LESia trikrát inak

lesia-v-podani-zuzany-kralovejRozprávka o LESii od autorky a zároveň i režisérky Denisy Mateašikovej mala premiéru 16. decembra 2009 v Univerzitnom tvorivom ateliéri. Tej v ten istý deň predchádzali i dve predpremiéry.

Členovia študentského divadla VYDI prvú predpremiéru odohrali pre malé deti, ktorým je táto rozprávka predovšetkým určená. Tie ju prijali s nadšením, interaktívne sa zapájali a skutočne ju prežívali. Dôkazom bolo, keď sa po skončení zhovárali a fotili s postavami, pričom stále sympatizovali s hrdinkou Lesiou a na Čarodejnicu sa ešte pozerali s nedôverou.

Druhého predstavenia sa pôvodne mali zúčastniť deti i študenti, no materská škola na poslednú chvíľu odriekla svoju účasť kvôli chrípke. Pripravený pre nich bol workshop, ktorý sa teda bude konať pri najbližšej repríze pre najmenších. Namiesto toho si účinkujúci vyskúšali humornejší ráz rozprávky, ktorý bol dospelými divákmi dobre prijatý.

O 18.40 sa začal priestor Univerzitného tvorivého ateliéru napĺňať opäť. Premiéru si nenechala ujsť profesorka Marta Žilková, zakladateľka divadla VYDI, prorektor pre vzťahy s verejnosťou Miroslav Tvrdoň či dekanka FF Zdenka Gadušová. Hľadisko sa zaplnilo do posledného miesta. Program otvoril svojim príhovorom doktor Miroslav Ballay, ktorý pomáhal Denise Mateašikovej počas celého procesu nacvičovania. Diváci mali možnosť vidieť opäť trochu odlišnú verziu, keďže i počas dňa bola upravená jedna zo scén. Publikum sa očividne zabávalo, protagonistov ocenilo dlhým potleskom a nasledovala slávnostná recepcia.

predstavenie-malo-uspechPocity autorov po premiére

Mateašiková: „Dopadlo to nad moje očakávania. Trochu som sa bála reakcií, no som naozaj spokojná.”

Ballay: „Nesmierna satisfakcia za námahu a vynaloženú energiu. Príjemne potešila kladná odozva detského i dospelého publika. Vidím však ešte zopár  nedotiahnutých detailov v režijno-dramaturgickej rovine, ktoré sa musia do najbližších festivalov vycizelovať.”

Najbližšie termíny repríz Rozprávky o LESii nájdete na stránke www.vydi.eu.sk. Hru bolo možné vidieť i v obchodnom centre MAX 18. decembra 2009, čo zariadili študenti kulturológie, ktorí pomáhali aj pri výrobe scény. Predpokladá sa, že nepôjde len o jednorazovú akciu, ale dlhodobú spoluprácu. VYDI sa s týmto predstavením chystá i na súťažnú prehliadku dospelých divadiel hrajúcich pre deti v Nitrianskom kraji Detský javiskový sen v Šali a na Akademický Prešov, festival umeleckej tvorivosti vysokoškolákov.

autor článku: Lukáš Božik
autor fotografií: Lenka Lukačovičová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.