Boli sme z toho PAF

Priatelia autentického folklóru (PAF) je občianske združenie, zložené najmä zo študentov Katedry etnológie a etnomuzikológie FF UKF. Členovia pochádzajú z mnohých folklórnych súborov a venujú sa tancom z rôznych regiónov. 18.novembra 2009 sa v tanečnej sále ŠD Mladosť dvaja členovia PAF-u učili strofický tanec Potriasaná polka.

O hudbu sa starajú traja muzikanti a do tanca sú pozvaní všetci, ktorí sa chcú naučiť niečo nové. Tanečník s mikrofónom vždy najskôr porozpráva niečo o histórii a príležitostiach, pri ktorých sa tanec tancoval, po krátkom opise premietne archívnu nahrávku tohto tanca. Následne všetky páry nastúpia do kruhu, v ktorého strede je vedúca dvojica. Hlavný tanečník vysvetľuje kroky, pričom predvádza pánsku a jeho partnerka dámsku choreografiu. Tance sa učia po častiach, po zvládnutí úvodných krokov sa pospájajú a spoločne tancujú do kruhu. Keď sa to podarí, zaslúžene príde krátka prestávka a po skončení výučby nasleduje voľná zábava.

Tanečné domy sú venované hlavne laickej verejnosti. Je to príležitosť, kde si môžeme zatancovať niečo netypické. No aj napriek pútavému programu nemá tanečný dom v súčasnosti veľa priaznivcov, väčšinou sú tu študenti, ktorí majú dočinenia s folklórom.

autorka článku: Cristina Andrea Oczelak

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.