Takmer utajené výskumy II

Je tu nové číslo Občasu Nečasu a sním aj staro-nové infošky o výskumných ústavoch našej univerzity. Minule sme sa prekutali zákutiami ústavov filozofickej fakulty. Tentoraz sme si vzali na paškál Fakultu prírodných vied a Fakultu stredoeurópskych štúdií.

Ústav manažmentu a informačných technológií

Tento ústav existuje pod patronátom Fakulty prírodných vied. Jeho poslaním je priniesť študentom najnovšie ekonomické poznatky, myšlienky, zákonitosti a princípy hospodárskej činnosti. Tento ústav bol založený v roku 2004, čiže je pomerne mladý. Jeho snahou je vypracovať moderný študijný program s ekonomickým zameraním pre bakalárske štúdium s kvalitnou odbornou jazykovou prípravou. Cieľom sa stala taktiež aktívna účasť pracovníkov ÚMIT v domácich a medzinárodných projektoch, organizácia workshopov na regionálnej a národnej úrovni, ale aj organizácia stretnutí študentov s odborníkmi z hospodárskej a spoločenskej praxe.

Ústav národných a národnostných kultúr

Ako už samotný názov napovedá, ústav hniezdi pod krídlami fakulty stredoeurópskych štúdií. Jeho výskumná činnosť je zameraná na štyri hlavné oblasti: filozofia a dejiny filozofie; sociológia; teória literatúry a dejiny literatúry; porovnávacie výskumy z oblasti filozofie, literatúry a kulturológie. Pracovníci ústavu sa zameriavajú na dejiny cirkví a školstva, rôzne aspekty kultúrnej identity, kultúrnu spotrebu… Majú bohatú publikačnú činnosť /učebnice/, vykonávajú redakčné a pedagogické aktivity. Sústavne sa podieľajú na práci domácich a a zahraničných vedeckých pracovísk.

Ústav prírodných a informatických vied

Dalo by sa povedať, že ide o paradox. Názov ústavu by nás mohol viesť k domnienke, že ide o ústav Fakulty prírodných vied. Zdanie však klame. Ide totiž o ústav Fakulty stredoeurópskych štúdií. Ústav svoju edukačnú činnosť priebežne prispôsobuje neustále sa meniacim a zvyšujúcim požiadavkám vedy a techniky, opierajúc sa o nové výsledky výskumu. Vychováva učiteľov matematiky, biológie a informatiky. Stará sa o vyučovanie informatiky v maďarskom jazyku pre všetkých študentov prírodovedných aj humanitných odborov. Tento ústav v spolupráci s občianskym združením Ányosa Jedlíka usporiadal minulý rok školenie pre učiteľov základných a stredných škôl. K jeho úlohám patrí aj zavádzanie nových informatívno-komunikačných technológii do vyučovania /e-learning, e-learning mangment/.

autor článku: Lenka Kúšteková

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.