Prečo by slovenskí hokejisti, hrajúci v ruskej KHL, nemali hrať za národný tím

Autor: Peter Lévai

„Politika do športu nepatrí“. Veta neustále omieľaná pri tejto téme. Zároveň veta, ktorá je vytiahnutá vždy len vtedy, keď sa to niekomu hodí, lebo došli argumenty. Áno, každý jeden športový fanúšik by si želal, aby to tak naozaj bolo. Ľudia v športe totižto často hľadajú únik pred každodennou realitou, a teda ho nechcú spájať s niečím, čo im dennodenne spôsobuje frustráciu. V poslednom čase túto vetu používajú aj politické špičky. Neprekvapujúco tie vládnuce, orodujúce nie za samotných hokejistov, ale za ich vlastné záujmy.

Ak sa politika a šport nemajú miešať, prečo prišiel počas majstrovstiev sveta v hokeji 2015 v Ostrave Peter Pellegrini odovzdávať hráčom po jednom zo zápasov ocenenia na červenom koberci? Ak politika do športu nepatrí, prečo Andrej Danko pred MS 2019 na Slovensku dva mesiace vykrikoval a vyplakával kvôli modernému logu, ktoré sme mali na dresoch? Prečo sme boli po bronzovej olympiáde 2022 zásobovaní srdcervúcimi videogratuláciami politikov, ktorí zápasy dosť možno ani nevideli? Navyše, bavíme sa o vojne, nie o politických sympatiách. Toľko k tomuto argumentu.

Teraz ale k téme. KHL je ruská liga. V názve má síce „kontinentálna“ a je pravda, že v nej v minulosti pôsobili aj kluby z Prahy, Záhrebu alebo bratislavský Slovan. Dnes sú tam okrem ruských len bieloruský, čínsky či kazachstanský klub. V lige momentálne pôsobí 8 Slovákov. Viac ako polovica z nich tam prestúpila po februári 2022. Vedeli teda, do čoho idú.

Niektorí z nich sa k svojim krokom nevyjadrili, iní zas hovoria o tom, že chcú nejak uživiť seba a rodinu a otvorene priznávajú, že ich do KHL zlákalo vysoké číslo na výplatnej páske. Preto sa tak rozhodli, no sú jednoznačne proti vojne a v žiadnom prípade ju nepodporujú. Dojímavé. Ako vlastne také podporovanie vojny vyzerá? Napríklad aj hraním za klub, na ktorého štadióne visí veľké „Z“, nosením špeciálnych armádnych dresov či tlieskaním tomu, kto má toto celé na svedomí, pri jeho návšteve zápasov. Nehovoriac o tom, kým sú tieto kluby vlastnené.

Každý z účastníkov MS 2023 štart hráčov z KHL zakázal už v lete 2022. Okrem dvoch; Slovenska a Kazachstanu. Kazachstan totiž inými hráčmi veľmi ani nedisponoval. Čo sa týka Slovenska, problém je niekde inde. KHL-kári napokon na MS neštartovali. Nie preto, že by im to náš zväz zakázal, ale preto, že by ich Lotyši a Fíni ako organizátori do krajiny nevpustili. Až potom prišlo alibistické vyhlásenie aj zo strany Slovenského zväzu ľadového hokeja.

Dva roky po začiatku vojny sme tak jediná krajina elitnej hokejovej desiatky, ktorá vojnu nejak neodsúdila a stále nerozhodla o tom, či nás hráči z KHL budú reprezentovať na šampionáte v Česku. Hokej je tak ďalším odvetvím, v ktorom posielame do sveta signál, na koho strane sme, a to aj bez toho, aby sme v ruke držali zbraň, alebo iných gest.

Titulná fotografia: pinterest.com

Zdieľajte článok

Komentáre: