Prevencia proti chorobám jesene: Ako sa pred nimi brániť?

Autor: Monika Bírošová

Jeseň končí, zima už veľmi hlasno klope na dvere a práve to je najlepší čas pre šírenie vírusových ochorení, pretože chladné počasie môže potlačiť náš imunitný systém a zvýšiť zraniteľnosť voči infekciám. Vírusové ochorenia sa ľahko prenášajú a môžu byť nebezpečné pre starších ľudí, malé deti či ľudí so slabým imunitným systémom. Preto je prevencia najlepší spôsob, ako sa v jesennom období chrániť pred akýmikoľvek prenosnými chorobami či infekciami. Tu je pár tipov, ako sa chorobám úspešne vyhnúť.

Hygiena rúk je prvoradá

Choroby sa prenášajú dotykom, kašľom či kýchaním, takže udržiavanie čistých rúk je kľúčovým ochranným opatrením. V tomto ročnom období sa ľudia viac zdržiavajú vo vnútri v užších priestoroch, čo dáva vírusom perfektné príležitosti na šírenie. Umývanie rúk mydlom a vodou je preto na mieste. Najlepšie sú antibakteriálne mydlá, ale ak ho práve nemáte po ruke, aj umývanie čistou teplou vodou je lepšie ako nijaké umývanie.

Zacvičte si

Cvičenie je jednoduchý spôsob ako oživiť svoj obranný systém. Je tu súvislosť medzi miernym, ale dôsledným cvičením a silným imunitným systémom, preto je dobré osvojiť si tento zdravý štýl života. Nielenže si pomocou aktívneho pohybu môžeme vylepšiť postavu, posilníme si aj svoj imunitný systém. Nemusíte mať doma ani žiadne stroje, ako napríklad stacionárny bicykel, bežecký pás či činky, na internete sa dajú ľahko nájsť cviky s vlastnou váhou.

Dostatok spánku

Nedostatok spánku môže potlačiť vašu imunitnú odpoveď a vystaviť vás väčšiemu riziku ochorenia. Dosiahnutie dostatočného pravidelného spánku je preto rozhodujúce pre celkové zdravie. Uistite sa, že spíte aspoň 7 – 8 hodín nepretržite každý deň. Bez spánku váš imunitný systém nebude mať silu, ktorú potrebuje pre boj s chorobou. Je dobré vynechať kofeín a alkohol tesne pred spaním, aby ste si na konci dňa mohli dopriať zaslúžený odpočinok.

Menej stresu

Životný zhon spojený s obavami o zdravie počas chrípkovej sezóny môže zvýšiť hladinu stresu. Ukázalo sa, že chronický stres oslabuje imunitný systém, takže sme náchylnejší na choroby. Zvážte aktivity, ako sú napríklad hlboké dychové cvičenia, ktoré môžu rýchlym spôsobom znížiť úzkosť. Výborným tipom, ako zatočiť so stresom, je vykonávanie našich koníčkov, napríklad písanie si denníka alebo voľnočasové aktivity, tie môžu poskytnúť východisko pre zvládanie každodenného stresu.

Ochrana zvnútra

Netreba sa chrániť len zvonka, ale aj zvnútra, pretože na tom tiež stojí sila našej imunity. Dôležité vitamíny na posilnenie imunity zahŕňajú vitamín C, vitamín D, vitamín E, vitamín A, vitamín B6, vitamín B12 a zinok. Aktívne zložky významne posilňujú obranyschopnosť organizmu, čím prispejú k lepšej imunitnej odpovedi proti rôznym a častým chorobám. Tieto vitamíny môžu byť pre náš organizmus zabezpečené veľmi ľahko pomocou výživových doplnkov.

Jeseň je obdobím zmien a s trochou prípravy sa môžeme postarať o to, aby to bola zmena k lepšiemu. Vychutnajme si preto posledné chvíle tejto krásnej sezóny a zostaňme vyzbrojení proti zdravotným problémom, ktoré prináša. S týmito tipmi si môžeme užiť zdravú a príjemnú jeseň až do konca. Imunita je obrana nášho tela proti cudzím organizmom. Starať sa o seba teda pomôže nášmu imunitnému systému postarať sa o nás.

Titulná fotografia: pexels.som

Zdieľajte článok

Komentáre: