IRŠ včera, dnes a zajtra

kolektiv-irsInternátne rozhlasové štúdio (IRŠ) Zobor, tak to je pojem, ktorý mnohým, asi najmä novým, študentom veľa nehovorí. Kedysi sa podieľalo na spoločenskom živote mladých, dnes akoby trochu pokryvkávalo. Riešenie tohto problému však pri vôli zúčastnených vôbec nemusí byť také vzdialené.

História Internátneho rozhlasového štúdia (IRŠ) Zobor sa začala písať už pred 30 rokmi, kedy sa vysielalo cez tzv. „vreštibúdky“ umiestnené na izbách. Za zmienku stojí, že niektorí jeho bývalí členovia sa uplatnili aj vo Funrádiu či v Rádiu Expres.

Asi pred piatimi rokmi sa dnes už bývalí študenti rozhodli obnoviť toto rozhlasové štúdio. Nakupovala sa nová technika, veci sa začali hýbať. V roku 2004 zorganizovalo IRŠ multimediálny festival Mediawave, ďalej sa podieľalo na moderovaní Októberfestu UKF a Milkfestu, bol vytvorený IRŠ Band, ktorý hrával na študentských akciách. Hlavným cieľom však bolo vysielanie ako také. Nie už cez búdky na izbách, ale prostredníctvom internetu. Spektrum vysielania bolo naozaj široké: svetová hudba, šoubiz, šport, spravodajstvo, móda, varenie, divadlo… Tém bolo dostatok, stačilo si len vybrať a podľa vopred spísaného rozvrhu počúvať relácie, ktoré trvali od devätnástej alebo dvadsiatej hodiny do polnoci. Poslednou akciou pod taktovkou IRŠ bola Vianočná párty v roku 2006, kde študentom na internáte zadarmo zahrala kapela Vetroplach. A tým sa pre bežného študenta UKF činnosť rozhlasového štúdia na dlhšiu dobu skončila.

Skutočnosť je však iná, ako sa na prvý pohľad zdá. Internátne rozhlasové štúdio má v súčasnosti viac než 20 členov, pričom mužská časť kolektívu sa stará predovšetkým o techniku a vysielanie a ženská časť o moderovanie. Vedúcou tímu je Silvia Šourková, ktorá do IRŠ nastúpila pred tromi rokmi. Hoci sa nevysiela naživo, robia sa nahrávky vnútri. Vďaka týmto anketám a rozhovorom sa študenti v IRŠ naučia správne klásť otázky, urobiť anketu či narábať s technikou. Ich výtvory sa potom ukladajú do archívu, prípadne sa posielajú na súťaže viacerých rozhlasových štúdií zo Slovenska. Spestrením členstva v rádiu sú tematické párty, keďže podľa Silvie „je treba si užívať študentský život, lebo v profesijnom živote už bude starostí veľa“. Minulý akademický rok sa na istú dobu síce podarilo preklenúť problémy s nefungujúcim počítačom a internetom, no výsledok tohto snaženia bol neskôr opäť nulový. Keď sa totiž zavádzal nový systém internetu na ŠD Zobor, akosi sa zabudlo na počítač IRŠ. No a s problémom s vysielaním cez internet priamo súvisí aj aktuálnosť stránky. To, že odišiel webmaster, ktorý stránku vytvoril a ten súčasný je zaneprázdnený, je vidieť na fotkách z akcií spred 2 rokov či na rozvrhu vysielania z minulého roka.

V máji alebo júni tohto akademického roka usporiada Internátne rozhlasové štúdio Zobor súťaž s názvom Radio Rallye, v ktorej sa stretne s inými IRŠ-kami a ľudia budú mať možnosť pozrieť si ich tvorbu. Predtým bola organizovaná napríklad v Bratislave alebo Žiline. Čo sa však priameho kontaktu s poslucháčmi týka, najaktuálnejšou témou je obnovenie vysielania cez internet a následná aktualizácia fotiek. O tomto probléme už Peter Švec z katedry informatiky, ktorý zabezpečuje internetové vysielanie a podieľal sa aj na jeho spustení pred štyrmi rokmi, informoval Centrum informatizácie. Ľady sa pohli a IRŠ má už pripojenie na internet, a teda môže začať vysielať cez server katedry informatiky. V čase našej uzávierky (21. novembra) nám bolo sľúbené, že je to otázkou len niekoľkých dní. Tiež je dohodnuté, aby sa stránky IRŠ preniesli na nový webový server a dostali aj nové meno www.irs.ukf.sk, čomu momentálne bráni iba krátke obdobie byrokratických „papierovačiek“. Novú posilu IRŠ získalo na nedávnom konkurze, o ktorom sa viac dočítate v nasledujúcom článku (IRŠ má nové posily).

Dúfam, že práve teraz čítate tento článok popri počúvaní relácie zo študentskej dielne, čo by pre samotných tvorcov bolo určite najväčším zadosťučinením. No a zároveň verím, že návrat IRŠ nebude len dočasný, ale vydrží… prinajmenšom ďalších tridsať rokov.

autor článku: Lukáš Božik
autor fotky: Andrea Mačošková

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.