Takmer utajené výskumy

c-a-mNaša univerzita má päť fakúlt, niekoľko katedier a dokonca zopár výskumných ústavov… Len kvôli vám sme sa im pozreli bližšie na zúbok. Vyzeralo to na prvý pohľad jednoducho, každý predsa vie, že univerzita má výskumné ústavy. Problém nastane, keď chcete ústav navštíviť osobne. Vtedy zistíte, aká rozľahlá je naša škola, že každá budova má tisíc dverí a nie každý ústav je výskumný. Zahrali sme sa na dvoch pátračov a toto je výsledok.

Ústav pre výskum kultúrneho dedičstva Konštantína a Metoda

Vznikol vďaka programu budovania vedeckých inštitúcií UKF v roku 2005. Štyria pracovníci ústavu sa zaoberajú najmä zhromažďovaním a spracovaním dejín cyrilometodskej misie.

Zatiaľ najvýraznejším projektom bola vedecká konferencia, ktorú Ústav Konštantína a Metoda organizoval v júli 2007. Odborníci z Bulharska, Slovenska a Česka diskutovali o vplyve solúnskych bratov na slovanské krajiny.

Zásluhou ústavu, ktorý sa stará o dobré medzinárodné vzťahy, má UKF prepojenie s Univerzitou Sv. Cyrila a Metoda v Skopje. V praxi to znamená, že záujemcovia si môžu vyskúšať štúdium v macedónskej metropole.

K aktivitám ústavu patrí aj budovanie dokumentačného centra a vlastné periodikum s názvom Konštantínove listy. Ústav šíri výsledky svojej práce v odborných publikáciách, zatiaľ vyšli dve.

Skúmanie vzťahov medzi jazykmi, kultúrami a náboženskými tradíciami sa neuskutočňuje len na Slovensku. Ústav Konštantína a Metoda spolupracuje s výskumnými ústavmi v Poľsku, Bulharsku, Chorvátsku, v Čechách, Macedónsku, Srbsku, Rusku a na Ukrajine. Všetky tieto krajiny spája byzantská tradícia.

Tlmočnícky ústav

Funguje ako skúšobné pracovisko Ministerstva spravodlivosti. Tento ústav sa nevenuje výskumu, je zameraný čisto prakticky.

Pre prácu súdnych tlmočníkov je nutné neustále sa zdokonaľovať v odbore. Nemenia sa len zákony, ale aj slovná zásoba, ktorá je s nimi spojená. Tlmočnícky ústav neustále vzdeláva a skúša tlmočníkov a tak kontroluje ich spôsobilosť. Takéto výkonné pobočky sú na Slovensku ešte dve.

Ústav literárnej a umeleckej komunikácie

Výsledky výskumov tohoto ústavu sú rešpektované na Slovensku aj v zahraničí. Pracovisko bolo založené v roku 1967 a odvtedy prešlo dlhým vývojom.

V súčasnosti sa ÚLUK sústreďuje hlavne na interpretáciu umeleckých a estetických fenoménov. Ústav literárnej a umeleckej komunikácie je riešiteľom výskumných projektov VEGA (divadlo – interaktivita, inscenovanosť, literárna fikcia a jej podoby), KEGA (modely interpretácie umeleckého diela), ESF (učiteľ kompetentný pre Európu), GAM (využitie tvorivej dramatiky vo vyučovaní estetickej výchovy) a projektov iných grantových agentúr. Ústav organizuje každoročne najmenej 12 vedeckých podujatí (1 až 2 medzinárodné vedecké konferencie) a vydáva vedecké publikácie (napríklad zborník o interpretácii umeleckého textu).

Na činnosti ústavu sa podieľajú aj študenti estetiky ako spoluautori vedeckých zborníkov alebo recenzovaných monografií.

Pracovníci ústavu sa delia na vedeckovýskumných a pedagogických.

autori článku: Ivona Pekárková, Lenka Kúšteková

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.