Internet náš každodenný

obr-tizokZrušili nám indexy. Zápisy predmetov, nahlasovanie do rozvrhu…Všetko sa rieši cez AIS, respektíve, cez internet. Žijeme v 21. storočí a možnosť študovať doma sediac za počítačom sa stáva veľkým hitom. Dokonca sa e-learningová výučba praktizuje už aj na UKF. Mailová komunikácia s vyučujúcimi, oznamy o zmenách vyučovania a mnoho ďalších potrebných informácií, nám poskytuje internet. Preto je rozdiel platiť zaň 450 Sk mesačne, 50, alebo ho mať dokonca zadarmo. Porozprávala som sa teda o školskom internete s pánom Mgr. Jánom Skalkom, PhD., odborným asistentom katedry informatiky.

Keď som šla na túto školu, bolo mi povedané, že s pripojením na internet nie je problém. Prečo bolo v lete zrušené wi-fi v niektorých budovách UKF?

Zrušené bolo kvôli tomu, že ho používali nie len študenti a zamestnanci, ale aj ľudia z okolia. Na internátoch to bolo zasa nespravodlivé voči študentom, ktorí si platili pripojenie na pevnej sieti a ostatní sa pripájali cez wi-fi.

Kde všade bolo teda zrušené?

Bolo zrušené tam, kde sú internáty. Na Dražovskej a Slančíkovej. Ako som už povedal, aby niektorí študenti nepoužívali internet na úkor iných.

Je aj alternatíva, ktorou sa zrušenie internetu v týchto priestoroch študentom vynahradí?

Na Zobor sa dalo desať stojanov s počítačmi. Na Slančíkovú chceme v rámci projektu, na podpísanie ktorého čakáme už tretí mesiac, dať taktiež vyrobiť stojany. Ide o desať počítačov poskytnutých prostredníctvom projektu „Podpora infraštruktúry vysokých škôl za účelom zlepšenia podmienok vzdelávacieho procesu“.

Problém je však aj so stojanmi. Ešte sa nestalo, že by fungovali všetky naraz.

Tento problém sa už rieši. V krátkom čase by mali ísť všetky. Je fakt, že počítače sú staré, niektoré sú už aj fyzicky opotrebované. V rámci ďalšieho projektu ich chceme tiež vymeniť, ale to potrvá trošku dlhšie.

A čo B – blok internátnej časti Zobor? Študenti už majú nakúpené prípojky a internet stále nikde…

Projekt sme mali mať podpísaný už niekedy v septembri. Ešte ho stále nemáme. Verím však, že do konca roka sa podpíše a potom sa začnú verejné obstarávania.

Myslím, že hospodárska časť je kapitola sama o sebe. Dá sa tu vôbec uvažovať o pripojení?

Hlavným problémom je, že to nie je budova UKF. Preto do nej nemôžeme investovať. Pokiaľ sa vyriešia majetkovo-právne vzťahy, tak áno.

Študenti sú však ochotní zaplatiť si za to. Problém by sa mohol riešiť napríklad zadaním hesla pre ochranu pripojenia sa aj iným osobám.

Zvážime to, ale nemôžem vám sľúbiť, že áno. Nezávisí to len odo mňa. Rozhoduje o tom veľa ľudí a okolností.

Tvrdíte to ale dosť optimisticky. Je tu teda nádej, že sa internetu na Hospodárskej dočkáme?

Nádej predsa zomiera posledná J

Silvia Majerová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.