Európa v laviciach

Úspešný projekt, ktorý bol odprezentovaný už v 12 krajinách Európy Europe@myDesk sa koncom januára uskutočnil aj na Slovensku. Trojdňový program, ktorý pripravila organizácia JEF Slovakia sa odohrával v Bratislave, odštartoval však v Nitre.

JEF Europe združuje 35 krajín Európy a „naša” JEF Slovakia sa po dvoch rokoch v kandidatúre stala oficiálnou sekciou tejto nezávislej medzinárodnej organizácie nazývanej tiež „mladí priatelia Európy”. Oficiálnym členstvom nadobudla rôzne výhody, možnosti grantov, medzinárodných projektov a i. Tzv. pasívnych členov JEF Slovakia je okolo 250-300, aktívnych je iba 25-30. Tí tvoria organizačnú štruktúru JEFu, majú viac povinností, angažujú sa v organizácii projektov atď. Všetky konferencie, ktoré JEF Slovakia organizuje sa týkajú Európskej únie. Aj projekt Europe@myDesk je vypracovaný preto, aby Európska únia vošla do školských lavíc. „Krajiny, ktoré sa dostali do Európskej únie po roku 2004, majú ešte o nej len málo informácií. Snažíme sa dostať tieto informácie medzi žiakov a študentov stredných a vysokých škôl,” hovorí prezident JEF Slovakia Peter Štadler.europa1

28.-30. január 2010 patril teda Európskej únii. Prvý deň projektu sa konal na dvoch stredných školách v Nitre. Všetko mala pod palcom Veronika Barancová, General director v lokálnej sekcii JEF Nitra. Gymnázium svätého Cyrila a Metoda sa stalo prvým dejiskom zaujímavého rozprávania o Európskej únii. Zahraniční hostia z Českej republiky, Španielska, Peru, Slovinska a Bulharska študentov najmä zapájali do diskusií. Tí boli takýmto netradičným „učením” nadšení. Na záver si svoje novonadobudnuté vedomosti mohli otestovať v krátkom kvíze. Podobný program čakal v popoludňajších hodinách aj žiakov Obchodnej akadémie.

Ďalšie dni projektu sa už konali v Bratislave, jeden bol zameraný hlavne na vypracovanie projektu týkajúceho sa Európskej únie, druhý venovaný žurnalistom. Hosťom bola známa novinárka z Ruska, poobedňajší čas bol určený praktickej časti – Ako správne písať články?

Projekt Europe@myDesk na Slovensku nekončí, čakajú naň aj ďalšie krajiny Európy. JEF Slovakia takisto v organizovaní projektov neprestáva. Rozširuje svoje sekcie v rámci slovenských miest, okrem Nitry už funguje aj v Prešove a pripravujú sa sekcie v Trenčíne, Banskej Bystrici a Trnave.

Veríme, že na podobné projekty nebudeme dlho čakať a budú rovnako úspešné ako Europe@myDesk.

autor článku: Lenka Káčerová
autor fotografie: Lenka Káčerová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.