Snooker

steve-snookerMožno ste aj vy zachytili na niektorom športovom kanáli prenos z nejakého snookrového turnaja. A asi ste veľmi rýchlo vzali diaľkové ovládanie a „prepli“. Veď koho by už bavilo pozerať sa, ako nejakí chlapíci hrajú čosi ako biliard? Taká nuda. Alebo žeby nie?

Ak snooker začnete sledovať a pochopíte pravidlá, zistíte, že je to napínavý, strhujúci šport. Ale keď na to prídete, máte problém. Ste závislý. Smola.

Snooker je druh biliardovej hry, nemá však nič spoločné s tým, čo sa hráva v slovenských krčmičkách či baroch. Hrá sa na stole s rozmermi približne 1,8 x 3,6 m a tágo musí mať dĺžku min. 91 cm. Pravidlá sú úplne iné. Na stole je 15 červených gúľ, ktoré hráč pri „potápaní“ musí kombinovať s farebnými, ktoré rozhodca dokladá na stôl, a tak v „nábehu“ získať čo najvyšší počet bodov. Po „potopení“ všetkých červených hráč musí pokračovať v presne stanovenom poradí podľa bodovej hodnoty gúľ – žltá za 2 body, zelená za 3 b, hnedá za 4 b, modrá za 5 b, ružová za 6 b a čierna za 7 b. V prípade, že hráč nemôže pokračovať v nábehu, snaží sa znemožniť hru súperovi zahraním istoty – dopravením bielej na opačnú stranu stola, než sú červené alebo guľa, ktorá má byť hraná, alebo zahraním snookru – v tejto situácii je biela umiestnená tak, že protihráč nemôže zasiahnuť „object ball“ napriamo, lebo ju „nevidí“. Ak ju nezasiahne, protihráč dostane body za „faul“. Vzhľadom k veľkosti stola, „malosti“ gúľ a množstvu ďalších pravidiel je táto hra takticky veľmi náročná, ale o to zaujímavejšia.

Táto hra si aj na Slovensku našla svojich fanušíkov hlavne vďaka prenosom na Eurosporte, ktorý pravidelne vysiela priame prenosy z rôznych turnajov a majstrovstiev.

Pri niektorých typoch televíznych príjmačov si môžete vybrať, v akom  jazyku budete počúvať komentár. Uprednostníte českých „mlčanlivých partizánov“, „osamelého“ Nemca alebo Britov? Tento výber sčasti závisí od vašej jazykovej výbavy, ale ja vrele odporúčam poslednú možnosť. Joe, Michael a David vždy vedia, o čom hovoria, a nám, ktorí s touto hrou nemáme praktické skúsenosti, objasňujú, čo sa pri stole
a na stole deje, technické záležitosti ako uhly odrazu, techniky prevedenia „shotu“ a pod., spomenú zaujímavé štatistiky či vtipné príhody. Na rozdiel od českých komentátorov však nikdy nehovoria pravidlá, pretože to by vo Veľkej Británii, kde je snooker priam národným športom, vyznelo asi tak, ako keby slovenský komentátor pred zápasom Slovan vs. Spartak začal vysvetľovať pravidlá futbalu: „Víťazom futbalového zápasu je ten, kto strelí alebo iným spôsobom dopraví loptu do brány súpera…“

Ak chcete vedieť viac, navštívte webové stránky:
www.snooker.archimedes.sk
www.worldsnooker.com

www.snooker.org

A na záver jedna zlá a jedna dobrá správa. Môžete si vybrať, ktorú si prečítate skôr, ale ja začnem tou dobrou:
Tá dobrá: Momentálne prebieha snookrová sezóna, takže máte pomerne veľkú šancu, že zachytíte prenos z nejakého turnaja.
Tá zlá: Snooker si len tak ľahko nezahráte. Myslím, že miesta, kde si snooker možno vyskúšať na Slovensku v praxi, by sa dali zrátať na prstoch jednej ruky.

autor článku: Hana Justová
zdroj fotky: http://www.sporting-info.com/

Zdieľajte článok

Komentáre:

One thought on “Snooker

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.