„Nech žije, rastie a rozkvitá Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre!“

oslav_sa_zucastnil_aj_prezident_sr

Nielen voľno pre študentov, ale najmä poctu tým, ktorí tu študovali, pracovali či učili priniesli oslavy jubilea vysokoškolského vzdelávania na UKF. Aj keď sme sa o našej účasti na tejto udalosti dozvedeli tesne po pol jednej, jedna vec sa musí uznať. Zo Zobora sa dá na hlavnú budovu dostať za rekordne krátky čas, pokiaľ máte motiváciu. Tou našou bola posledná sprievodná akcia osláv 50. výročia založenia UKF v Nitre.

Siedmy október naplnil Aulu viac než stovkou titulov. Vedľa seba sedeli spektability, honorability, docenti, doktori, kandidáti vied, profesori, prví absolventi a niekde medzi nimi aj my, zatiaľ neotitulovaní študenti. Na podujatí nechýbal ani prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič, rektor UKF Libor Vozár, zástupcovia slovenskej politickej scény, kultúrno-vzdelávacích inštitúcií, Nitrianskeho samosprávneho kraja a mesta Nitry.

Oslavu otvoril svojím prejavomrektor_libor_vozar_a_predstavitelia_jednotlivych_fakult rektor univerzity. Venoval sa histórii vzniku a vývoja UKF, ktorá začínala ako Pedagogický inštitút, pričom nezabudol spomenúť solúnskych bratov. Ich prínos si univerzita pravidelne uctieva staroslovienskym chorálom, ktorý je súčasťou každého významnejšieho akademického podujatia. Vyjadril radosť z novej tváre univerzitnej knižnice, ale zároveň aj smútok z nedostatočnej kapacity študentských domovov, ktoré sú schopné ubytovať iba 20% denných študentov. Ako však naznačil, situácia by sa onedlho mala zmeniť – vláda schválila výstavbu nových internátov pod Zoborom. Na akreditáciu sa posťažoval slovami: „Radi by sme už robili niečo užitočné”.

Prezident Gašparovič apeloval hlavne na kvalitu vzdelávania a výchovy v dnešnej dobe. Jeho sympatie si získali študijné programy romistika a hungarológia, ktoré by mali napomôcť riešeniu dnešných národnostných otázok. Z rečníkov mal určite najviac skúseností s UKF Ondrej Šedivý, ktorý na našej alma mater pracuje nepretržite od jej vzniku. Prednášanie pre neho nebolo len úlohou, ale aj koníčkom. V úprimnom prejave si zaspomínal na svoje začiatky, kedy učil študentov omnoho starších než bol on sám.

Najemotívnejší ráz ceremoniálu nabralo odovzdanie pamätných medailí za mimoriadny prínos pre UKF. Na pódiumakademicky_zbor_zaspieval_aj_piesen_gaudeamus_igitur častokrát prichádzali za veľkého potlesku osobnosti generačne oveľa staršie ako my. Ich životná múdrosť a elán nám imponovali rovnako ako ich radosť z dosiahnutého ocenenia. Po všetkých ružiach, medailách a slzách dojatia sme tlieskali ešte raz, a to po vystúpení Akademického speváckeho zboru pod taktovkou zbormajstra Mareka Štrbáka.

Táto príjemne strávená dvojhodinovka ukázala, že naša univerzita má nielen bohatú históriu, ale má čo ponúknuť študentom aj v budúcnosti. Je šiestou najväčšou vysokou školou na Slovensku a prešlo ňou viac ako 43 000 študentov. Naša Filozofická fakulta bola tento rok najžiadanejšou filozofickou fakultou v SR. Pripájame sa teda k slovám rektora Libora Vozára. „Nech žije, rastie a rozkvitá Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre!”

autor článku: Lukáš Božik, Kristína Lišková
autor fotografií: Lukáš Božik, Kristina Lišková

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.