EKO Dušičky: Pri spomínaní na našich zosnulých nezabúdajme ani na našu planétu

November so sebou prináša aj Sviatok všetkých svätých a Pamiatku zosnulých. Cintoríny ,,hrajú“ rôznymi farbami a každý hrob zdobia plastové dekorácie. No zamysleli ste sa niekedy nad tým množstvom odpadu, ktoré sa každoročne v tomto období vyprodukuje?

Prvý novembrový týždeň patrí najmä našim blízkym, ktorí tu s nami už nemôžu byť. Ľudovo nazývané Dušičky sú sviatkom, ktorý sa stal tradíciou nielen na Slovensku, ale aj v iných kresťanských krajinách. Rodiny sa spoločne schádzajú pri hroboch svojich milovaných a spomínajú na chvíle strávené s nimi. Rok čo rok sa v tomto období menia cintoríny na farebné ,,záhrady“ a každý hrob je často až preplnený svietnikmi, kvetmi, vencami a rôznymi inými dekoráciami. Obchodné reťazce tento sviatok premieňajú na biznis a snažia sa čo najviac upútať pozornosť ľudí svojimi výkladmi, v ktorých sú dekorácie rôzneho druhu, najmä tie plastové. Veľa z nás si však pri kúpe týchto dekorácií ani neuvedomuje, aké množstvo odpadu produkujú, a že z cintorínov sa postupne stávajú smetiská. Mali by sme si v pamäti držať staré dobré pravidlo, že menej je niekedy viac.

V niektorých väčších mestách sa na cintorínoch nachádzajú aj kontajnery s triedeným zberom, ale vo väčšine prípadov, najmä na dedinách, je pri cintorínoch len jeden kontajner, ktorý sa plní všetkými druhmi odpadu a ten následne končí na skládkach.

Pár typov, ako vyzdobiť hroby vašich blízkych a pritom brať ohľad na prírodu

Skúsme sa posnažiť a spoločne prežiť tieto sviatky viac ekologickejšie. Využívajme najmä to, čo nám dáva príroda a zvoľme si prírodné a udržateľnejšie materiály, z ktorých sú dekorácie vyrobené alebo si ich vyrobte sami.

Kvety či kytice, ktoré vidíme na hroboch, bývajú väčšinou umelé. Ľudia ich preferujú najmä z toho dôvodu, že vydržia dlho a prežijú takmer v každom počasí. Variant umelých kvetov môžeme obmeniť za sušené kvety, tie tiež dlho vydržia a sú omnoho krajšie. Dobrým variantom sú aj kvety zasadené v keramickom alebo inom kvetináči.

Sviečky v plastových obaloch, sú okrem iného aj škodlivé, keďže sú vyrábané z parafínu získavaného z ropy. Ak už takéto sviečky predsa len nakúpime, skúsme ich neskôr zrecyklovať a vyrobiť z nich nové. Najekologickejšie sú však sviečky z včelieho vosku alebo zo sóje, tie môžeme umiestniť do sklenenej nádoby či zaváraninového pohára. Čo sa týka svietnikov, uprednostníme tie s kovovým uzáverom, pretože ho môžeme použiť opakovane.

Spojme príjemné s užitočným a vyrobme si doma s rodinou alebo priateľmi veniec. Použime to, čo nájdeme na záhrade či počas jesenných prechádzok. Prírodné vence si zároveň vieme kúpiť aj na tržnici alebo v kamenných predajniach, kde sú často aj cenovo dostupnejšie.

Nie je k dispozícii žiadny popis.
Foto: pinterest.com

Dajme odpadu druhú šancu

Tak ako všetko, aj odpad si zaslúži druhú šancu. Dobrou správou je, že takmer 90 percent odpadu z cintorínov sa dá triediť a ďalej recyklovať. Bioodpad tvorí viac ako polovicu odpadu, ktorý vieme kompostovať a využiť ako zdroj živín pre zlepšenie a skvalitnenie pôdy. Jeho vývoz a spracovanie je až o 70 percent lacnejšie ako vývoz a likvidácia zmesového odpadu.

Ak na cintoríne nie sú kontajnery na triedený odpad, vezmime ho domov a svedomito vytrieďme. Na internete nájdeme množstvo tipov a rád, ako správne tento odpad vytriediť, pretože len správne vytriedený odpad môže byť ďalej spracovaný.

Avšak, dôležité nie je len triediť, ale hlavne minimalizovať. Znížme množstvo sviečok, kvetov či iných dekorácií. Úplne postačí, ak na hrobe bude svietiť jedna sviečka za celú rodinu. Zamyslime sa nad skutočným významom týchto sviatkov. Nie je to súťaž v tom, ktorý hrob bude najviac vyzdobený. Sú to sviatky o tom, aby sme si zaspomínali na jedinečné chvíle strávené s tými, ktorí medzi nami už nie sú a uctili si ich pamiatku. A spomínať sa dá predsa aj ekologickejšie.

Titulná fotografia: Jakub Piterka

Zdieľajte článok

Komentáre: