensku alebo v Čechách. Ešte pred vojnou som rozmýšľala, že po treťom ročníku sa vrátim domov na Ukrajinu.

Zažila si po príchode na Slovensko nejaký kultúrny šok?

Nezažila som žiadny väčší kultúrny šok, ale bola som prekvapená z vášho jedla. Naozaj sa mi príliš nepáči. Nechutia mi ani vaše bryndzové halušky. Ale dá sa to prežiť.

A čo vaše typické jedlo?

Boršč. Každý na svete ho pozná. Je to veľmi chutné jedlo a od mojej maminky je najlepší. Ale to vám povie každý.

Vnímaš nejaký rozdiel medzi Slovenskom a Ukrajinou?

Nevidím príliš veľký rozdiel. Máme podobnú mentalitu, tradície. Detaily, ktoré si všimneš, keď dosť dlho bývaš na Slovensku. Ak si tu mesiac, tak to nezistíš. Okrem jazyka.

Prečítajte si aj: Aktivista a študent UKF Nikítin: Som Rus a musím bojovať za vašu aj našu slobodu.

Prejdeme na vážnejšiu tému. Pred pár dňami sa konali tzv. pochody za mier, aj v Nitre, kam prišiel mladík s ukrajinskou vlajkou a zúčastnení ho začali slovne napádať. Sledovala si aj túto situáciu?

Videla som toto video na sociálnych sieťach. Ak by som o tom vedela dopredu, išla by som na ten pochod aj ja. Písala som o tom aj na Instagrame, že to nechápem. Myslela som si, že Slovensko po vojne sa zmenilo, zmenilo názory aj charakter, ale očividne nie. Bola som veľmi nahnevaná, keď som to prvýkrát videla. Nerozumiem tomu.

Foto: Reprofoto/Nový čas.

Stretla si sa aj ty osobne s negatívnym názorom na tvoju národnosť?

Som na Slovensku od roku 2019. Ani nie. Nestalo sa, že by sa so mnou niekto nechcel rozprávať len preto, že som Ukrajinka. Ale menšie podoby nenávisti zažívam. Ľudia nedokážu pochopiť, ako sa s nimi môžem rozprávať, ako im môžem rozumieť, keď som zo zahraničia. Neberú ma ako svoju. Ale je to len malá skupina ľudí.

Ľudia majú k Ukrajincom teda ohraničený postoj preto, že sa boja niečoho cudzieho?

Áno, zdá sa mi, že áno. Hlavne starší ľudia. Ešte spomínajú na Sovietsky zväz a zostalo to v našich hlavách. Mám pocit, že aj v našej generácii. Všetko, čo nám je cudzie, všetko, čo nepoznáme, vnímame s nenávisťou. Ale naša generácia možno už menej, ak sa oboznámime s niečím novým, prijmeme to do svojho života.

Ako vnímaš ty ako Ukrajinka súčasnú politickú situáciu na Slovensku, myslím tým neutíchajúcu ruskú propagandu zo strany politikov?

Chápem, o čom hovoríš. Mrzí ma to. Slováci vedia oveľa viac o Rusku ako o Ukrajine, ktorá je vaším susedom. Hovoria, že na Ukrajine sa rozpráva po rusky a že máme všetko rovnaké s Ruskom. Teraz je to trochu inak, vidím, že po vojne sa to zmenilo. Ale to, čo robia politici, je nechutné. Neviem, prečo to robia. Robíme všetko preto, aby sme ako novinári doniesli k ľuďom pravdu. A politik túto pravdu môže jednou vetou v televízii či rozhovore zničiť.

Čo by sme mali robiť lepšie, aby ľudia neprepadali propagande?

Viem to, čo ma naučila univerzita, história aj život. Novinári musia robiť svoju prácu – doniesť k ľuďom pravdu. To je to, čo je naším poslaním. A ľudia v spoločnosti by si mali dávať pozor hlavne na zdroje. Ak čítame nejakú správu, musíme si dať pozor na to, odkiaľ to je. Ale s politikmi to tak nefunguje. Hovoria si, čo chcú.

Ako si vnímala prvé chvíle tesne po tom, ako Rusko napadlo Ukrajinu?

Pamätám si to presne. Bolo to týždeň po tom, ako som sa vrátila z Ukrajiny. V televízii stále hovorili, že musíme mať so sebou pripravenú batožinu, ak by sa niečo stalo. Kde budú dokumenty, lieky a nejaké jedlo. Ale nikto nepremýšľal nad tým, že by sa to naozaj mohlo stať. Keď sa to začalo, mala som o 7:30 hodinu, Rozhlasovú tvorbu. Presne si to pamätám. Otvorila som telefón, vypla budík a uvidela som správu od rodičov. Mamina mi napísala, že všetko je v poriadku, sme v poriadku. Ocino mi napísal, že sme v poriadku, ľúbim ťa. Bola som v tej chvíli v takom šoku, že som nevedela, čo robiť. Desať minút som len sedela, potom som začala pozerať správy, potom som začala plakať, potom volať všetkým, potom som zapla online hodinu a nevedela som, čo mám robiť. V tom momente sa mi zrútil svet. Nevidela som žiaden cieľ, nedalo sa mi chvíľu v tomto svete žiť.

Rodičia ťa pravidelne informujú, ako to tam vyzerá?

Áno, každý deň si voláme. Pretože správy sú jedna vec, ale keď to počuješ od človeka, ktorý tam býva, je to iné.

Veríš, že Ukrajina vyhrá?

Neverím, viem, že Ukrajina vyhrá! Všetci to vieme. Inak to nebude. Náš prezident povedal, že pravda vždy vyhrá.

Foto: Osobný archív Tetiany Stetsenko.

Je pomoc od Slovenska Ukrajine dostatočná?

Ja si myslím, že áno, je. Ste malá krajina a robíte všetko, čo sa dá. Pracovala som u nás v Nitre v dobrovoľníckom centre, spolupracovala som so Slovákmi, ktorí pomáhali ľuďom utekajúcim pred vojnou… Bolo to hrozné, vidieť tých ľudí. Ale môžem spokojne na Slovensku žiť, pretože pomáhate mojej krajine.

Pred rozhovorom si nám spomínala, že pre každého je krajina, v ktorej sa narodil tá najlepšia. Čo ti najviac chýba na Slovensku?

Na Slovensku mi chýba Ukrajina. Domov nie sú veci, ale ľudia. Chýbajú mi moji ľudia. Rodičia, kamaráti. Celkovo.

Titulná fotografia: Osobný archív Tetiany Stetsenko.

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.