Anglický rebel

john_gallianoKráľovná, Big Ben, Beatles a červené telefónne búdky neodmysliteľne patria do Veľkej Británie. Ale aj John Galliano, tvorca, mág a ikona. Španielsky rebel vyrastajúci medzi múrmi južného Londýna.

Narodil sa v roku 1960 a pri krste dostal meno Juan Carlos Antonio. Do šiestich rokov vyrastal v slnečnom Španielsku, obklopený farbami, hudbou a zvučným jazykom. Neskôr sa jeho rodičia presťahovali do upršanej Veľkej Británie, ale ani to nemohlo zmeniť Juanovo farebné vnímanie sveta. Rôzne náboženské rituály, silná viera Španielov, dva domovy, to všetko ovplyvnilo jeho tvorbu. Po Wilson´s Grammar School navštevoval Central Saint Martins, ktorú v roku 1984 ukončil svojou záverečnou školskou kolekciou inšpirovanou Veľkou francúzskou revolúciou. Niesla názov „Les incroyables“ a tak ohúrila obecenstvo, že mladý Galiano hneď dostal šancu uchytiť sa medzi najlepšími v módnom dome Browns. Ďalšie roky sa niesli v znamení časov bez peňazí, ktorá zrejme plynula z jeho snahy byť nekomerčný. To sa mu darí do dnešnej doby. Šok, grandiózne teatrálne postavy, obnažené modelky. Jeho slová „Moja práca je o posúvaní hraníc kreativity“ tomu iba nasvedčujú.

„Móda sa stala príliš premyslenou, príliš serióznou. Zaostrite na seba! Užijete si to ako dobré víno.“J.G.

Tento 49-ročný muž stihol počas svojho života pracovať pre Givenchy, Dior a Louis Vuitton. Každému módnemu domu pritom na čas prepožičia svoju klasickú Gallianovskú drzosť, z ktorej sa verejnosť ešte dlho potom spamätáva. Tento šok bol však v každom z týchto prípadov mimoriadne pozitívny, pretože kolekcie sa stretli s mimoriadnym úspechom, či už to boli extravagantné róby pre Diora, inšpirované ikonami štyridsiatych rokov, alebo ženské línie rokov šesťdesiatych, ktoré použil pre značku Louis Vuitton. Ale keď sa má samotný Galliano vyjadriť k otázke, ktorá z jeho kolekcií sa mu najviac páči, tak sa vyjadrí, že je to akoby sa mal rozhodnúť, ktoré zo svojich detí ma najradšej. Jeho inšpiráciou je moderná silná žena, ale zároveň aj rôzne historické postavy. Netají sa aj tým, že ho očaril aj look Johnyho Deepa v Pirátoch Karibiku a istú dobu sa ukazoval na akciách zásadne v oblekoch „od Jacka Sparrowa“. O ženách, ktoré majú svoj život vo vlastných rukách a vedia si určiť cestu vo svojom živote sa vyjadruje s úctou a pre ne je určená aj väčšina jeho modelov. Tieto ženy musia mať samozrejme aj veľkú dávku odvahy, pretože väčšina jeho modelov by na našich uliciach pôsobila čudesne. Ale je pravda, že on navrhuje pre metropoly, kde sa každé extravagantné indivíduum na chvíľku vynorí a potom znovu  stratí v dave. Nie každý ho chápe a nie každý ho má rád. Ten zvyšok ho však miluje. Nuž a ako sám povedal, jeho najlepšia lekcia v živote bola od jeho prastrýka, ktorý mu raz povedal: „John, budeš sa musieť naučiť žiť s kritikou.“

autor článku: Simonn Chrappová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.