Novela vysokoškolského zákona

Parlament na svojej marcovej schôdzi prijal návrh poslanca Mojmíra Mamojku, ktorý okrem noviniek priniesol najmä búrlivú diskusiu.

Pôvodný návrh obsahoval dve podstatné zmeny. Prvá vznikla vložením slova „predovšetkým” do paragrafu, ktorý upravuje pôsobnosť odborných vysokých škôl. Tie podľa zákona môžu poskytovať iba bakalársky stupeň vzdelania, no novela by im nepriamo dovoľovala vzdelávať aj na ďalších stupňoch. Táto časť návrhu však bola vypustená a pôvodne protestujúci rektori (najmä univerzitných) vysokých škôl nakoniec zmiernili svoj odmietavý postoj. Parlamentom však prešla druhá časť, ktorá posúva hranicu dôchodkového veku odborných garantov zo súčasných 65 na 70 rokov. Poslanec Mamojka takto rieši nedostatok garantov študijných odborov. Aby zmena neovplyvnila výsledok komplexnej akreditácie, ktorá na niektorých školách stále prebieha, účinnosť má nadobudnúť 1. októbra 2010.

autor článku: Boris Hostinský

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.