Chceme byť univerzitní

komplexna-akreditacia-foto-2Čo komplexná akreditácia vyžaduje

Takmer celý akademický rok UKF so svojimi zamestnancami tvrdo pracovala na kompletizovaní dokumentov, potrebných na odštartovanie zdĺhavého procesu komplexnej akreditácie. Výsledok práce vedenia našej univerzity, jej fakúlt, katedier, garantov študijných programov, habilitačného a vymenúvacieho konania za profesora a všetkých pracovníkov zapojených do vyučovacieho procesu bol odovzdaný Akreditačnej komisii 1. októbra 2008. Tá má niekoľko mesiacov čas na to, aby na základe spomínaných dokumentov postupne začala hodnotiť vzdelávaciu, výskumnú a ďalšiu tvorivú činnosť vysokej školy. Dočasné pracovné skupiny z radov členov Akreditačnej komisie, ktoré sú zložené z predsedu a členov však nebudú skúmať len dokumenty, ktoré im škola poslala.

Prídu sa presvedčiť

V priebehu budúceho roka sa totiž očakáva návšteva členov dočasnej pracovnej skupiny Akreditačnej komisie priamo na pôde našej univerzity. Okrem rokovania s vedením univerzity, fakúlt a katedier sa návšteva s najväčšou pravdepodobnosťou bude chcieť osobne stretnúť aj so samotnými študentmi. A to nielen s členmi Študentského parlamentu, ale predovšetkým s náhodne vybranými jednotlivcami. Aj takýmto spôsobom sa bude zaujímať o to, či sa obsah podkladov predložených školou zakladá na skutočnosti. Navštívia konkrétne pracoviská, kde si posvietia na kvalitu vybavenia učební, študovní, laboratórií, Univerzitnej knižnice, prístup študentov k internetu a podobne.

A čo očakávame my?

Ideálnym výsledkom tohto procesu by pre UKF znamenali práva realizovať štúdium v 177 študijných programoch všetkých troch stupňov a habilitačného a vymenúvacieho konania za profesora v 19 študijných odboroch. Komplexná akreditácia by mala priniesť zlepšenú kvalitu štúdia, keďže bola takmer rok stimulom k zdokonaľovaniu formy aj obsahu, hľadaniu najvhodnejších kombinácií garantov študijných programov a jednotlivých predmetov.  Výsledkom akreditácie je aj začlenenie vysokej školy do kategórií: univerzitná vysoká škola, vysoká škola a odborná vysoká škola.  My od akreditácie očakávame, že UKF bude zaradená medzi univerzitné vysoké školy, čo by malo priniesť okrem samotnej prestíže aj viac finančných prostriedkov pre realizáciu štúdia na škole.

Predpokladá sa, že do konca roka 2009 by mali byť posúdené všetky vysoké školy. V prípade nejakých nedostatkov Akreditačná komisia poskytne školám čas na to, aby ich odstránili, či vylepšili to, čo je možné. Definitívny verdikt by mal byť známy začiatkom roka 2011. Verme teda, že sa toľká námaha premení v poriadny dôvod na oslavu.

autor článku: Štelbašská Radmila
autor fotky: Ľ. Balko

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.