Záchrana života nanečisto

Jednou z modernizácií našej univerzity je učebňa rýchlej zdravotníckej pomoci – sanitka – na Fakulte sociálnych vied a zdravotníctva. Stála vyše 100 tisíc eur a z hľadiska výbavy sa rozhodne radí do skupiny „nadštandard“.

S nápadom prišla doktorka Monika Mankovecká už v roku 2006. Ako vraví: „Žiaci potrebujú trénovať v takýchto laboratórnych podmienkach, aby boli lepšie pripravení na prax“. Vďaka už spomínaným fondom z Európskej únie nakoniec jej návrh prešiel a sanitka sa už od začiatku letného semestra naplno využíva. Prístup k nej majú študenti Katedry klinických disciplín a urgentnej medicíny i Katedry ošetrovateľstva UKF, ostatní si môžu vybrať prvú pomoc ako voliteľný predmet. Do odbornej učebne však nebudú mať prístup, keďže sa tu nachádzajú skutočné aktívne prístroje a pri nesprávnej manipulácii s nimi by si mohli ublížiť. Na dlhšiu dobu je tento nadštandardný projekt zrejme posledným, i keď by si doktorka Mankovecká vedela predstaviť aj ďalšie vylepšenie sanitky alebo nové učebne intenzívnej starostlivosti. Tie by s najväčšou pravdepodobnosťou boli opäť hradené zo štrukturálnych fondov. Pochválila sa nám i úspechmi študentov v záchranárskej súťaži Rozkoš Rescue v Českej republike, kde v roku 2008 obsadili tretie a v roku 2009 dokonca miesto druhé. V súťaži Karpaty Rescue sa medzi 26 profesionálnymi tímami naše univerzitné umiestnili na desiatom a pätnástom mieste.

My vám za asistencie magistry Jany Hulovej a jej triedy ukážeme, ako to v odbornej učebni – záchranke – vyzerá.

studenti-si-musia-zvykat-na-taky-stiesneny-priestor-aky-je-k-dispozicii-i-v-skutocnej-sanitke

.

Študenti si musia zvykať na taký stiesnený priestor, aký je k dispozícii i v skutočnej sanitke.

.

odsavacka-riesi-problem-s-nahromadenymi-hlienmi-v-dychacich-cestach-po-zachvatoch-a-urazoch

.

Odsávačka rieši problém s nahromadenými hlienmi v dýchacích cestách po záchvatoch a úrazoch.

.

odstranenie-chvenia-fibrilacie-srdcovych-komor-monitorovanie-zivotnych-funkcii-zaznam-ekg-na-to-vsetko-sluzi-defibrilator

.

Odstránenie chvenia (fibrilácie) srdcových komôr, monitorovanie životných funkcií, záznam EKG – na to všetko slúži defibrilátor.

.

defibrilator-v-akcii-studentke-zmeral-pulzovu-frekvenciu-tlak-i-okyslicenie-krvi

.

Defibrilátor v akcii – študentke zmeral pulzovú frekvenciu, tlak i okysličenie krvi.

.multifunkcna-porodnicka-figurina

Multifunkčná pôrodnícka figurína.

.

dychaci-pristroj-nahradne-nim-podavame-kyslik-a-zabezpecujeme-umelu-plucnu-ventilaciu.

.

Dýchací prístroj – náhradne ním podávame kyslík a zabezpečujeme umelú pľúcnu ventiláciu.

.

specialne-nosidla-pre-pacientov-s-podozrenim-na-poranenie-chrbtice-funguju-na-principe-skladacky-a-zabezpecuju-minimalizaciu-otacania.

.

Špeciálne nosidlá pre pacientov s podozrením na poranenie chrbtice fungujú na princípe skladačky a zabezpečujú minimalizáciu otáčania.

.

podsuna-sa-pod-pacienta-a-ten-je-pripraveny-na-prevoz-alebo-ulozenie-do-vakuoveho-matraca.

.

Podsunú sa pod pacienta a ten je pripravený na prevoz alebo uloženie do vákuového matraca