Na Zobore veci nové

foto-1-farebne-nova-studovna-je-priestrannejsiaSlovo internát v akomkoľvek páde často vyvolá u študenta len predstavu nepohodlnej postele a spoločného wécka. Skúsme však pred toto slovo vsunúť meno Zobor. Možno nás až milo prekvapí asociácia príjemného prostredia na bývanie, ktoré sa neustále mení, renovuje, ale na ktorom doznieva aj posledné štádium puberty mnohých vysokoškolákov. No týmto sa život na internáte nekončí.

Učenie na Hospodári? Môže byť…

Vedenie ŠD Zobor zriadilo počas zimného skúškového obdobia študovňu aj na tejto časti internátu. Nachádza sa na treťom poschodí a mala by byť „tým ozajstným, tichým miestom na študovanie“, ako sa vyjadrila riaditeľka Zoboru Eva Machavová. Sama si spomína na jej študentské časy, keď sa o miesto na učenie priam bojovalo. Dnes je realita, najmä v študovniach otvorených, úplne iná. Vedenie preto novú miestnosť zamyká. Predísť tak chce nielen jej zneužívaniu na bežné stretávky, ale i „požičiavaniu si“ stoličiek. Všetko by mal zmeniť kamerový systém. Dovtedy však bude potrebné vymieňať svoj ubytovací preukaz na vrátnici ŠD Zobor za kľúč. Pobyt v študovni nie je časovo obmedzený a kľúčik od nej je možné vrátiť aj na druhý deň. „Nechceli sme, aby študenti chodili neskoro večer z budovy do budovy kvôli kľúču,“ objasňuje pravidlá používania Machavová. Povinnosťou je vrátiť ho čo najskôr, takže žiadne privlastňovanie!

Nová študovňa na Hospodári je priestranná, príjemná, dokonca od prvého februára napojená na wifi. Proste prichystaná na čas, kedy sa nám začne chcieť učiť. V tieni ale nezostanú ani otvorené študovne na blokoch A a B. Po kompletnej výmene nábytku v izbách ostanú tie lepšie kusy práve pre ne. I keď wifi sa nám v nich vlniť nebude, sedacie svaly zmenu určite privítajú.

Nové, novšie, najnovšiepopolniky-maju-na-hospodari-roznu-podobu

Vedenie sa neustále snaží prerábať izby a spoločenské priestory. Dôkazom toho sú plastové okná, kompletne zrekonštruovaná kotolňa, prerobené päťposteľové izby na príjemnejšie štvorky či nový nábytok na niektorých podlažiach. „Opravovať sa bude aj strecha na telocvični,“ informuje nás o plánoch modernizácie riaditeľka Machavová. Chodby sa tiež potešia maliarom a zrejme i novej podlahe. Všetko by šlo ešte rýchlejšie, ale na to by internát potreboval mať nájomníkov, ktorí by denne nič nepokazili.

Puberta kvitne na chodbách

Škoda len, že má podobu špakov, rozbitých fliaš a neforemných obedov z predchádzajúceho dňa. Aj takéto prekvapenia čakajú Zobor ráno. Sedieť potichučky na izbe od nás neočakáva nik. No trochu tolerancie by neuškodilo. Možno vďaka nej by niekedy celé poschodia nedostávali predvolania a následne aj zápisy. Vedenie internátu ale zasahovať musí, i keď v takýchto prípadoch sa vinník hľadá veľmi ťažko. Ak sa to predsa len podarí, môže ho riaditeľka z internátu podmienečne vylúčiť. Ale keď kvietok zaspieva znova, definitívny odchod ho už neminie. Nuž, pravidlá sú pravidlá, vyžadujú si dodržiavanie. Ale odmena v podobe bývania na Zobore ponovom sa skutočne oplatí.

autorky článku: Kristína Lišková, Jana Trebulová
autorka fotografií: Kristína Lišková

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.