Napätie, dobrodružstvo, tajomstvo, vtip. DAB pripravuje muzikál Povala

Článok vznikol v spolupráci s Divadlom Andreja Bagara v Nitre

Vtipný príbeh o vlámaní zamilovaného páru a štyroch duchoch, ktorí sa rozhodli hľadať lepší svet. Divadlo Andreja Bagara (DAB v Nitre) začalo s čítacími skúškami maďarského rozprávkového muzikálu Povala v réžii Matúša Bachynca.

Muzikál povala rozpráva príbeh o štyroch rozprávkových bytostiach, duchoch, ktorí sa stáročia snažia nájsť nejakú povalu, kde sa majú stretnúť s Prievozníkom, aby ich odviedol na planétu večne živých. Ten zatúži byť na chvíľu človekom a prevtelí sa do gangstra Barabáša, čím sa začne kolotoč neuveriteľných udalostí a dobrodružstiev. Dramaturgička Martina Mašlárová o inscenácií povedala: ,,V túžbe odletieť na hviezdu večnej krásy však rozprávkových duchov nič nezastaví. Ani smiešne nechápaví vyšetrovatelia, ani zákerný domovník.”

,,Muzikál Povala prináša dobrodružstvo, napätie, vtip, tajomstvo, ale hlavne, čo je dôležité, šťastný koniec. Je o hľadaní dobra v našom svete a v každom z nás,” vravela dramaturgička Slavka Civaňová. Tvorcovia muzikálu veria, že myšlienka o svete, v ktorom naši blízki zostávajú navždy živí, pritiahne nielen dospelých divákov, ktorých osloví humor, či nadhľad, ale aj divákov mladšej generácie. Hra je určená vekovej kategórii 9-99 rokov, avšak divadelná mágia, čarovné postavičky, duchovia, superpočítač, či dobrá a zábavná babička, oslovia aj mladšie deti.

Hudba, ktorá je v muzikáli prítomná je dielom známeho maďarského hudobníka Gábora Pressera. ,,Pre našu inscenáciu sme vybrali nahrávku symfonického orchestra. Miestami má človek pocit, akoby počúval filmovú hudbu z dielne Disney,” uviedol Matúš Bachynec, režisér a zároveň divadelný umelecký šéf. Ten zároveň verí, že tak ako v krajine svojho pôvodu má muzikál úspech, tak tomu nebude inak ani u nás a divák si inscenáciu, ktorá má premiéru 10. novembra 2023 vo Veľkej sále DAB, obľúbi.

Titulná fotografia: dabsk.

Zdieľajte článok

Komentáre: