Príliš utajený protest

vzdelanie-nie-je-na-predajJeden z najväčších študentských protestov za posledné desaťročie. To sa hovorí o akcii, ktorú zorganizovali vysokoškoláci v októbri 2009 vo Viedni a neskôr v iných rakúskych či nemeckých mestách. Prednáškové miestnosti zablokovali na niekoľko týždňov, zúčastnilo sa ich niekoľko desiatok tisíc mladých, neskôr sa pridali i profesori. Ak však o ničom z toho ani len netušíte, nie ste sami. Všetko bolo totiž krásne zmietnuté pod koberec.

Tak ako u nás, ani v Rakúsku nie sú na tom študenti práve najlepšie. Je kríza a vláda sa pôvodne rozhodla riešiť situáciu znovuzavedením školného a prijímacích skúšok na najžiadanejšie odbory, aby nemusela dotovať vysoký počet uchádzačov. K vyhroteniu situácie došlo po tom, čo odklepla stomiliardový balík pre krachujúce banky, no pre mladých študujúcich nevie nájsť potrebné peniaze. Tí sa preto 20.októbra v počte približne 50 ľudí rozhodli obsadiť Akadémiu výtvarných umení. Postupne sa k nim pripojili ďalší, vďaka čomu pochod nadobudol omnoho väčšie rozmery a 28.októbra ich už vo Viedni protestovalo 40-50 tisíc. Hoci si nikdy nestanovili konkrétneho vodcu, presne vedeli, čo chcú dosiahnuť. Vadili im preplnené posluchárne, hrozba školného, kamery v prednáškových miestnostiach, nemožnosť slobodne si vyberať predmety, či platenie za mestskú hromadnú dopravu. Chceli tiež väčšiu rozhodovaciu právomoc pri využití financií, tvorbe študijných plánov či uznanie skúšok z iných univerzít. K protestujúcim sa pridali aj pedagógovia, keďže učiť dvoj až trojnásobne vyšší počet poslucháčov im isto neprinášalo radosť z prednášania.

Toto všetko však boli len čiastkové problémy toho najväčšieho, ktorým je tzv. „štúdium na objednávku”. To funguje na princípe dopytu firiem po odborných zamestnancoch, preto im univerzity pripravujú ľudí vyslovene zameraných na prácu. To vysokoškoláci rozhodne nechcú, lebo sa stávajú iba „tovarom” bez možnosti slobodného rozhodovania. Podľa toho vznikol aj ich ústredný slogan: „Vzdelanie namiesto odborného vzdelania” (Bildung statt Ausbildung). Objavil sa i výraz „štúdium elít”, ktorý môže nastať v prípade, ak sa finančné podmienky nezlepšia a študenti si jednoducho nebudú môcť vzdelanie dovoliť.

Zhromaždenie na Viedenskej univerzite

Podporu vyjadrili aj samotné vysoké školy, nanešťastie, nijako významnejšie. Po niekoľkých dňoch sa minister pre vedu a výskum Johannes Hahn ponúkol, že uvoľní 37 miliónov eur z núdzového balíčka. To je však nepredstaviteľne málo, na nápravu súčasného stavu by bolo treba aspoň niekoľko miliárd. Niektoré požiadavky mladých sú vraj nerealizovateľné. Konkrétne tá, že odmietajú prijímacie skúšky, no chcú kvalitné vzdelanie bez preplnených tried. Hoci protestujúci oficiálne odovzdali svoje požiadavky 24.novembra, nič výraznejšie sa neriešilo. 22.decembra ich dokonca na žiadosť rektorátu mali policajti vyhnať z okupovanej auly Audimax, najväčšej rakúskej prednáškovej miestnosti. V tom čase tam však bolo už iba 15 študentov a niekoľkí bezdomovci. Prišli sviatky a „vzbura-nevzbura”, domov sa ísť musí.

V čase našej uzávierky stránka www.unsereuni.at informovala o omyle hovorkyne Viedenskej univerzity Cornelie Blum vo vyhlásení o uvoľnení okupovaných miestností. Poslucháreň  C1, ktorá sa po vyprataní Audimaxu stala oficiálnym centrom protestu, totiž zostáva obsadená a 4. januára sa bola sídlom zasadnutia viac než 350 študentov. Tí rozoberali doterajšie úspechy demonštrácií, rozhovor s ministrom Johannesom Hahnom, sociálnymi partnermi a ďalšie kroky. Ak sa chcete dočítať viac, navštívte oficiálny web protestujúcich www.unsereuni.at, ktorý ponúka prehľad o prebiehajúcich stretnutiach a novinkách. Odporúčame vám však vyzbrojiť sa dobrou nemčinou.

A tu sa dostávame k ďalšiemu závažnému, až poburujúcemu problému – absolútna informačná bariéra. Určite nie ste prvý ani posledný, kto o týchto protestoch nemal poňatia. Na Slovensku sa o nich objavilo iba zopár správ prevažne na internete. Inak je tu úplné ticho. Pýtali sme sa niekoľkých študentov z rôznych miest (Nitry, Bratislavy, Trnavy, Sládkovičova), no nevedeli takmer nič. Dôvod je podľa nich v strachu kompetentných, ktorí sa boja, že by z tejto akcie mohlo vypuknúť niečo väčšie a ľudia na vyšších postoch by museli naozaj robiť ústupky.  Iným vysvetlením je naviazanosť vlastníkov médií, čiže firiem, ktoré práve profitujú zo súčasného stavu, keďže univerzity im posielajú absolventov presne podľa požiadaviek. Opýtaní vidia mnoho problémov aj v našom vysokoškolskom systéme. Najmä v prílišných nárokoch ministerstva, pričom na vzdelanie sa vyčleňuje len malé množstvo financií, z čoho vyplývajú zastarané metódy výučby. Preto sa mnohokrát učivo reálne nevyužíva v praxi a študentom chýba všeobecný prehľad. A klasicky je to aj neriešenie sťažností voči školám. Všetci respondenti by sa tiež zúčastnili protestu, čo, samozrejme, záleží od toho, voči čomu by bol zameraný. Pri súčasnej situácii by však asi nebolo ťažké nájsť zámienku.

Vzdelanie nie je na predaj

Nedostatkov je teda nielen v Rakúsku, ale i u nás dosť. Na jednej strane taký stav školstva, že sa proti nemu študenti musia búriť, lebo ho považujú za neúnosný. A na strane druhej fakt, že hoci sa tieto udalosti dejú iba pár kilometrov od našich hraníc, slovenské (ale i svetové!) médiá akoby zrazu oslepli i ohluchli a tieto informácie jednoducho ignorujú. Kde je teraz sloboda slova, o ktorej sa stále učíme? Akonáhle má prísť do praxe, nastáva zjavne iná situácia. Pre mladého človeka je preto veľmi ťažké ísť do reálneho života s entuziazmom, keď vidí, že hoci môže poukazovať na problém, ako len chce, médiá to jednoducho zmietnu zo stola.

Na záver si neodpustím citovať vyhľadávač Google, do ktorého som zadal slová „protest rakuskych studentov”. Dosť ironicky vyznie, že najskôr sa na obrazovke výsledkov zjaví nápis „Mali ste na mysli: protest ruskych studentov”, až potom nasledujú skutočné informácie z Rakúska. Ešteže ten Google vie, že vzbury sa predsa vo vyspelej západnej Európe nekonajú…

autor článku: Lukáš Božik
zdroje fotografií: unsereuni.at,
thecommune.wordpress.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.