Čisté tóny rozladených strún

kapela BorraNestáva sa často, aby sa na slovenskej hudobnej scéne objavil interpret, ktorý si vybuduje silnú základňu fanúšikov v priebehu jediného roka. Mladej nitrianskej kapele Borra sa to podarilo, a to vďaka „neokukanému“ žánru, ktorý si zvolila. Vážení, pripravte sa na teenage rock!

Ako vraví denník na webe Borry, myšlienka vytvoriť novú kapelu sa zrodila niekde pri pive, kde si gitarista a autor hudby Peter Minárik (známy z Mantinels) povedal, že treba do slovenských pomerov priniesť niečo nové a výrazné. A tak sa našla, hoci nie vzrastom, ale hlasom určite výrazná speváčka Barbora Čičmanová. „Nastúpila som na UKF a moja prijímacia skúška sa skladala z talentoviek, kde si ma všimol jeden pán magister a odporučil ma Peťovi.

BorraKapelník Peťo mal vopred jasnú predstavu o tom, že zostava má hrať adolescentný rock, ktorému sa na Slovensku venuje iba málo interpretov. „Chceli sme robiť niečo, čo by malo odozvu hlavne počas živých vystúpení, lebo sa považujeme najmä za koncertnú skupinu,“ vysvetľuje Barbora. „Mali sme pocit, že práve na takúto „študentskú“ hudbu sa najviac chodí zabávať.“ Zostava to využila a úspech na seba nenechal dlho čakať. Hneď prvú demonahrávku zaslali do súťaže Orange Music Summer challange, kde sa spomedzi 300 interpretov prebojovali až do finálovej dvanástky. Vďaka tomu dostali možnosť zahrať si na dvoch Music Summer festivaloch či na Dohode. „Na Šíravafeste sme vystupovali tesne pred Horkýže Slíže a, keďže to bol jeden z našich prvých koncertov, bol to veľký zážitok,“ spomína Barbora. Hoci z jej mena vznikol názov, upozorňuje, že sa chcú prezentovať ako kapela a za frontmanku sa nepovažuje. „Som skôr taký hovorca kapely, pretože nikomu inému sa do toho nechce. Niečo také ako rivalita u nás neexistuje.“ A ako táto drobná baba dokáže prežiť v čisto chlapskom kolektíve? „Chalani sú „trochu“ nedochvíľni, naopak, ja sa snažím chodiť všade načas (preto stále čakám). Ale to je, našťastie, náš jediný problém. :)“ Nielen Barbora, ale aj Iwo Matejovič a Matej Enrique Brendza navštevujú (Peťo to už má úspešne za sebou) UKF. Zostavenie kapely Borra s tým však nijako nesúviselo, vraj všetci až neskôr zistili, že sú vlastne spolužiakmi.

Texty k Peťovej hudbe, ktoré výborne vystihujú žáner, skladá manažér kapely Pavel Bandler. Barbore nerobia skladby problémy, lebo vždy vedia nájsť kompromis. „No chcem sa viac zapájať svojou troškou aj autorsky, už sa na tom aj pracuje. :)“ A pracuje sa aj na ďalších krokoch za úspechom – vo februári štvorica natočila svoj prvý videoklip ku skladbe Záverečná. „Jediná bola nahratá v profesionálnom štúdiu a prakticky jediná spĺňala zvukové kritéria. Videoklip nám natáčal Peter Kubiš a sme s ním veľmi spokojní.“ Očividne aj diváci, ktorí ho opakovane zaradili na prvé miesto hitparády v hudobnej TV Musiq1. Kapela si pri natáčaní musela vytrpieť zimu na zaprášenej povale, no výsledok stojí za to.

kapela Borra

Ako všetci hudobníci, aj kapela Borra túži po vlastnom albume, nie však za každú cenu. Ako povedala Barbora, „smerovanie kapely je ešte stále vo vývoji, takže to nemusí byť konečná stanica. Hlavne treba veľa hrať, tvoriť nové veci a snažiť sa, aby sa dostali k čo najväčšiemu množstvu poslucháčov.“

autorka článku: Dominika Babulicová
zdroj foto: borra.sk

Zdieľajte článok

Komentáre:

One thought on “Čisté tóny rozladených strún

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.