Ružový október či Movember: Nepodceňujte prevenciu proti rakovine

Mesiace október a november sa každoročne nesú v znamení prevencie onkologických ochorení. Na základe toho vzniká niekoľko osvetových kampaní po Slovensku, na ktorých dobrovoľníci vzdelávajú verejnosť, ako sa chrániť pred rakovinou prsníkov, prostaty či inými najčastejšími druhmi rakoviny. Výnimkou nie je ani Nitra, kde sa o kampaň postaralo OZ NIE RAKOVINE.

Popredné umiestnenie Slovenska v rebríčku výskytu a úmrtnosti na onkologické ochorenia vo svete a nárast novodiagnostikovaných onkologických ochorení v dôsledku odloženej prevencie počas pandémie sú dôvodom, prečo sa rozhodlo OZ NIE RAKOVINE pokračovať vo svojej osvetovej kampani zameranej na prevenciu. Program systematickej prevencie a vzdelávania na Slovensku stále nefunguje, preto dobrovoľníci z radov bývalých onkologických pacientov a príbuzných, ktorí v dôsledku onkologického ochorenia prišli o niekoho blízkeho, informujú verejnosť o možnostiach, ako chrániť seba a svojich blízkych pred rakovinou.

Počas októbra sa jedna z osvetových kampaní pod záštitou občianskeho združenia uskutočnila aj v OC Centro Nitra, kde dobrovoľníci vzdelávali verejnosť o prevencii proti rakovine prsníka, krčka maternice, semenníkov, prostaty, pľúc a hrubého čreva.

Samovyšetrenie prsníkov

Mesiac október je už tradične venovaný povedomiu o rakovine prsníka, ktorá patrí medzi najčastejšie zhubné nádorové ochorenia u žien. Práve preto dostal prívlastok ružový. Na znak podpory všetkým, ktorí čelia tejto chorobe, si pripíname ružovú stužku.

Samovyšetrenie prsníkov je jednoduchý úkon, ktorý dokáže zachrániť život. Dôležité je dodržiavať pravidelnosť. „Žena by si mala robiť samovyšetrenie po menštruácii. Keď nemá z nejakého dôvodu menštruáciu, tak si stanoví ľubovoľný deň v mesiaci, je to na mesačnej báze,“ vysvetľuje Zuzana Sviteková, dobrovoľníčka OZ NIE RAKOVINE.

Foto: Kristína Magová

Súčasťou kampane proti rakovine je názorná ukážka na simulátore prsníkov, ako správne vykonávať samovyšetrenie. Následne si môžu návštevníci sami vyskúšať nahmatať nálezy na modeli prsníkov, aby do budúcna nemali problém ich identifikovať a následne navštíviť lekára. „Zahŕňa aj kontrolu kľúčnej kosti, hrudnej kosti a podpazušia, pretože tam sa môže lymfatickým systémom niečo zaniesť a vtedy budeme cítiť jemné zdureniny,“ objasňuje Zuzana Sviteková.

Dobrovoľníci počas kampane informujú tiež o rakovine krčka maternice a ako sa chrániť pred vírusom HPV. Ochorenie sa síce týka žien, ale prenášačmi ochorenia sú muži, u ktorých môže vírus neskôr spôsobiť vážne zdravotné ťažkosti.

Prevencia u mužov

November je mesiacom mužského zdravia, preto sa označuje aj ako Movember. Nesie sa predovšetkým v znamení boja proti rakovine prostaty. Každým rokom sa počet pacientov s týmto ochorením zvyšuje a na Slovensku to nie je inak. Podľa informácií odborníkov je až okolo 90% prípadov liečiteľných, ak sa zachytia včas. Dôležité je dbať na pravidelnú prevenciu a chodiť na preventívne prehliadky, k čomu majú motivovať aj novembrové kampane po rôznych miestach na Slovenku.

Foto: Kristína Magová

Rakovina prostaty sa primárne vyskytuje u starších mužov, u mužov do 35 rokov je to väčšinou rakovina semenníkov. „Aby sme predišli bolestivej rakovine semenníkov, treba si robiť samovyšetrenia semenníkov. Ideálne je, to opakovať raz za mesiac a dodržiavať pravidelnosť. Pri každej zmene semenníkov je potrebné navštíviť lekára,“ uvádza Marián Božík, dobrovoľník OZ NIE RAKOVINE.

Čomu sa venuje OZ NIE RAKOVINE?

Pacientska organizácia NIE RAKOVINE, ktorá obhajuje práva onkologických pacientov, sa okrem primárnej prevencie proti rakovine spojenej s významnou osvetovou kampaňou po Slovensku venuje aj pomáhaniu onkologickým pacientom a ich príbuzným zvládnuť náročné situácie. Poskytujú im psychickú podporu, zodpovedajú dôležité otázky novodiagnostikovaným pacientom, teda poskytujú sociálne poradenstvo a tiež praktické rady ako zvládať liečbu.

Foto: Kristína Magová

„Naši blízki nám umierajú úplne zbytočne, pretože existujú spôsoby, ako ochrániť seba a svojich blízkych pred rakovinou. A preto sme založili pacientske združenie, ktoré pomáha jednak onkologickým pacientom v nemocniciach a jednak sa snažíme vzdelávať a učiť verejnosť, tých zdravých ľudí, ako ochrániť seba a svojich blízkych pred rakovinou,“ hovorí Patrik Herman, spoluzakladateľ OZ NIE RAKOVINE.

Bývalí pacienti radia súčasným celoročne v pacientskych poradniach v Bratislave, Nitre, Trnave, Košiciach a Prešove. Okrem toho poskytujú aj online poradňu.

Titulná fotografia: Kristína Magová

Zdieľajte článok

Komentáre: