Trochu ruskej klasiky v Divadle Andreja Bagara

richard-stanke-v-hlavnej-ulohe-cicikova

Nedokončený román, časť z neho bola dokonca spálená, neskôr zrekonštruovaná, jeho posledná časť sa ani nezachovala. Na prvý pohľad nepoužiteľné dielo, no v skutočnosti ide o jednu z najvýznamnejších klasických ruských románov. Gogoľove Mŕtve duše prichádzajú do Divadla Andreja Bagara v Nitre v originálne spracovanej inscenácii režisérom Michalom Vajdičkom, a to už 16. apríla!

Že nemáte radi klasiku? Pozor, hra Mŕtve duše v podaní nitrianskeho divadla bude veľmi zaujímavá! Na doskách, ktoré znamenajú svet, sa totiž stretne niekoľko desiatok hercov: zboristov z nitrianskeho spevokolu Nitria, divy-nitrianskeho-divadla-sa-uz-tesia-na-svoje-ulohykomparzistov zo Súkromného konzervatória v Nitre, ale najväčšími lákadlami sú ocenená Zuzana Kanócz a hosťujúci Richard Stanke v hlavnej úlohe.

Hlavný hrdina Čičikov (Richard Stanke) sa pri snahe zapôsobiť na gubernátorovu dcéru (Daniela Pribullová) zníži k zúfalému, ale najmä podlému činu – skupovaniu mien mŕtvych nevoľníkov za smiešny peniaz, aby vyzeral ako vplyvný šľachtic. Na prvý pohľad sa zdá, že táto hra sa ani zďaleka nedotýka doby, v ktorej žijeme, no opak je pravdou. Stretneme sa tu s pokrivenými charaktermi, ozývajúcimi sa svedomiami a rôznymi typmi ľudí, ktoré sú veľmi podobné súčasníkom.

Vzhľadom na to, že originálnemu dielu chýba koniec, nitrianski dramaturgovia sa museli popasovať s vypointovaným záverom. Prezradili nám, že román sa pokúsia dotvoriť priamo gogoľovským štýlom. Dramaturg Daniel Majling si dokonca dosadil postavu Neznámeho, stmarian-cekovsky-vypracoval-k-hre-hudbuvárnenú niekoľkými hercami, a tá karty poriadne zamieša. Práve na konci hry sa divák stretne s očisťovaním svedomia, ktoré je také vlastné každému z nás.

Čítali ste Malého princa? Niečo podobné zažijete aj v Divadle Andreja Bagara v Nitre, avšak z čarovnej planéty sa premiestnite do Ruska v devätnástom storočí. Sedem rôznych, navzájom dokonale odlišných postáv sa stretnú s Čičikovom, a práve tí vám odhalia aj tie najtajnejšie zákutia jeho duše. Impozantný sa javí najmä koniec, kedy sa divák zoči-voči stretne s mŕtvymi dušami – v podstate hlavnými hrdinami inscenácie. Máte sa na čo tešiť aj v tom prípade, že obdivujete tvorbu Mariána Čekovského. Práve on má na svedomí hudbu, ktorá bude tiež nepochybne skvelým zážitkom!

Predpredaj  a rezervácia vstupeniek: v pokladnici DAB č. tel.: 037/ 6524 872, v pondelok až piatok od 13.00 do 17.30 hod., alebo do začiatku predstavenia alebo nonstop na www.dab.sk.

autorka článku: Slavomíra Gašperová
autor fotografií: Peter Raškovič

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.