Búdky pre netopiere sú už aj v Nitre, postarali sa o to dvaja študenti UKF

takuto_fotografiu_fotoaparatom_neurobitepomoze_vam_velmi_tenky_mobilI vy ste si už mohli v Nitre všimnúť poletujúce netopiere, s ktorými majú problémy predovšetkým ľudia žijúci na sídlisku Klokočina. Usídlené v štrbinách panelových domov znepríjemňujú život obyvateľom svojimi zvukmi a trusom na parapetných doskách. V posledných dvoch rokoch veľký úbytok ich populácie spôsobilo zatepľovanie. Netopiere sú chráneným a veľmi užitočným druhom. Študenti Prírodovedeckej fakulty UKF Juraj Filo a Matúš Kováč navrhli projekt Škola hore nohami vytvárajúci pre ne nové životné prostredie. S Matúšom Kováčom vám prinášame rozhovor.

Akým druhom netopierov sa venujete?

Zaoberáme sa problematikou Raniaka Hrdzavého a Večernice, pretože práve tieto druhy zvyknú osídľovať panelové štrbiny. A keďže za posledné dva roky sa začali domy masívne zatepľovať, hrozí im úhyn. Často je pre nás problém dostať sa k nim a vysťahovať ich ešte pred zateplením, a keď sa nám to podarí, nemajú kam ísť, takže preletia o dva tri matus_kovac_v_pracovnej_vystrojipaneláky ďalej a zamurujú ich zase tam. Ľudia si čoraz viac uvedomujú výskyt netopierov a sú prekvapení tým, že sú chránené, pretože sa im zdá, že ich je priveľa, ale v skutočnosti sa ich populácia zmenšuje a sústreďuje na stále menšom území.

V čom sú teda netopiere prínosné pre ľudí?

Netopiere zbavujú ľudí hmyzu. Jeden netopier v priebehu noci skonzumuje cca 50% svojej hmotnosti hmyzu. Takže pokiaľ tu žije 100 nocí a váži 50 gramov, môže skonzumovať až 3000 komárov. Netopiere sú nenahraditeľné i preto, lebo lovia nočný hmyz, s ktorým sa vo dne loviace hmyzožravé vtáky nemajú šancu stretnúť. Netopiere dokonca pôsobia odpudzujúco pre niektoré nočné motýle. Okrem toho sú druhom európskeho významu. Spoločenská hodnota jedného netopiera sa vyčísľuje zhruba od 166 € (5 000 Sk) až po 663 € (20 000 Sk). Keďže hodnota raniaka je cca 166 €, možno povedať, že vysťahovaním 250 kusov z paneláka zachránime netopiere v hodnote asi tak 41 500 € (cca 1 200 000 Sk).

ziaci_budky_vyzdobili_samiČo vás viedlo k navrhnutiu projektu Škola hore nohami?

Moje prvé zistené poznatky boli katastrofálne. Obrovské množstvá netopierov v zamurovaných zaživa pri zatepľovaní ma šokovali. Rozhodli sme sa vytvoriť náhradné stanoviská pre netopiere v podobe betónových búdok umiestnených z bočných strán panelákov, kde nie sú okná a netopiere by tam nemali nikomu prekážať. Táto alternatíva však nebola schodná, tak sme sa rozhodli osloviť riaditeľku základnej školy. Tá sa nám zdala vhodným miesto aj z  edukačného hľadiska. Žiaci by sa stretávali s netopiermi, zistili by, že nie sú také strašné a keď by si na ne zvykli, boli by ochotnejšie takúto problematiku v budúcnosti riešiť. Búdky sme umiestnili na ZŠ na Klokočine. Či ich však netopiere osídlia, záleží len na nich. Verím, že je to len otázka času.

Akým spôsobom vám napadla práve alternatíva takejto búdky?

Spoločnosť pre ochranu netopierov na Slovensku (SONS), s ktorou už asi tretí rok veľmi úzko kooperujeme, spolupracuje s firmou, ktorá vyrába búdky z polystyrénu a betónovej zmesi kopírujúce panelovú štrbinu. Betónová zmes je použitá preto, že netopierí trus a moč sú veľmi agresívne a búdku z dreva by za dva-tri roky rozožrali. Toto sú netopiere_su_v_skarach_velmi_hlbokohistoricky prvé búdky na Slovensku zavesené na nejakej budove.

Ako reagovali deti na netopiere v škole?

Deti si mohli búdky pre netopiere akokoľvek namaľovať. My sme im doniesli farby, štetce, nejaké makety netopierov a žiaci si mohli zvoliť, akej farby ich chcú mať. Vybrali si zelenú, takže teraz na bielej škole kričia zelené búdky (úsmev), ale je to tam celkom milé. My sme deťom aj prednášali o netopieroch, hovorili o problematike.

Podporuje vás aj univerzita v týchto aktivitách?

Áno. Veľmi nám pomáha katedra ekológie a environmentalistiky. Vedeckí pracovníci nám poskytujú odborné konzultácie a usmerňujú nás v metodike nášho výskumu.

vesanie_budok_na_skoluRobili ste aj nejakú informačnú kampaň o netopieroch?

Ako prvá bola ochotná o tom urobiť reportáž TV JOJ do večerných správ. Zaznamenala veľké ohlasy, preto nás oslovili znova a spracovali sme ďalšiu do Črepín, a problematiku netopierov na sídliskách sme pripravili aj pre Markízu, ktorá napokon natočila aj reportáž o realizácii nášho projektu.

Máte aj webovú stránku, kde by sa ľudia mohli dozvedieť o tejto problematike viac?

Táto problematika je dobre spracovaná na stránke SONS www.netopiere.sk. Tam je aj časť venovaná netopierom na sídliskách a je tam napísané, čo majú ľudia robiť…

Ak máte aj vy problémy s netopiermi a neviete ich vyriešiť, alebo máte záujem nainštalovať si na dom spomínanú búdku, pokojne sa obráťte na SONS alebo priamo na Matúša Kováča na čísle: 0911 886 455

autor článku: Veronika Veverková
autor foto: Matúš Kováč

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.