Keď je titul všetkým…

mnohi-sa-snazia-diplom-vyvazit-peniazmiČlovek, ktorý v dnešnej dobe nemá ukončenú vysokú školu, má v oblasti pracovného trhu pomerne sťažené podmienky. Titul pred menom nie je garanciou úspešnej kariéry, ale v súčasnosti sa stáva čoraz väčšou nevyhnutnosťou. Kedysi prestíž, dnes už samozrejmosť. Najhoršia skutočnosť je, že papier sa stáva dôležitejším ako samotné vzdelanie, o čom nás presvedčili i nedávne šokujúce odhalenia na Západočeskej univerzite v Plzni aj na Univerzite Alexandra Dubčeka v Trenčíne.

Odhalenie protizákonného vydávania titulov na právnickej fakulte Západočeskej Univerzity spustilo najväčší porevolučný škandál u našich susedov, ktorý otvoril tému prehodnocovania vysokoškolského štúdia i na Slovensku. Podozrenie na možné plagiátorstvo v diplomovej práci prodekana Iva Tomažica odštartovalo následné vyšetrovanie. Akreditačná komisia zistila, že vyše 400 študentov absolvovalo právo za menej ako štyri roky. Možno vám napadne legálne spájanie ročníkov, ale rýchlosť absolútneho rekordéra, ktorý zvládol štúdium za dva prázdninové mesiace, je už ťažko rozumne odôvodniť. Nebudeme si klamať, šikovnosť v tom určite nebola. Ako sa hovorí, že najlepšia investícia je do vzdelania, mnohí si to vysvetlili absolútne doslova. V Plzni sa podľa všetkého rozbehol nový biznis a diplomy sa nakupovali ľahšie ako ranné pečivo. Šéfka Akreditačnej komisie Ministerstva školstva ČR Vladimíra Dvořáková situáciu objasnila tak, že za všetkým stojí mafia. Údajne využili fakt, že na školu sa hlásili stovky štátnych úradníkov a v hre sa točil miliardový majetok. Kto by to bol povedal, že v 21. storočí už mafia nebude obchodovať so zbraňami a drogami, ale s vysokoškolskými diplomami. Žiaľ, taká je realita a zjavne už neplatí, že vzdelaní sa stanú bohatými, ale bohatí sa stávajú ,,vzdelanými”.

Podobne ako v Čechách, aj u nás sa vyskytli prípady, ktoré robia hanbu celému školstvu. V Trenčíne sa k využitiu finančných prostriedkov pripojili i staré dobré známosti a nakoniec sa podarilo dcére dekana Fakulty sociálnych a ekonomických vied Daniele Banáciovej za rok ukončiť štúdium. Mnohí máme problém za semester nazbierať tých základných 30 kreditov, jej sa podarilo za rok získať 300 a to dokonca popri výmennom pobyte v zahraničí. Toto však nebola výnimka, pretože tak ako v Plzni, aj tu záhadne zmizli z univerzitnej knižnice mnohé diplomové i dizertačné práce. Rektor Univerzity Alexandra Dubčeka Miroslav Mečár sa vyjadril, že všetky školy majú problémy, len sa to tak nemedializuje. O to viac by sme sa mali tejto tematike venovať, pretože sa netýka len spomínaných škôl a nemravných jednotlivcov, ale je to problém celej spoločnosti. Každopádne, najviac utrpeli poctiví študenti škandalizovaných univerzít, ktorých vzdelanie je odsúdené na dlhotrvajúcu nedôverčivosť. Zasiahlo to i morálku a profesionalitu pedagógov v globále ako aj všetkých študentov, pretože tieto udalosti spochybnili hodnotu vysokoškolského titulu. Minister školstva SR Ján Mikolaj verejnosť uisťoval, že sa budú naďalej preverovať všetky pochybné prípady absolventov, a to na viacerých univerzitách. Snáď to aspoň obmedzí obchodovanie so vzdelaním, pretože dnes si už môžeme kúpiť čokoľvek, ale nie vedomosti, ktoré nám štúdium na vysokej škole ponúka.

autor článku: Martina Nevolná
foto: www.lidovky.cz

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.