Dušičky bývajú spájané s Halloweenom, aký je v tom však rozdiel?

Autor: Andrea Breznická

Je tu znova obdobie navštevovania cintorínov, vyrezávania tekvíc a pozerania strašidelných filmov. Na Slovensku sa oslavuje najmä Pamiatka zosnulých, ktorá sa ľudovo nazýva Dušičky, ale môžeme si všimnúť, že sa k nám dostáva aj Halloween. Spolu sa pozrieme na rozdiel medzi týmito dvoma sviatkami a ich dávnu históriu.

Pokiaľ ste si ako mnohí mysleli, že Halloween je americký sviatok, vyvediem vás z omylu. Halloween, alebo All Hallows Eve, čo v preklade znamená Podvečer všetkých svätých, sa celosvetovo oslavuje 31. októbra. Halloween v skutočnosti pochádza zo starodávneho keltského sviatku s názvom Samhain. Kelti ho slávili z noci 31. októbra na 1. novembra.

Pre Keltov to značilo nový rok, ale taktiež to bolo obdobie, keď sa prelína hranica medzi svetom živých a mŕtvych. Verilo sa, že mŕtvi sa v tom čase vracajú do sveta živých, a naopak, živí môžu navštíviť svet mŕtvych. Bolo zvykom zapaľovať sviečky do vyrezanej repy a uložiť ju na okno tak, aby príbuzní našli cestu domov. Taktiež sa pre nich prestrel stôl vo viere, že sa vrátia a navštívia svoju rodinu. Kelti sa prezliekali do starého oblečenia a maľovali si tváre, aby sa chránili pred zlými duchmi. Do USA sa Halloween dostal až v 19. storočí, priniesli ho írski a škótski prisťahovalci.

Rozdiel medzi Halloweenom na Slovensku a v USA

U nás sa prevažne slávia Dušičky, aj keď v obchodných reťazcoch môžeme vidieť rôzne Halloweenske masky, dekorácie a pochutiny. Ľudia si pestujú tekvice alebo si ich kupujú v supermarketoch, a vyrezávajú do nich rôzne strašidelné tváre. Do ich vnútra potom vložia zapálenú sviečku. Taktiež sa v tomto období organizujú Halloweenske párty, kde sa mladí ľudia prezlečení za rôzne strašidelné postavy zabávajú do neskorej noci.

V USA tento sviatok oslavujú prevažne deti, ktoré sa prezlečú do kostýmov a chodia na takzvaný “Trick or Treat”, čo v preklade znamená trik alebo darček. Chodia od domu k domu, kde im domáci dávajú sladkosti. Vyrezávané dyne sa tam tešia veľkej obľube ako aj domy, ktoré si majitelia vyzdobia rôznymi strašidelnými dekoráciami. V obchodných reťazcoch tiež môžeme pozorovať množstvo tématických kúskov, ako sú napríklad strašidelné masky, ozdoby a iné. Mnohí sa z Halloweenu snažia vyťažiť čo najviac, a tak predávajú limitované edície oblečenia, jedla a podobne.

Foto: pinterest.com

Slávenie pamiatky zosnulých a história

Pamiatka zosnulých, alebo Dušičky, je sviatok, ktorý každoročne oslavujeme 2. novembra a má spojitosť so Sviatkom všetkých svätých, ktorý sa u nás slávi 1. novembra. V období Dušičiek ľudia navštevujú miesta posledného odpočinku svojich blízkych, ktorí už nie sú medzi živými. Zapaľujú im sviečky, prinášajú kvety, vence, modlia sa za ich duše a v tichosti spomínajú. Veriaci slávia omše za zosnulých, môžu za ich duše získať odpustky a pomôcť im dostať sa do neba.

Sviatok všetkých svätých je katolícky sviatok, ktorého korene siahajú až do 4. storočia. Východná cirkev si už vtedy pripomínala tých, ktorí položili život za svoju vieru. Západná cirkev si ich začala pripomínať neskôr v 7. storočí. Dňa 13. mája roku 608 bol vysvätený bývalý pohanský chrám Panteón, ktorý dal posvätiť vtedajší pápež, sv. Bonifác IV. Od tohto dňa sa na výročie posvätenia chrámu konala slávnosť všetkých svätých. Až od roku 844 sa spomínaný sviatok slávi 1. novembra v celej katolíckej cirkvi, ktorý rozšíril pápež Gregor IV.

Dušičky, ako aj Halloween, pochádzajú taktiež z čias Keltov, no Halloween, taký, ako ho poznáme, vznikol až neskôr. Slovania tiež verili, že sa každá duša dostane do raja, no môže sa vrátiť na pozemský svet. Mali toho byť schopné duše ľudí, ktorí spáchali samovraždu, ale napríklad aj ženy v šestonedelí či nepokrstené deti. Preto sa v tom období sústredili na rôzne rituály, ktoré mali dušiam uľahčiť prechod. Predkovia na našom území taktiež verili, že mŕtvi v tú noc prichádzajú do nášho sveta. Preto vždy po večeri hádzali do ohňa kúsky jedla, aby sa vykúpila ich duša a do lampy sa dávalo namiesto oleja maslo, aby si mohli pretrieť ubolené rany.

Foto: unsplash.com

Dušičky alebo Halloween?

Všetky spomínané sviatky sú unikátne a je zaujímavé, ako sa postupne vyvíjali až do súčastnosti. Dušičky sú obdobím, kedy by sme si mali spomenúť nie len na svojich blízkych, ale aj na svojich predkov a uctiť si ich pamiatku. Zapálením sviečky priamo na ich hrobe alebo pri hlavnom kríži, ktorý sa nachádza na každom jednom cintoríne. Halloween je sviatok, keď môžeme na okamih zmeniť to, kým sme a prezliecť sa za niekoho, koho možno obdivujeme alebo máme radi. Je už na každom z nás, ktorý sviatok si vyberie a ako ho oslávi.

Titulná fotografia: unsplash.com

Zdieľajte článok

Komentáre: