Srdiečko pre telesne a mentálne postihnuté deti

hendikepovani_sklari_a_knihviazaci_pripravili_pre_svojich_rovesnikov_takyto_krasny_darcekIch problémy sa líšia od našich a aj napriek tomu sa vedia neuveriteľne radovať zo života. Kúsok svojho šťastia a chvíle potlesku si užili telesne a mentálne postihnuté deti 2. októbra v Krajskom osvetovom stredisku, prostredníctvom projektu Nitrianskej komunitnej nadácie, Srdiečko pre telesne a mentálne postihnuté deti.

Deti recitovali básne Ľudmily Podjavorinskej, Tomáša Janovica, Jána Smreka aj svoje vlastné. Medzi 24 recitátorov sa totiž zaradila aj Lenka Podhradská, ktorá v roku 2004 vďaka NKN vydala zbierku básní pod názvom Básne pre potešenie. I nemenej talentovaná Martina Trungelová predviedla svoje verše. Každý jeden prejav bol výnimočný. I keď nie dokonalý, ale podaný zo srdca. Ojedinelým bol prípad chlapca, ktorý chcel veľmi recitovať, ale nevedel rozprávať. Jeho hlasom bola kamarátka, ktorá tlmočila gestikuláciu vyjadrujúcu báseň. Takéto a mnohé ďalšie boli súčasti záujmovej umeleckej činnosti prezentovanej handicapovanými mladými ľuďmi. Podujatie sprevádzala výstava ich ručných prác, ale najmä dobrá nálada.

Radostný deň zorganizovalo združenie rodičov, ktoré založilo neformálnu skupinu Srdiečko. Jej členkou sa stala aj mladi_recitatori_sa_z_cien_velmi_tesiliDaniela Gundová, riaditeľka Krajského osvetového strediska: „S radosťou sa stretávame s rodičmi, ktorí sa nielen starajú o telesne a mentálne postihnuté deti, ale sa im aj venujú, začleňujú ich do bežného denného života, podporujú ich a povzbudzujú.”

V tejto súťaži neboli víťazi a porazení. Boli to zážitky, za ktoré boli všetky deti odmenené pohárikom s logom srdiečka v nádhernej ozdobnej škatuli. „Každý jeden cent darovaný Srdiečku urobil radosť hneď päťkrát. Jednak deťom v Lednických Rovniach – znevýhodneným, z ktorých sa stanú sklárski majstri, takisto kníhviazačom z odborného učilišťa v Mojmírovciach, rovnako handicapovaným. Ďalej nám rodičom a učiteľom, že môžeme niečo pre svoje deti urobiť. Samotnému darcovi a napokon znevýhodneným deťom, ktoré boli dnes obdarované,” povedal organizátor Mikuláš Németh, člen skupiny Srdiečko.

Ďalšie podujatie Slniečka, podporené Nitrianskou komunitnou nadáciou, sa uskutočnilo 23. októbra v Krajskom osvetovom stredisku. Tentoraz deti ukázali svoju zručnosť v hre na hudobných nástrojoch.

logo_nkn4autorka článku: Petra Hadžová
autorka fotografií: Petra Hadžová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.