Vysokoškolské divadlo odštartovalo svoju sezónu komickou šou

Študentské divadlo Vydi v Nitre svojou tvorbou odráža entuziazmus študentov, ktorí majú vzťah k amatérskej tvorbe. Prináša spojenie viacerých odborov, ako je divadlo, hudba či výtvarné umenie.

Vydi odštartovalo semester  v stredu 11. októbra stand-upom, ktorý zaznamenal mimoriadnu účasť z radov študentov. „Úprimne, dojala ma účasť divákov na tejto akcii. Pôvodne sme očakávali približne 50 ľudí, no v skutočnosti nás tam bolo viac ako 90,” povedala vedúca divadla Paťa Brezáková. Stand-up je podujatie, kde si ľudia prichádzajú oddýchnuť, zabaviť sa či zasmiať sa. Komici na vystúpeniach využívajú predovšetkým svoj verbálny prejav, ktorého súčasťou sú rôzne vtipy, príbehy či vtipné momenty z ich vlastného života. Katka, ktorá bola na takomto stand-upe prvýkrát, sa o ňom dozvedela od svojej spolubývajúcej. “Najviac sa mi páčil Kristián a jeho animátorské zážitky. Zaujal ma, pretože z vlastnej skúsenosti viem, že práca v detskom kolektíve prináša veľké množstvo situácií, ktoré by mohli mať v stand-upe kľudne aj svoju samostatnú kategóriu,” dodala Katka úsmevne. Dominika, študujúca sociálnu prácu, sa o akcii dočítala z letáku, zapichnutého v internátnych dverách. “Najviac ma pobavil chlapec, ktorý rozprával v ruskom jazyku. Bolo vidno, že s divákmi pracuje, že sa ich snaží pobaviť,” skonštatovala. 

Foto: Agnesa Kaľavská

Stand-up večer sa začal o 19:00 hodine v priestoroch UTA (univerzitného tvorivého ateliéru). Na pódiu sa predstavili siedmi účinkujúci. Tí z javiska odchádzali za potlesku prítomných. Jeden z vystupujúcich a zároveň vedúci divadla Dávid Jacko povedal: “Pozitívne reakcie sú na nezaplatenie. Viem, že som trafil humor publika, cítil som, že sme si zrazu vzájomne bližší.”

Tradícia “Vydi stand – upu”

Prvé stand-up vystúpenie vo Vydi sa konalo v roku 2017. Po tomto roku sa v divadle samostatné vystúpenie komikov neuskutočňovalo. V minulom akademickom roku vedenie Vydi organizovalo Open mic, kde vystupovali študenti nie len s humornými príbehmi, ale aj so spevom či hrou na hudobný nástroj.  Vydi sa každoročne zapája do rôznych akcií, medzi ktoré patrí napríklad aj karnevalový sprievod mesta Nitra. Aktuálne pripravujú viaceré divadelné inscenácie, tie predstavia svojim priaznivcom v blízkej dobe. “K niektorým veciam sa znova prinavraciame a niektoré prerábame, aby to malo umelecky väčšiu kvalitu,” doplnil Dávid.

Foto: Instagram Vydi

Titulná fotografia: Instagram Vydi

Zdieľajte článok

Komentáre: